27.07.2018
Rzeczy niebezpieczne dla kota – mogą go skrzywdzić, a nawet zabić!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Na górze kociej hierarchii wartości znajduje się… bezpieczeństwo. I to my, jako opiekunowie jesteśmy zobowiązani zapewnić je naszym pupilom.
Fot. Shutterstock
Koty są zwierzętami niezwykle samodzielnymi. Mówi się, że to nie ludzie udomowili kota, ale on sam stwierdził, że jest w stanie wynieść sporo korzyści z bliższych relacji z człowiekiem. Koty mieszkające w gospodarstwach i w miastach, mimo, że żyją obok ludzi, to potrafią same upolować sobie posiłek i w wielu przypadkach są z takiego trybu życia zadowolone. Jednak rzeczy niebezpieczne dla kota zdają się czyhać wszędzie…
Inaczej ma się sprawa z kotami, które człowiek postanowił uzależnić od siebie w większym stopniu. Koty mieszkające w domach, nawet te z możliwością wychodzenia, przyzwyczajone są do innego życia. Typowe kanapowce, choć drzemią w nich instynkty i nigdy nie wygasną, mogłyby mieć pewne kłopoty w samodzielnym radzeniu sobie. I tu rodzi się kwestia olbrzymiej wagi. My, jako opiekunowie, powinniśmy takim kotom zapewnić nie tylko jedzenie, dostęp do świeżej wody, czystą kuwetę i miłość. Choć to wszystko jest bardzo ważne, to na górze kociej hierarchii wartości znajduje się również… bezpieczeństwo. I o tym nigdy nie należy zapominać.
Bezpieczeństwo jest dla kota ważniejsze od wszystkiego?
Koty, choć takie niezależne i tajemnicze, to także zwierzęta niezwykle delikatne emocjonalnie. Poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa zdaje się być jedną z ich najważniejszych potrzeb i to my powinniśmy im je zapewnić. Choć zwinne i sprytne, są narażone na wiele zagrożeń – także w czterech ścianach naszego domu. Na zewnątrz z kolei, te tak naprawdę małe zwierzęta, są nie tylko drapieżnikami, ale również ofiarami i niestety nie zawsze spadają na cztery łapy… Czy wiesz, co jest niebezpieczne dla kota?
1. Co może być niebezpieczne dla kota na dworze?
Kontakt z naturą to dla niektórych mruczków sens życia. Jeśli chcemy, aby nasz pupil wychodził na dwór, musimy w miarę możliwości zadbać, aby każdy kolejny spacer nie był zarazem ostatnim. Nie tylko w mieście – na wsi również czyha na koty mnóstwo zagrożeń. Psy, lisy, trucizny, wnyki, studnie, drogi, kleszcze, inne koty, źli ludzie… Choć trudno zabronić wychodzenia kotom, które mieszkają poza miastem, to dla miejskich tak naprawdę byłoby to najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak kot wychodzi:
- Zawsze należy uważać na obróżki. Choć są oznaką, że kot nie jest bezpański i można na nich zamocować adresówkę, to czasami mogą stać się przyczyną tragedii. Np. gdy kot zahaczy się o coś i nie uda mu się wyzwolić, koniec może być straszny. Pamiętaj, aby była elastyczna i niezapięta zbyt mocno oraz pozbawiona dzwoneczka, który pozbawia kota możliwości bycia niezauważonym i dodatkowo drażni jego wrażliwy słuch.
- Pilnuj aktualności szczepień swojego kota przeciwko chorobom zakaźnym i wirusowym. Chroń go także przed pasożytami.
- Ewentualne rany dezynfekuj, by nie wdało się zakażenie, bądź ropień.
- Białe koty chroń przed zbytnim przegrzewaniem się, stosując np. specjalistyczne kremy z filtrem dla zwierząt na nagie obszary ciała (zwłaszcza uszy).
- Zagubione koty nie zawsze potrafią znaleźć drogę do domu. Doskonałym pomysłem będzie microchip – dzięki niemu odnalazło się już wiele mruczków.
Baw się z kotem w domu, niech nie musi szukać rozrywek „na mieście”. Jeśli lubi inne koty, zorganizuj mu towarzystwo. Jeżeli tylko jest to możliwe, obuduj swój ogródek, żeby mieć kota na oku.
Rzeczy niebezpieczne dla kota – co zagraża w domu?
Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile potencjalnych zagrożeń czyha na kota w twoim własnym domu. Oczywiście nie ma co panikować – domowe wypadki na szczęście nie są nagminne. Czasem jednak się zdarzają. Z tego względu należy w miarę możliwości usunąć zagrożenia i mieć oko na poczynania naszych pupili.
- Sznurki, wstążki, niteczki, gumki, nici dentystyczne – choć trudno się uwolnić od stereotypu kota z kłębkiem włóczki, to jest to równie niebezpieczna zabawa, jak w przypadku małego dziecka z drobnymi klockami w rączkach. Koty mają tendencję do gryzienia takich rzeczy, a połknięcie ich może doprowadzić do uduszenia się lub konieczności operacji.
- Sznurki od rolet – zaplątany kot może mieć trudności z wyplątaniem się z nich. Instynktownie będzie się szarpał, a to może tylko zacieśnić pętlę
- Rzeczy zamykające się i otwierające: uwaga na ciężkie drzwi, walizki, szafy, szuflady łóżkowe, składane krzesła. Zamykając je, upewnij się, że wiesz, gdzie są twoje koty, aby nie zostały zranione lub uwięzione.
- Świece i palniki – tańczący płomień świecy kusi koty, tymczasem potrzeba tylko chwili, by sierść zaczęła się palić. Zaś palniki nie raz już poparzyły delikatne kocie łapki.
- Okna, balkony – koniecznie należy je zabezpieczyć! To nieprawda, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Nawet jeśli myślisz, że znasz swojego mruczka i uważasz, że nie zeskoczy z wysokości, to nigdy tak naprawdę nie wiesz, jak zachowa się, gdy ujrzy przelatującą muchę lub gdy coś go przestraszy. W uchylonym oknie kot może się natomiast zaklinować.
- Leki – trzymaj je poza zasięgiem ciekawskich kocich nosków.
- Chemia gospodarcza – zawsze zamykaj toaletę, bo domestos jest dla kotów trujący! Trzymaj chemikalia domowe i kosmetyki zamknięte w szafce.
- Rośliny – tutaj znajdziesz pełen spis roślin trujących dla kota.
- Kable – kot może się w nie zaplątać i udusić. Może je także przegryźć. Wszystkie powinny być pochowane. Jeśli prasujesz lub odkurzasz, staraj się, aby kot nie zrobił sobie z kabla zabawki.
- Produkty spożywcze – czekolada, rybie ości i kości z drobiu, wędzone ryby, cebula, kawa, sól kuchenna, winogrona, rodzynki, migdały, cynamon, surowe białko. To tylko niektóre z produktów, które możesz znaleźć w swojej kuchni, a które mogą zaszkodzić twojemu kotu. Trzymaj je z daleka od zwierzaka.
Kot wykastrowany – kot bezpieczniejszy
Szalejące hormony obniżają kocią ostrożność. Gdy kocurom w głowie tylko amory, uciekają z domów i udają się na długie wycieczki, z których nie zawsze wracają, zaś rany po stoczonych bójkach bywają śmiertelne. Z kolei kotki miotane rujkami nie są w stanie normalnie funkcjonować. Cierpią z ich powodu, a także przez ciągłe ciąże i wyczerpującą opiekę nad młodymi. Kastracja pozwala kotom skupić się na innych urokach życia, bez kierowania się instynktowną żądzą rozrodu.
Koty są znane ze swojej ciekawości, która świadczy o ich inteligencji. Ciekawość pokazuje chęć i zdolność uczenia się, ale może też wpędzić w kotka kłopoty, a nawet go zabić. Dlatego dbaj o jego bezpieczeństwo i niebezpieczne dla kota przedmioty pochowaj, a wyjścia na dwór – jeśli są konieczne – staraj się nadzorować.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined