15.07.2025
Kot puszcza bąki. Czy gazy u kota mogą być objawem problemów?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot, który pierdzi, może cierpieć na przeróżne choroby układu pokarmowego. Przyczyną bąków u kota może być również niewłaściwa dieta.
fot. Shutterstock
- Czy koty puszczają bąki?
- Czemu kot puszcza śmierdzące bąki?
- Kiedy należy martwić się tym, że kot pierdzi?
- Jakie choroby mogą wywołać gazy u kota?
- Co zrobić, żeby kot nie pierdział?
Zastanawiałeś się kiedyś, czy koty puszczają bąki? Nie jesteś jedynym opiekunem, który nad tym główkuje. A może byłeś świadkiem takiej sytuacji i masz pewność, że koty posiadają tę… umiejętność, bo twój kot pierdzi dość często? Dowiedz się, czy kocie gazy są czymś normalnym, czy jednak mogą być poważnym objawem problemów zdrowotnych.
Czy koty puszczają bąki?
Zanim się zmartwisz tym, że twój kot pierdzi, wiedz o tym, że koty to robią i jest to całkowicie naturalne. No cóż, taka natura - za puszczanie bąków odpowiada zarówno powietrze połknięte podczas jedzenia, jak i gazy produkowane przez bakterie zamieszkujące kocie jelita. Na szczęście prawie wszystkie bączki kota są całkowicie bezwonne i takimi sytuacjami nie należy się przejmować.
Czemu kot puszcza śmierdzące bąki?
Do przyczyn, które mogą powodować wzdęcia i śmierdzące bąki u kota należą:
- dieta zbyt bogata w błonnik,
- podawanie kotu nabiału,
- zbyt szybkie jedzenie (połykanie powietrza),
- spożywanie zepsutej żywności,
- kule włosowe w przewodzie pokarmowym,
- zmiany w diecie, szczególnie te, które nie są wprowadzone stopniowo.
Kiedy należy martwić się tym, że kot pierdzi?
Choć w ogromnej większości przypadków puszczaniem bąków przez kota nie musimy się martwić, to są sytuacje, które powinny nas zaniepokoić. Symptomy towarzyszące pierdzeniu, które sugerują konieczność skonsultowania się z lekarzem weterynarii to:
- „dudnienie” w brzuchu,
- wzdęcia brzucha,
- biegunka,
- wymioty,
- krew w odchodach,
- ból brzucha,
- zmniejszony apetyt,
- ciągłe saneczkowanie po podłodze,
- nadmierne ślinienie się.
Jakie choroby mogą wywołać gazy u kota?
Jeśli twój kot często pierdzi, a dodatkowo występują u niego inne niepokojące objawy, powinieneś jak najszybciej zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii. Przyczynami nadmiernych gazów mogą być:
- stan zapalny,
- wirusy,
- robaki lub inne pasożyty,
- problemy z trzustką,
- rak żołądka lub jelit,
- niedrożność jelit.
Podczas konsultacji weterynaryjnej lekarz zapyta cię o dietę twojego kota i jego nawyki żywieniowe, przeprowadzi dokładne badanie i w razie potrzeby, zleci badanie krwi lub prześwietlenie jamy brzusznej. Chociaż te procedury mogą wydawać się odrobinę przerażające, to mają kluczowe znaczenie w diagnozowaniu problemów zdrowotnych u kotów.
Co zrobić, żeby kot nie pierdział?
Jak zwykle, najważniejsza jest profilaktyka. By uniknąć kłopotów zdrowotnych u swojego mruczącego przyjaciela działaj prewencyjnie, jeszcze zanim się pojawią. Co robić, by kot nie pierdział?
- Jeśli dieta twojego pupila jest przesadnie bogata w błonnik – stopniowo go ogranicz, podając łatwiej przyswajalne posiłki.
- Choć kot nierozłącznie kojarzy się z miseczką mleka, to nie podawaj kotu nabiału. Może w znacznej mierze przyczyniać się do problemów trawiennych. Koci przewód pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia nabiału. Kotu do picia podajemy tylko wodę.
- Karm kota częściej, lecz mniejszymi porcjami. Tak właśnie koty odżywiają się w naturalnym środowisku. Nie jedzą jednego bądź dwóch dużych posiłków dziennie, a wiele małych.
- Jeśli masz więcej niż jednego kociaka – karm je osobno. Wspólne jedzenie wywołuje u kotów stres i zbędny pośpiech. Nawet jeśli koty się lubią, to gwarantujemy, że wolałyby jeść w samotności. To także pozostałość po ich dzikiej przeszłości.
- Dbaj o jakość i świeżość kociego pokarmu oraz o to, by ciekawski współlokator nie miał dostępu do śmietnika. Wyciągnięte i zjedzone z łakomstwa lub z ciekawości resztki, mogą mieć negatywny wpływ na jego żołądek.
Jeśli twój kot puszcza bąki raz na jakiś czas, nie biegnij z nim od razu do przychodni. Jeśli jednak to dość częste przypadki, a dodatkowo zauważasz inne niepokojące symptomy i masz wrażenie, że pupila boli brzuch, zafunduj mu badania. A jeśli chodzi o zdrowe rady – wprowadź je już dziś!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
08.07.2025
Czy strzyżenie kota latem jest potrzebne i bezpieczne?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Golenie kota latem to temat, który jak bumerang wraca co roku. Koci fryzjerzy mają o tej porze więcej pracy ... Czy słusznie?
undefined
07.07.2025
Dlaczego kot wchodzi ci na kolana? 6 istotnych powodów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zapewne uwielbiasz ten koci zwyczaj, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co się za nim kryje? Oto 6 powodów, dla których kot lubi siedzieć na twoich kolanach!
undefined
06.07.2025
Wzdęcia u kota są bardzo niebezpieczne - jak je rozpoznać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli twój kot ma wzdęcia, a do tego pojawiają się inne niepokojące symptomy, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Nie zwlekaj! Stan zwierzaka może pogarszać się z minuty na minutę.
undefined