06.08.2024
Dlaczego koty obwąchują się pod ogonami?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dla jednych jest to dziwne, a dla innych niezręczne. Z kolei dla kotów jest to… naturalne i instynktowne zachowanie. O czym mowa? O tym, dlaczego koty obwąchują się pod ogonami.
fot. Shutterstock
Jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak ludzie komunikują się między sobą, to faktycznie wzajemne obwąchiwanie sobie okolic ogona może wydawać się dla nas czymś dziwnym. Dla kotów jest to jednak naprawdę bardzo ważne. Ponadto jest to naturalna, instynktowna i podstawowa forma komunikacji pomiędzy mruczkami. Dlaczego koty obwąchują się pod ogonami?
Koty używają zapachu do komunikacji
Kiedy dwoje ludzi się spotyka, oceniają nawzajem mowę ciała, mimikę twarzy czy ton głosu. Na przywitanie mogą uścisnąć sobie dłonie, przytulić się, wypowiedzieć powitalne słowa lub… się zignorować.
Co prawda koty nie wykonają tych wszystkich czynności, ale również mogą się nawzajem ocenić. Kiedy mruczki się spotykają, przeważnie najpierw wąchają obszar głowy, a nawet mogą „barankować”. Jest to fizycznie powitanie, podczas którego z gruczołów uwalniane są feromony. Wytworzone aromaty mogą wiele powiedzieć o zwierzęciu. Wąchając kociego towarzysza, kot może określić, jakiej jest on płci, jaki jest jego nastrój i czy jest zdrowy. Dzięki temu mruczki uzyskują wzajemne, ogólne wyobrażenie o sobie. A obwąchują się pod ogonami, ponieważ to właśnie tam znajdują bardziej szczegółowe informacje o danym osobniku.
Dlaczego koty obwąchują się pod ogonami?
Koty, aby zebrać informacje o najbliższym otoczeniu, polegają na swoim zmyśle węchu. W przypadku mruczków miejsca, które zawierają cenne wskazówki, to pyszczek i właśnie okolice pupy. Jeśli kiedykolwiek widziałeś dwa koty wąchające swoje pyszczki lub pocierające głowy, to wiedz, że byłeś świadkiem wymiany feromonów umieszczonych w okolicach tej części ciała. Przy pomocy uwolnionych amin i kwasów, mruczki są w stanie porozumiewać się na chemicznym poziomie. Mimo że ta komunikacja nie polega na wypowiadaniu słów, to zawiera wiele cennych informacji na temat drugiego kota, takich jak nastrój zwierzęcia i jego stan zdrowia.
Niektórych opiekunów ten widok peszy, innych zastanawia – w końcu obwąchiwanie sobie tych okolic nie jest dla nas czymś naturalnym. Właśnie – dla nas. Dla kotów już jednak jest. A dlaczego mruczki najczęściej obwąchują sobie pupy? Drugi koniec twojego kociego towarzysza również zawiera cenne źródło, które służy do rozpoznania charakterystycznych kocich cech przy użyciu zmysłu węchu. Gruczoły okołoodbytowe wypełnione są tymi samymi informacjami, co odbytnica. Tylko że jest ona bardziej szczegółowa i łatwiejsza do rozpoznania. Można z niej wyczytać, czy dwa koty spotkały się ze sobą wcześniej. Z tego właśnie powodu mruczki często udają się prosto do obwąchiwania okolic ogona. Zupełnie jakby chciały ominąć kurtuazyjne rozmowy, mogąc od razu uzyskać konkretną odpowiedź.
Gdy koty obwąchują się pod ogonami…
Z racji tego, że wzajemne obwąchiwanie się pod ogonami jest normalną częścią zachowania kotów, to najlepiej, jeśli opiekun nie będzie im przerywał – zwłaszcza, gdy są one do siebie pozytywnie nastawione. Powstrzymywanie mruczków przed tym działaniem jest równoznaczne z tym, gdybyś powstrzymał znajomego przed uściśnięciem dłoni innej osoby. Twoja interwencja może go zdezorientować, niekiedy i zirytować, a samo poznanie będzie niezręczne. Ponadto brak tej komunikacji u kotów, może wywołać u tych zwierząt stres. Zatem, jeśli koty obwąchują się pod ogonami, nie przeszkadzaj im. W końcu w ten sposób koty się pozdrawiają, a także poznają. Nawet mruczki, które obcują ze sobą na co dzień, będą się obwąchiwać pod ogonami, aby sprawdzić „co nowego” u jego towarzysza, a przy okazji wzmocnić więź. Ponadto jest to koci odpowiednik naszego przywitania i uścisku dłoni. Mruczki komunikują się bowiem ze sobą za pomocą węchu.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined
03.10.2024
Dlaczego kot tak uparcie unika legowiska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kota do legowiska nie przekona ani jego wysoka cena, ani uroczy kolor. Jak więc go namówić, by w nim spał? I dlaczego tak uparcie się przed nim broni?
undefined
27.09.2024
Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pozwolisz raz, a później kolejny i następny. Tym sposobem z łóżka zrobisz… atrakcyjny plac zabaw dla kota.
undefined