28.12.2011
Nie dla strzałów w sylwestra
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tysiące zwierząt umiera na zawał i ze strachu z powodu eksplozji petard i innych materiałów wybuchowych w noc sylwestrową - alarmuje włoskie stowarzyszenie miłośników zwierząt. Fajerwerków zabroniono w tym roku m.in. w Turynie.
fot. Shutterstock
Tysiące zwierząt umiera na zawał i ze strachu z powodu eksplozji petard i innych materiałów wybuchowych w noc sylwestrową – alarmuje włoskie stowarzyszenie miłośników zwierząt. Podało też statystykę: w 2008r padło tego dnia we Włoszech 50 tys. zwierząt, w tym 7 tys. psów i kotów.
Szef stowarzyszenia Walter Caporale zwrócił uwagę, że oszalałe ze strachu psy i koty uciekają z domów i ogrodów słysząc głośne wybuchy rac, petard i fajerwerków. Te, które mają więcej szczęścia, chowają się na kilka dni, ale będąc w szoku nie są potem w stanie powrócić do domu. Wiele doznaje zawału albo ginie na ulicach.
W Turynie zabroniono fajerwerków w Sylwestra za względu na zagrożenie jakie stanowią one dla zwierząt. Podobne prawo choć z innego powodu istnieje także w Wenecji. Co roku we Włoszech około 5000 zwierząt ginie z powodu fajerwerków. Była minister turystyki, Michaela Brambilla, znana ze swojego zaangażowania na rzecz zwierząt, zapowiada, że inne miasta pójdą śladem Turynu. http://www.corriere.it/animali/11_dicembre_28/torino-vieta-botti-capodanno-spaventa-animali%20_59d55422-3132-11e1-b43c-7e9ccdb19a32.shtml
Huk i błyski petard i fajerwerków są tym dla zwierząt, czym dla nas wybuchy bomb.
Co możemy zrobić w Sylwestra i Nowy Rok dla kotów, tych w naszych domach i podwórkowych?
1. Ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z fajerwerków. Wersja skrajnie ortodoksyjna.
2. Nie wypuszczać kotów wychodzących w sylwestra i Nowy Rok – przerażone mogą uciec.
3. Przyzwyczajać kilka dni przed sylwestrem zwierzę do głośniejszej muzyki, wykonując przy tym normalne domowe czynności – kot zobaczy, że wszystko jest ok, nie ma czego się bać.
4. Zamknąć kota w najcichszym pomieszczeniu (łazienka, sypialnia). Zamknąć okna szczelinowe, jeśli są, co świetnie pomoże ograniczyć hałas z zewnątrz. Włączmy cichą muzykę, która zagłuszy nieco hałas. Nie zamykajmy jednak zwierzęcia na siłę w pomieszczeniu, w którym przebywać nie chce – pozwólmy mu wybrać miejsce.
5. Nie karćmy zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że tego dnia przypadkowo coś zniszczy. Pamiętajmy, że jest to dla niego trudny moment. Hałas o dużym natężeniu nie tylko powoduje strach, ale i fizyczny ból.
6. Premedykacja – leki uspokajające pod nadzorem lekarza weterynarii lub dostępne w zoologach specyfiki zawierające naturalny aminokwas tryptofan (dawkowanie podane na opakowaniu).
ABSOLUTNIE nie wolno samemu podawać kotu leków, bez uzgodnienia z lekarzem wet. To co służy ludziom lub psom, niekoniecznie jest dobre dla kotów.
Nasze koty i psy będą szczęśliwsze, mniej zestresowane i zdrowsze, jeśli powitamy Nowy Rok we względnej ciszy, zamiast w huku petard i fajerwerków.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined