07.07.2019
Czy koty są pamiętliwe?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
O słynnym kocim fochu krążą żartobliwe legendy, ale jak wygląda rzeczywistość? Czy koty naprawdę chowają urazę do ludzi, którzy im podpadli?
fot. Shutterstock
Zająłeś jego ulubione miejsce, niechcący nadepnąłeś na ogon albo dałeś do jedzenia nie tę karmę, którą chciał. Teraz masz wrażenie, że mruczek się na ciebie obraził… Czy twoje podejrzenia są słuszne? Czy koty są pamiętliwe i rzeczywiście świadomie dają nam do zrozumienia, że są obrażone?
„Zapamiętam to sobie, człowieku!”
Naukowcy są zgodni co do tego, że koty mają bardzo dobrą pamięć. Są w stanie przechowywać nowe informacje nawet do 16 godzin. Co więcej, zapamiętują pojedyncze zdarzenia ze swojego życia i związane z nimi odczucia. Według badaczy z Kyoto University, mruczki świadomie wykorzystują te wspomnienia na podobnej zasadzie, co psy i ludzie. Popularne powiedzenie, że zwierzęta pamiętają doznane krzywdy znajduje pokrycie w rzeczywistości. Ale czy koty są równie pamiętliwe jeśli chodzi o drobiazgi?
Amerykańscy naukowcy z Tufts University twierdzą, że koty jak najbardziej są zdolne do odczuwania urazy i mogą się na nas zezłościć, gdy np. przegonimy je z krzesła. Jednak nie obrażają się na dłużej niż kilka godzin, a jeśli wcześniej zwrócimy się do nich z przyjaznym gestem, zwykle wybaczają nam od razu. Nietypowe zachowania i problemy behawioralne trwające dłużej niż jeden dzień z pewnością nie są wynikiem urazy. Najprawdopodobniej świadczą o innym problemie, który należy jak najszybciej zdiagnozować z pomocą specjalisty.
Pamiętliwy, ale nie złośliwy
Powyższa informacja jest bardzo istotna, ponieważ wielu ludzi wciąż wierzy w tzw. „kocią złośliwość” i zrzuca na jej karb takie zachowania, jak posikiwanie poza kuwetą, niszczenie różnych przedmiotów czy atakowanie opiekuna. Podkreślamy: koty nie są złośliwe. Problematyczne zachowania często są oznakami problemów zdrowotnych i/lub behawioralnych, sygnalizują, że nasze zwierzę prawdopodobnie cierpi i potrzebuje pomocy. Koty są bardzo wrażliwe i źle znoszą stres, który ma destrukcyjny wpływ na ich organizmy.
Podsumowując: jeśli zrobiłeś coś, co bardzo nie spodobało się twojemu kotu, licz się z tym, że przez pewien czas może patrzeć na ciebie mniej przychylnym okiem. Obraza nie powinna jednak trwać dłużej niż maksymalnie jeden dzień. Jeśli po tym czasie twój mruczek zachowuje się w nietypowy dla siebie sposób, rozważ, czy nie potrzebuje pomocy specjalisty – być może po prostu coś mu dolega.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined