30.11.2022
Koci zen. Jakie leki uspokajające dla kotów są najskuteczniejsze?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Uspokajacze mogą pomóc kotu poradzić sobie ze sporadycznymi sytuacjami stresującymi lub łagodzić objawy stresu długotrwałego – niezwykle destrukcyjnego dla kociego organizmu. Leki uspokajające dla kotów należy stosować tylko i wyłącznie po konsultacji ze specjalistą: weterynarzem lub behawiorystą.
fot. Shutterstock
- Gdy koty stresują się za dużo
- Jak rozpoznać koci stres?
- Leki uspokajające dla kotów
- Leki psychotropowe
- Leki uspokajające dla kotów – tak czy nie?
W życiu kota występuje mnóstwo sytuacji stresujących. Zwierzę to, ponieważ w naturze odgrywa rolę zarówno drapieżnika, jak i ofiary, musi pozostawać w stanie ciągłego skupienia i uważności. Bowiem w kocim mniemaniu wszystko i w każdej chwili może zagrażać jego życiu. W bezpiecznych warunkach domowych na kota czyha o wiele mniej niebezpieczeństw niż na zewnątrz. Mimo to kot wciąż pozostaje na wysokim poziomie poczucia zagrożenia. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść leki uspokajające dla kotów.
Gdy koty stresują się za dużo
Mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy, mają siedem żyć i w ogóle nic ich nie jest w stanie złamać. Tymczasem prawda jest nieco inna. Choć zwierzęta te doskonale potrafią przystosować się do panujących warunków i faktycznie często wychodzą obronną łapą z zagrożenia, to okupione jest to ogromną ilością stresu. Tak – stres to kocia choroba cywilizacyjna. I o ile stres jest dla kotów reakcją naturalną, pomaga im unikać niebezpieczeństw i szybko reagować na niepokojące bodźce, to w przypadku, gdy występuje permanentnie, potrafi działać na koci organizm niezwykle destrukcyjnie. Jest przyczyną wielu chorób przewlekłych, w znacznym stopniu przyczynia się do osłabienia odporności. Z pomocą przychodzą leki uspokajające dla kotów.
Co stresuje koty?
Jedne mruczki mogą być bardziej podatne na stres, inne mniej, ale wszystkie mają do niego skłonności. Powód stresu u każdego kota może być nieco inny. Wynika albo z uwarunkowań genetycznych, albo z dotychczasowych doświadczeń. Zawsze warto szukać jego przyczyn i jeśli to możliwe – eliminować je.
Głównym powodem kocich nerwów jest zazwyczaj strach. Przed czym? Lista jest naprawdę długa. Przed hałasem, przed człowiekiem, przed innym zwierzęciem, przed wszelkimi zmianami. Kolejnym powodem może być niemożność zaspokajania naturalnych instynktów i potrzeb (nieodpowiednie warunki kuwetowe, brak drapaków, brak przestrzeni, złe karmienie), brak odpowiedniej ilości zasobów (jedzenie, kuwety, miejsce, uwaga człowieka), konflikty z innymi zwierzętami, ból, czy zaburzenia rutyny.
Jak rozpoznać koci stres?
Początkowo objawy stresu u kota mogą być trudne do zauważenia. Zwierzę to ukrywa swoje słabości i złe samopoczucie. Z pewnością naszą uwagę zwrócić powinny następujące zachowania:
- nadmierne wylizywanie futra,
- zwiększona wokalizacja,
- częstsze drapanie,
- kłopoty gastrologiczne,
- wymioty,
- przejadanie się lub utrata apetytu,
- załatwianie się poza kuwetą,
- no i oczywiście ukrywanie się, unikacie kontaktu,
- ale także nadpobudliwość oraz agresja.
Agresja jako obrona
Życiem kota włada jedna główna zasada: walcz lub uciekaj. Gdy zagrożone jest kocie poczucie bezpieczeństwa - uruchamia się jego strategii obronna. Jeśli niemożliwa okazuje się ucieczka - w ruch wchodzą kły i pazury. To czysta agresja obronna. W kocim mniemaniu to w danym momencie jedyny sposób, by wyjść obronną ręką z opresji. Niestety ofiarą tego rodzaju agresji padają najczęściej koci współlokatorzy. To nic miłego oberwać od swojego ukochanego mruczka. Po rozpoznaniu przyczyn zachowania i po konsultacji z profesjonalistą: weterynarzem bądź behawiorystą – warto rozpatrzeć wdrożenie kuracji uspokajającej. Dla dobra kota i pozostałych domowników.
Redakcja poleca:
Leki uspokajające dla kotów
Leki uspokajające dla kotów można podzielić zgodnie z zasadą ich działania. Dzielą się na te, które stosuje się w sytuacjach doraźnych i na te, które mają na stałe pomóc kotu w codziennym funkcjonowaniu. Na te, które działają od razu i na te, na których efekt trzeba poczekać, lecz będzie on długotrwały. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie dla swojego kota, zastanów się nad źródłem kociego stresu, jego intensywnością i koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiednich środków oraz ustali ich dawkowanie.
Homeopatia i ziółka
Ziołowe tabletki i olejki, spraye feromonowe lub dyfuzory, obroże zapachowe, aromaterapia, pasty, smaczki i karmy uspokajające – jak widzisz, wybór środków uspokajających dla kotów jest szeroki. Dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Działanie ziołowych i semiochemicznych środków uspokajających nigdy nie jest obojętne dla organizmu zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest, by preparat był odpowiednia dobrany do sytuacji, która powoduje u kota stres.
Ziołowe tabletki na uspokojenie dla kota zmniejszają uczucie niepokoju, wyciszają i ułatwiają spokojny sen. Będą odpowiednie do stosowania w sytuacjach jednorazowych, np. wizyta u weterynarza, czy podróż autem. Spraye i dyfuzory sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach lub konkretnych przedmiotach (np. transporterek). Działanie sprayu jest natychmiastowe, jednak należy je powtarzać, dyfuzory uwalniają substancje uspokajające przez dłuższy czas.
Krople aplikuje się na skórę kota, a swoje właściwości utrzymują nawet do tygodnia. Koniecznie obserwuj jednak, czy nie powodują alergii. Obroże uspokajające to świetne rozwiązanie na długotrwałe sytuacje stresowe jak pobyt w lecznicy czy zmiana miejsca zamieszkania. Żele lub przysmaki uspokajające to nie tylko skuteczne, ale również smaczne rozwiązanie problemu stresu.
Leki psychotropowe
Stosowanie leków psychotropowych u kotów budzi wiele emocji. Zdania naukowców, lekarzy weterynarii i behawiorystów są w tej kwestii podzielone. Według jednych powinny być stosowane dopiero wtedy, gdy zawiodły wszelkie inne sposoby poprawy kociego nastroju i zaburzeń zachowania, inni zalecają je jako skuteczny sposób na poprawę jakości życia kota i jego opiekuna. Leki stosowane u zwierząt to te same substancje, które stosuje się w leczeniu ludzi, jednak działanie tych samych substancji może być odmienne. Dlatego tak ważne jest decydowanie się na nie pod czujnym okiem doświadczonego specjalisty.
Środki te mogą pomóc w jednym, a popsuć drugie. Ich stosowanie nigdy nie jest obojętne dla kociego organizmu. Jednak życie kota permanentnie zestresowanego, z fobiami, z atakami agresji nie jest usłane różami. Życie jego człowieka również nie. Dlatego rozwiązanie to często znajduje swoje usprawiedliwienie. Decyzję o wprowadzeniu leków należy podejmować z dużą ostrożnością, zawsze, gdy zawiodły wszelkie inne metody i gdy ich pozytywny wpływ na zdrowie zwierzęcia jest większy niż możliwe działania negatywne. Psychotropów nie należy się bać – w niektórych sytuacjach czynią cuda. Nie można ich jednak traktować jako panaceum na wszelkie kocie problemy.
Stresujące wydarzenia - prewencja
Podróż, wizyta u weterynarza, sylwester, goście, zabiegi pielęgnacyjne czy przeprowadzka to wydarzenia, które bardzo często powodują u kota stres. Na wydarzenia te można się jednak przygotować i w zależności od wybranego środka zacząć prewencyjnie stosować już wcześniej. Jeśli twój mruczek źle znosi takie „atrakcje”, zaoszczędź mu stresu i przygotuj na nie jego układ nerwowy! Zwróć jednak uwagę, czy dany środek działa natychmiast, czy rozpoczęcie podawania należy rozpocząć z wyprzedzeniem.
Leki uspokajające dla kotów – tak czy nie?
Leki uspokajające dla kotów mogą pomóc w funkcjonowaniu zestresowanego mruczka. Odnajdują swoje zastosowanie zarówno w sytuacjach sporadycznych, jak i permanentnych. By odniosły sukces, muszą być jednak dobrze dobrane. Psychotropy zawsze podaje się w ostateczności i koniecznie po konsultacji z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą. Wpływają one bowiem nie tylko na psychikę kota, ale także na jego organizm. Rozwiązania ziołowe również nie zawsze są rozwiązaniem idealnym. Agresywny kot, który zostanie otumaniony ziołami, może wpaść w jeszcze gorszy szał! Dlatego korzystaj z dobrodziejstw uspokajaczy, ale z głową i pomocą fachowca!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined