30.06.2018
Ratunku! Mój kot kicha krwią!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Krwawy katar u kota zawsze wymaga szybkiej reakcji właściciela!
fot. Shutterstock
Katar u kota to w każdym przypadku zły znak – sygnalizuje mniejsze lub większe problemy zdrowotne. Jednak o ile „zwykły” nieżyt nosa budzi u większości kocich opiekunów dość umiarkowany niepokój (niesłusznie!), tak krwawy katar potrafi napędzić niezłego stracha. Zauważyłeś, że twój kot kicha krwią? Bez weterynarza się nie obędzie!
Kot kicha krwią – co się dzieje?
Istnieje kilka potencjalnych przyczyn krwawego kataru u kota. Częstym przypadkiem takiego wysięku jest obecność ciała obcego w nosie – na przykład ostrego źdźbła trawy – które podrażnia śluzówkę i powoduje dyskomfort, a nawet ból. W takim przypadku zwykle występuje wzmożone kichanie; kot może też potrząsać głową i pocierać łapką nozdrza. Gdy zauważymy podobne objawy, jak najszybciej zawieźmy mruczka do specjalisty, który usunie niepożądany obiekt z nosa i sprawdzi, czy nie doszło do uszkodzeń.
Krew z kociego nosa może też świadczyć o problemach z krzepliwością krwi, podwyższonym ciśnieniu, zakażeniu grzybiczym lub infekcji wirusowej. Niestety, krwawy katar bywa też objawem bardzo poważnych problemów, np. choroby nowotworowej lub zatrucia toksycznymi rodentycydami, które występują m.in. w trutkach na gryzonie. Mając tę świadomość, widząc, że kot kicha krwią, tym szybciej powinniśmy zabrać go do weterynarza – tu może się liczyć każda minuta!
Pierwsza pomoc, diagnoza i leczenie
Jeśli kot obficie krwawi z nosa, przede wszystkim zachowaj spokój. W drodze do kliniki postaraj się spowolnić krwawienie za pomocą okładu z lodem, delikatnie przykładając go do kociego noska. Jeśli mruczek będzie bardzo protestował, odpuść – nie ma sensu zwiększać jego stresu. Skup się na tym, by jak najszybciej dotrzeć do specjalisty.
W celu precyzyjnego ustalenia przyczyny krwawego kataru, weterynarz przeprowadzi z tobą wywiad – na pewno zapyta, czy twój kot wychodzi na zewnątrz i czy mógł mieć kontakt z trującymi substancjami. Konieczne może okazać się prześwietlenie, a także – jeśli zostanie wykluczona możliwość obecności ciała obcego – pomiar ciśnienia i badania krwi. Metoda leczenia będzie uzależniona od diagnozy.
Gdy zauważysz, że twój kot kicha krwią – nie czekaj, aż „samo przejdzie”. To bezsprzecznie znak, że z mruczkiem dzieje się coś złego – im szybciej otrzyma fachową pomoc, tym lepiej!
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined