02.05.2020
5 rzeczy, które pomogą starszemu kotu
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wraz z wiekiem, u mruczka mogą pojawić się pewne ograniczenia fizyczne i problemy zdrowotne. Jak pomóc starszemu kotu i poprawić jego komfort życia?
fot. Shutterstock
Jak pomóc starszemu kotu? Przede wszystkim bądź cierpliwy, wyrozumiały, opiekuńczy i pełen miłości. Mruczkowi w podeszłym wieku może niejednokrotnie zdarzyć się niemiła kuwetowa wpadka. Niech ci jednak na myśl nie przyjdzie karać za to zwierzaka! Zamiast tego ułatw mu życie. Wraz z wiekiem pojawiają się pewne ograniczenia, lecz twoim zadaniem jest zmniejszyć ich skutki.
1. Zmniejszenie wysokości
Kociaki w sile wieku uwielbiają się wspinać czy skakać na różnych wysokościach. Starszym kotom nie powinniśmy już na to aż tak pozwalać, ponieważ istnieje większe ryzyko urazów. Koci instynkt i ciekawość w porównaniu do możliwości w starszym wieku mogą jednak zwyciężać. Dlatego warto kotu to umożliwić, ale mądrze. Twój mruczek uwielbia wylegiwać się na parapecie przy oknie, wskakiwać na łóżko czy szafę? Postaw tam schodki – możesz kupić gotowe albo zrobić je sam – lub drabinkę, która znacząco ułatwi dojście do tych miejsc, nie obciążając przy tym stawów zwierzaka.
2. Umożliwienie komfortu podczas drzemki
Sen jest bardzo ważny. Koty przesypiają średnio od 12 do 16 godzin na dobę. U starszych kotów zapotrzebowanie na sen wzrasta – nawet do 20 godzin. Pamiętajmy, aby nie budzić kota, jeśli nie jest to koniecznie. Sen pomaga wzmocnić układ odpornościowy mruczka i zregenerować jego ciało. Zapewnij starszemu kotu komfortowe, bezpieczne i ciche miejsce, do którego będzie miał łatwy dostęp zarówno za dnia, jak i w nocy. Postaraj się, aby pozostali domownicy nie przeszkadzali kotu w spaniu – w końcu drzemka to rzecz święta.
3. Dbałość o podniebienie
Wraz z wiekiem, u kota pogarsza się metabolizm, co z kolei może prowadzić do zaparć bądź biegunek. Upewnij się, że podajesz mruczkowi odpowiedni pokarm, który dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników. Pomocne również będzie dodanie do kociego jadłospisu odrobiny trawy. Więcej o żywieniu starszych kotów przeczytasz TUTAJ.
4. Troska o dobrą formę
Jeśli twój kot nie jest zbytnio schorowany, nie rezygnujcie z aktywności i zachęcaj go do zabaw. Pamiętaj jednak, aby odpuścić szaleńcze polowania na zabawki – baw się z mruczkiem, uwzględniając jego możliwości. Jeżeli widzisz, że kot szybko się męczy – daj mu odpocząć. Unikaj też przeciągania zabawek po wysokościach, aby nie nadwyrężać jego stawów.
5. Słoneczny prezent
Słońce jest ważne nie tylko dla roślin, które masz w domu, ale także dla mieszkających w nim kotów. Choć koty nie absorbują promieni i nie wytwarzają witaminy D3, światło słoneczne jest nadal korzystne dla ich oczu, sierści i skóry. Mruczki z natury uwielbiają łapać promienie słoneczne, dlatego zapewnij swojemu kotu dostęp do nasłonecznionych miejsc w mieszkaniu. Odsłaniaj okna, aby kot mógł korzystać z ciepła, jakie daje przygrzewające miło słońce. Oczywiście nie zapomnij też o zabezpieczeniu okien i balkonu siatką!
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined