13.05.2019
Kot nie wskakuje na wysokości – co się stało?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć od małego wchodził na wszystkie szafki, od pewnego czasu nie rusza się z podłogi. Z jakich powodów kot może przestać skakać?
fot. Shutterstock
Koty są znane z zamiłowania do wspinaczki i wskakiwania na najwyższe dostępne punkty w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że gdy opiekun ma wrażenie, że jego kot przestał skakać, zaczyna się poważnie niepokoić. Czy słusznie? I tak, i nie – w grę wchodzi kilka czynników, które mogą zniechęcać mruczka do skoków. Na wszelki wypadek dobrze jest znać je wszystkie.
Dlaczego kot przestał skakać?
Zacznijmy od tego, że sporo zależy od kociej osobowości i przyzwyczajeń. Choć każdy potrafi skakać, różne osobniki korzystają z tej umiejętności często, rzadko lub prawie wcale. Jeśli twój kot należy do drugiej lub trzeciej grupy, może być ci trudno zauważyć, że coś się w ogóle w tej materii zmieniło – zwłaszcza na początku. Gdy jednak dojdziesz do wniosku, że kot naprawdę przestał skakać, nie panikuj. Szukając przyczyny, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników – pierwszy z nich to właśnie wyżej wspomniana osobowość.
Drugą ważną kwestią jest wiek kota. Maluchy i kocie podrostki są z natury bardzo żywiołowe i żądne przygód. Biegają, skaczą i wdrapują się na wysokości, by dać ujście przepełniającej je energii. Gdy taki młodziak z dnia na dzień zmienia zachowanie i zaczyna poruszać się tylko po podłodze, sprawa jest niepokojąca. Być może doznał jakiejś kontuzji, zranił się gdzieś, coś go boli? Trzeba będzie to sprawdzić – oczywiście u weterynarza.
Dorosłe koty są zwykle spokojniejsze, a seniorzy (umownie mówi się tak o kotach w wieku powyżej 10 lat) często „przyrastają” do ulubionej kanapy. Oczywiście nie jest to reguła – zdarzają się nad wyraz figlarni koci „staruszkowie” – jednak większość kotów z wiekiem mniej skacze, bo po prostu ma mniej energii. Nie dzieje się to jednak nagle – to powolny proces, który początkowo często umyka opiekunowi.
A może to stawy?
Oprócz oczywistych kontuzji, częstą przyczyną kociej niechęci do skakania jest choroba zwyrodnieniowa stawów – dokładnie ta sama, która dotyka ludzi. W przypadku mruczków często bywa niezdiagnozowana, bo trudno zauważyć jakiekolwiek objawy. Ma to związek z kocią tendencją do ukrywania bólu. Tymczasem szacuje się, że problemy ze stawami ma 61% mruczków w wieku powyżej 6 lat i aż 82% kocich seniorów, którzy ukończyli 14 rok życia!
Choroba zwyrodnieniowa stawów u kota – objawy
Tak jak wspominaliśmy, objawy choroby zwyrodnieniowej stawów są subtelne. Oprócz ograniczenia biegów i skoków, o tym, że kot odczuwa ból może też świadczyć:
- Przesypianie większej ilości godzin niż zazwyczaj
- Ukrywanie się
- Unikanie schodów i podwyższeń
- Zmiany apetytu
- Niechęć do pieszczot i kontaktu z domownikami
Gdy twój kot przestał skakać, a na pierwszy rzut oka nie widzisz żadnej kontuzji, musisz wziąć pod uwagę możliwość, że po prostu bolą go łapki. Zabierz go do weterynarza – dobry specjalista powinien bez problemu postawić diagnozę i dobrać leczenie, które przyniesie ulgę twojemu pupilowi.
Inne powody
Wiesz już na pewno, że mruczkowi fizycznie nic nie dolega, nie jest też otyły. Dlaczego w takim razie twój kot przestał skakać? Istnieje możliwość, że celowo zaczął unikać pewnych obszarów mieszkania. Może np. na parapecie pojawił się jakiś nowy obiekt, który – z kociego punktu widzenia – zajmuje zbyt wiele miejsca? Idąc tym tropem, nagła niechęć do wcześniej lubianej wanny może wynikać z drobnej wpadki – np. wskoczenia w pozostałości wody po kąpieli. Przyczyna może być banalna, ale jej odkrycie czasem wymaga dłuższej obserwacji i zastanowienia ze strony opiekuna. I oczywiście dobrej znajomości osobowości swojego pupila.
Czy twój kot lubi dużo skakać? A może unika obszarów położonych powyżej poziomu podłogi/kanapy? Daj nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined