27.03.2019
Jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty z zasady nie lubią zamkniętych drzwi i mają potrzebę sprawdzania, co znajduje się po drugiej stronie. Jednak czasem ich upór przybiera bardzo męczącą formę…
fot. Shutterstock
Niejeden opiekun miał okazję przekonać się, jak denerwująca może być sytuacja, w której kot miauczy pod drzwiami, domagając się ich otwarcia. Pół biedy, jeśli to drzwi do łazienki (koty z reguły uwielbiają to pomieszczenie), nieco gorzej, gdy „koncert” ma miejsce w środku nocy pod sypialnią. Jeszcze większym problemem mogą być kocie krzyki pod drzwiami wejściowymi… Co zrobić, by oduczyć mruczka takiego zachowania?
Dlaczego kot miauczy pod drzwiami?
Nie jest tajemnicą, że z natury ciekawskie koty nie lubią, by zamykać przed nimi drzwi. Lubią mieć pod kontrolą całe terytorium i chcą mieć możliwość sprawdzenia, co dzieje się po drugiej stronie. Zwłaszcza, jeśli znika tam ich człowiek. Próbują różnych sposobów – wsuwają łapki w szczeliny, drapią, miauczą… Jeśli dana metoda choć raz przyniesie oczekiwany przez kota efekt, tzn. drzwi się otworzą, zapamięta to i w przyszłości będzie postępował podobnie.
Osobnym zagadnieniem są drzwi wejściowe do mieszkania/domu. Najbardziej zainteresowane są nimi koty wychodzące, które mają regularny kontakt ze światem zewnętrznym. Chcąc wyjść, głośno informują o tym opiekunów… Podobnie mogą zachowywać się koty niekastrowane, które czują przysłowiowy zew natury i za wszelką cenę pragną wydostać się z mieszkania.
Co zrobić, gdy kot uparcie miauczy pod drzwiami?
Jeśli masz dość krzyków i wymuszania ze strony mruczka, który koniecznie chce, by otworzyć mu drzwi, a ty nie chcesz i/lub nie możesz tego uczynić, podążaj za poniższymi wskazówkami:
- Nie krzycz, nie klaszcz, nie tup i nie przeganiaj kota spod drzwi. W taki sposób może i dasz ujście negatywnym emocjom, ale z pewnością nie rozwiążesz problemu. Kot zrozumie tylko tyle, że jesteś na niego zły – może zacząć się bać i stracić do ciebie zaufanie. Wasza więź tylko na tym ucierpi.
- Odwróć uwagę mruczka. Weź jego ulubioną zabawkę i spróbuj wciągnąć go do zabawy, stopniowo oddalając się od drzwi. Baw się z kotem, aż ten się zmęczy. Po wszystkim prawdopodobnie zapomni, o co wcześniej marudził. Jeśli twój kot miauczy pod drzwiami w nocy, spróbuj w ten sam sposób rozładować jego energię zanim położysz się spać.
- Nie twórz precedensów. Nie ulegaj miauczącemu kotu – jeśli raz pokażesz mu, że jest w stanie osiągnąć w ten sposób cel, wzmocnisz niepożądane zachowanie.
- Zaoferuj kotu alternatywę w postaci osiatkowanego balkonu. Tzw. catio przynajmniej częściowo zaspokoi kocią potrzebę wyjścia i odwróci jego uwagę od drzwi wyjściowych. Musisz jednak brać pod uwagę, że twój pupil może zacząć miauczeć pod drzwiami balkonowymi 😉
Na koniec przypominamy, że kluczem do sukcesu są – jak zawsze – cierpliwość i konsekwentność. Koty są bardzo inteligentne i niestrudzone w dążeniu do celu. Jednak wiele niepożądanych zachowań nieświadomie wzmacniamy sami. Warto o tym pamiętać i nie ulegać irytacji.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined