14.07.2022
Jak nagradzać kociego smakosza? Rola smakołyków w życiu kota
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Smakołyki to nie tylko pomysł na rozpieszczanie naszego pupila. Możemy stosować je do celów szkoleniowych, motywacyjnych, podawać podczas stresujących chwil. Pamiętaj jednak, że smaczne kąski powinny uzupełniać prawidłowo zbilansowaną dietę zwierzęcia, a nie zastępować pełnowartościowy posiłek.
Fot. Shutterstock
Koty są wyjątkowymi smakoszami. Jadłospis pupila warto rozszerzyć o wartościowe smakołyki, które uzupełnią i urozmaicą jego dietę. W końcu mruczki mają małe żołądki i nie potrafią najeść się na zapas. Pomiędzy głównymi posiłkami miło więc widziane będą przekąski. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja. Kocie smakołyki mogą spełniać wiele innych zadań. Jakich?
Jak nagradzać kociego smakosza?
Poeksperymentujmy
Choć koty z natury lubią rutynę i rzeczy przewidywalne, to w kwestii diety kuszą ich nowości. Kocie przekąski muszą wyróżniać się dobrym składem. Podstawą składu kocich przysmaków powinno być przede wszystkim mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego, dlatego wystrzegaj się produktów bazujących na węglowodanach. W najlepszych smakołykach dla kotów przeważać będą takie składniki analityczne, jak białko i tłuszcze.
Coś na stresy
Przysmaki dla kota doskonale sprawdzają się w procesie obniżania stresu u naszego czworonoga. Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta, które nie lubią zmian i łatwo zburzyć ich poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem stres negatywnie wpływa na ich zdrowie, zarówno to psychiczne, jak i fizyczne, dlatego warto go unikać. Przekąski często pozwalają kotu rozluźnić się w trakcie stresującej sytuacji, odczarować nieprzyjemne miejsca lub czynności. Podróż do weterynarza czy obcinanie pazurów, nowy współlokator, przeprowadzka bądź wizyta gości – wszystko to może nie być takie straszne, jeśli będzie odbywać się w towarzystwie smakołyków!
Naucz mnie czegoś
Każdego kota motywuje coś innego. Jeden zrobi wszystko dla głasków, inny dla ulubionej zabawki. Jednak ogromna większość mruczków uznaje, że najlepszą motywacją jest jedzenie. Jeśli więc planujesz podjąć próbę nauczenia pupila nowych umiejętności, koniecznie wyposaż się w zapas kocich przekąsek! Taki poczęstunek sprawdzi się również świetnie jako nagroda kończąca sesję codziennej zabawy. Poczęstunki w postaci smakołyków pomagają także pozytywnie uwarunkowywać kota – nagradzając za pożądane zachowania, wpływamy na wzmacnianie jego dobrych nawyków. Kot szybko odkryje związek pomiędzy danym zachowaniem a pyszną nagrodą.
Rozpieść mnie
Pyszne smakołyki to doskonały sposób, aby najzwyczajniej w świecie nieco rozpieścić naszego pupila. Przytulasy i miłe słowa to świetny pomysł na okazywanie uczuć, ale nasz mruczący milusiński z pewnością doceni również fakt, że częstujemy go czymś wyśmienitym. Takie poczęstunki wzmacniają również kocio-ludzką więź i pozwalają kotu kojarzyć opiekuna z czymś miłym. Droga do serca kota bardzo często wiedzie przez jego żołądek! I nie ma w tym nic złego. Pamiętaj jednak o umiarze! Przesadna ilość dodatków może być szkodliwa i powodować między innymi nadwagę.
Dbałość o odpowiednio zbilansowaną dietę kota to obowiązek każdego opiekuna. Przekąski nigdy nie powinny stanowić podstawy kociego menu, a jedynie jego uzupełnienie. Dzięki dobrej jakości przysmaków czworonoga można uczyć, obniżać poziom jego negatywnych emocji, łagodzić stres i strach, można także zwyczajnie okazywać mu w ten sposób naszą miłość! A więc warto! Sprawdź, które smakołyki PreVital twój kot polubi najbardziej!
Przekąski PreVital – dlaczego koty tak bardzo je lubią?
Przekąski PreVital zawierają odpowiednio dobrane witaminy i substancje mineralne. Charakteryzują się wyjątkowo apetycznym smakiem. Koty bardzo lubią chrupkie otoczki, różne kształty, tekstury i miękkie warzywne lub serowe wypełnienie smakowitych poduszeczek. Każdy z przysmaków PreVital zawiera kilkanaście witamin, a także żywieniowych dodatków pozytywnie wpływających na kocią dietę. Dzięki zawartości włókien z naturalnej lignocelulozy przysmaki pomagają dbać o zdrowe i czyste zęby. Tauryna wspiera dobry wzrok i zdrowe serce, karnityna zaś prawidłowy metabolizm tłuszczów. Mięsne i rybne smaki z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednemu smakoszowi!
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
20.12.2024
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota, na czym polega i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
undefined
16.12.2024
Badanie moczu u kota – kiedy je wykonać i jak pobrać próbkę?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Badanie moczu to jedno z najważniejszych profilaktycznych badań w przypadku kotów. To bardzo proste badanie, które może nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia naszego mruczka. Kiedy należy je wykonać i jak pobrać mocz do badania od kota?
undefined
15.12.2024
Koci behawiorysta. Jak wybrać dobrego behawiorystę dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koci behawiorysta to nieoceniona pomoc przy mruczku, który sprawia problemy. Jak wybrać dobrego specjalistę i jak powinna wyglądać współpraca z behawiorystą dla kota?
undefined