28.02.2021
Mokry nos u kota. Co może oznaczać?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy mokry nos u kota może być objawem jakiejś choroby? Sprawdź, kiedy powinieneś się tym martwić i kiedy zabrać zwierzaka do weterynarza!
fot. Shutterstock
Niektórzy kociarze uważają, że wilgotny, zimny nos jest oznaką dobrego zdrowia kota, a suchy i ciepły zawsze towarzyszy chorobie. To jednak tylko mit! O czym w takim razie świadczy mokry nos u kota?
Skąd się bierze mokry nos u kota?
Gruczoły na skórze wokół nozdrzy mruczka mają zdolność do wydzielania niewielkiej ilości potu, który zwilża koci nos. Wilgoć na nosie zwierzaka pochodzi także od łez, które są produkowane przez oczy i odprowadzane do nosa kanalikami łzowymi. Nawilżenie skóry nosa może nastąpić również przy okazji mycia futra i oblizywania się, a także… podczas picia wody! Stopień nawilżenia kociego nosa zależeć będzie też od poziomu wilgotności otoczenia.
Suchy czy mokry?
Mokry nos u kota występuje tak samo często, jak suchy i zazwyczaj nie powinien budzić w nas niepokoju. Zwierzak, który spędza dużo czasu, wygrzewając się w słońcu, może mieć suchą skórę na nosie na skutek działania promieni słonecznych. Podobnie będzie u mruczka, który lubi przesiadywać w okolicy rozgrzanego kaloryfera. Zbyt suchy nos może w niektórych wypadkach świadczyć o odwodnieniu kota, jednak temu problemowi towarzyszą zazwyczaj inne, bardziej wyraźne objawy. U zdrowego kota nos może być zarówno ciepły i suchy, jak i wilgotny. Jego temperatura i poziom nawilżenia mogą zmieniać się w ciągu dnia nawet kilkukrotnie.
Czy mokry nos u kota może być objawem choroby?
Lekko wilgotny nos u kota nie jest niczym alarmującym. Jednak pojawienie się wodnistego kataru lub gęstej wydzieliny powinno natychmiast nas zaniepokoić. Bywają one objawami przeróżnych infekcji bakteryjnych lub wirusowych, które mogą zagrozić nawet życiu naszego pupila! Dlatego kociaka z katarem powinniśmy jak najszybciej zabrać na badania do lekarza weterynarii. Wodnista wydzielina z nosa może być także objawem alergii na nową karmę, żwirek czy środki czystości stosowane w domu.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined