25.11.2017
Kocia starość. Jak pomóc starszemu kotu?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak wygląda kocia starość? Koty, tak jak i ludzie, starzeją się, i tak jak oni na starość się zmieniają.
fot. Shutterstock
Zakłada się, że kocia starość zaczyna się, kiedy koty ukończą 10 rok życia. Dziwne i niezrozumiałe zachowania, nowe zwyczaje, drobne zapominalstwa, często niesłusznie odbierane jako złośliwości, miauczenie bez powodu czy wpadki „pozakuwetkowe” mogą być uciążliwe – jednak tak już po prostu jest, że starość wymaga ogromu zrozumienia i cierpliwości otoczenia.
Oto kilka rad które pomogą ci zrozumieć, zaakceptować zmiany i sprawić, że życie z twoim starzejącym się kotem będzie bardziej komfortowe dla was obojga.
Kocia starość – zrozum i zaakceptuj seniora
Tak, jak i ty zmieniasz się z wiekiem, tak i twój kot z wiekiem nabywa różnych nowych zachowań, przyzwyczajeń, zmieniają się jego potrzeby. Przebywając razem widzisz te zachodzące zmiany. Kocia starość przychodzi znienacka. Starzejące się zwierzęta przestają być takie sprawne. Więcej czasu przesypiają, unikają hałasu, wybierają ulubione miejsca do spania. Zmieniają przyzwyczajenia żywieniowe czy też – czasami zachowują się niezrozumiale (np. wychodzą do innego pomieszczenia i miauczą do siebie samych).
Często też z różnych powodów zdarza im się nie trafiać do kuwety. O ile te nowe i często irytujące nas zachowania nie mają podłoża zdrowotnego (badajmy seniorów przynajmniej raz w roku i w przypadku każdego niepokojącego nas zachowania) należy przyjrzeć im się i zastanowić, co możemy zrobić, by pomóc i kotu i sobie rozwiązać tą sytuację.
Zacznijmy od nieszczęsnej kuwety
Starszym kotom często zdarza się załatwić obok kuwety lub zupełnie poza nią (w innym pomieszczeniu, łóżku czy w swoim posłanku). Nie denerwujmy się, tylko zbadajmy przyczynę takiego zachowania – o ile jest ono cykliczne (wykluczamy najpierw czynnik zdrowotny).
Jeśli kupa czy siku ląduje obok kuwety, być może nagle twojemu kotu ciężej jest pokonywać wysoką krawędź i wystarczy zmienić pojemnik na taki o niższym wejściu? A może to żwirek? Może też kot nagle przestał akceptować z jakichś przyczyn kuwetę zamkniętą?
Obserwuj i reaguj – dostawienie obok nowego pojemnika może okazać się strzałem w dziesiątkę. Kiedyś jeden z moich kotów przestał załatwiać się do kuwety, a swoje potrzeby robił obok – zaobserwowałam, że drugi kot po prostu nie chce go wypuszczać z krytej toalety, więc tamten ze strachu unikał zamkniętego kibelka – tak może być i w Waszym przypadku, zwłaszcza gdy starszy kot jest coraz słabszy i traci pozycję w stadzie.
Załatwianie się w innym pomieszczeniu może świadczyć o braku akceptacji dotychczas używanego żwirku (być może zapach nagle zaczął przeszkadzać?). A może nagle kot stał się czyścioszkiem i nie załatwi się do już używanej toalety, w której jest już siku czy kupa? Może świadczyć to także o tym, że po prostu nie zdąża i trzeba pomyśleć o dostawieniu dodatkowej toalety. Zwłaszcza w pokoju w którym najczęściej przebywa.
Przyczyn może być wiele. Najważniejszy jest nasz spokój i chęć rozwiązania problemu – pomocy sobie i kotu. Przecież to nadal nasz ukochany, tyle że senior, a seniorom trzeba wiele wybaczać i ułatwiać.
Miauczy i miauczy – bez powodu
Kiedy organizm jest coraz mniej sprawny i nie ma już sił na wieczne psoty, pozostaje o nich poopowiadać. To oczywiście żart, choć nie do końca. Seniorzy często miauczą – lubią gadać, szukają kontaktu, nawołują, za wszelką cenę pragną zwrócić na siebie uwagę. Czasem po prostu udają się do osobnego pomieszczenia i miaukolą, czasem siadają naprzeciwko nas i wyraźnie czegoś chcą, jednak same nie wiedzą czego.
Nie irytuj się na miauki, przytul kota kiedy przychodzi, kiedy nawołuje idź do niego, zagadaj, pogłaszcz. Zobacz – być może chce ci powiedzieć o swojej ważnej potrzebie? Poświęcaj mu wiele czasu i okazuj dużo czułości. Staruszkowie potrzebują specjalnych względów i serdeczności.
Więcej uwagi, więcej troski
I zapewnień, że nadal jest tym najważniejszym. Jeśli do Twojego domu przybył inny kot, młodszy, okazuj temu starszemu zawsze więcej uwagi. Tak, by czuł, że mimo wszystko nadal jest bardzo ważny dla ciebie i w twoim sercu zajmuje szczególne miejsce. Zwracaj uwagę na to, jak jest traktowany przez młodsze koty.
Dbaj, by zawsze dostawał swoje ulubione przysmaki, by miał zaciszne legowisko w miejscu, w którym maluchy dadzą mu spokój, być może osobną kuwetę. Słowem – by mógł spokojnie odpoczywać na swojej emeryturze.
Koty uwielbiają ciepło i miękkość. Kocia starość wymaga tego jeszcze bardziej – emerytura to czas, gdy koty potrzebują tych dogodności zdecydowanie więcej. Kup kotu nowe, mięciutkie legowisko. Możesz także zainwestować w poduszkę elektryczną, którą ukryjesz w ulubionym schowku kota seniora w chłodniejsze dni.
Rozejrzyj się po domu. być może Twój kot nie jest już na tyle sprawny, by z lekkością wskakiwać na ulubione wysokie półki. Nie pozwól mu się przemęczać i obciążać stawów. Zadbaj o to, by nadal miał dostęp do swoich ulubionych obserwatoriów. Instalując dodatkową półeczkę po drodze, czy tak ustawiając szafkę, by swobodnie właził wszędzie tam, gdzie chce i lubi przebywać. Obniżaj bariery.
Nie złość się na wiecznie zmieniające się gusta kulinarne. Tak już jest, że to co smakowało wczoraj, dzisiaj może być niejadalne i odwrotnie. Kupuj małe opakowanie pysznej karmy, musiki, sosiki, pyszne pasty i po prostu miej w domu zapas różnych smacznych kąsków na każdą okazję – tak to już jest, że staruszki można i należy rozpieszczać.
Wytłumacz dzieciom, dlaczego starszy kot potrzebuje więcej spokoju i porozmawiaj z nimi o tym, by kiedy śpi czy odpoczywa, nigdy mu nie przeszkadzały, a zajmowały się nim, kiedy tego potrzebuje.
Kocia starość może cię irytować. Koci seniorzy, swoim zachowaniem, tak jak i starsi ludzie czasami nas złoszczą – to naturalne i może się tak zdążyć, jednak pamiętajmy, że to wciąż nasi ukochani, z którymi łączą nas cudowne wspólne lata wspaniałych przeżyć, niezwykła przyjaźń, miłość i więź. Dajmy im więcej luzu i cieszmy się każdą wspólną minutą, pielęgnujmy ją i umilajmy czas – wam obojgu.
Autor: mag
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined