15.03.2021
Profilaktyczne badania u kota. Sprawdź, jakie wykonywać w zależności od wieku mruczka!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Profilaktyczne badanie to takie, które wykonujemy mimo braku jakichkolwiek niepokojących objawów. Ma na celu ogólną ocenę stanu zdrowia i pozwala wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Nawyk wykonywania badań w stałych odstępach czasu jest bardzo istotnym elementem opieki nad mruczkiem.
fot. Shutterstock
Jakie badania wykonywać kotu? To pytanie zadaje sobie coraz więcej opiekunów, którzy świadomi są wagi profilaktycznych wizyt u weterynarza ze swoimi najmilszymi podopiecznymi. Jak się okazuje, zakres zalecanych badań zmienia się w zależności od wieku mruczka. Zobacz, które z nich powinien w najbliższym czasie przejść twój kot!
Jakie badania wykonywać kotu w wieku 0-6 lat?
Koci juniorzy wymagają kontroli szczególnie w pierwszych latach swojego rozwoju. Czuwanie nad ich zdrowym wzrostem jest bardzo istotne i może zapobiec rozwojowi ewentualnych schorzeń. Profilaktyczne badanie takiego kociaka powinno być wykonywane raz w roku. W jego skład powinny wchodzić: ogólne badanie kliniczne, USG jamy brzusznej, morfologia i biochemia (czyli podstawowe badania krwi) oraz podstawowe badanie moczu.
Co to jest badanie kliniczne, morfologia i biochemia?
Badanie kliniczne to badanie podstawowe, polegające na sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia kota. Weterynarz kontroluje stan mięśni, stawów, uzębienia, oczu i uszu, a także mierzy temperaturę. Ważnym elementem takiej wizyty jest przeprowadzenie wywiadu z opiekunem pacjenta. Przecież to on jest w stanie najwięcej powiedzieć o nawykach, niepokojących zachowaniach lub dziwnych objawach. Dobrze przeprowadzona rozmowa pozwala weterynarzowi ustalić, czy mruczkowi cokolwiek dolega, nawet jeśli jego opiekun nie ma żadnych podejrzeń co do ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia mruczka.
Morfologia i biochemia to badania krwi, które są pierwszą i podstawową informacją o stanie zdrowia mruczka. Ich interpretacja nie jest ani łatwa, ani oczywista, dlatego należy zdać się na opinię doświadczonego lekarza. Morfologię wykonujemy, by skontrolować ogólny stan kota. Jej wynik informuje o liczbie poszczególnych krwinek i o ich wyglądzie. Dowiemy się między innymi, jak organizm mruczka radzi sobie z obroną przed patogenami (białe krwinki), czy transport tlenu odbywa się u niego bez zakłóceń (czerwone krwinki) oraz czy nie ma on żadnego problemu związanego z krzepliwością krwi. Biochemia to nieco mniej popularne, ale nadal podstawowe badanie. Dzięki niemu weterynarz jest w stanie przeanalizować pracę i stan narządów wewnętrznych swojego pacjenta. Badanie pozwala między innymi rozpoznać nieprawidłowości w pracy wątroby, układu moczowego, mięśni czy układu pokarmowego.
Jakie badania wykonywać kotu w wieku 7-10 lat?
Jakie badania wykonywać kotu dojrzałemu? Zasadniczo te same, które robimy maluchowi, ale do profilaktycznego pakietu powinno się dołączyć jeszcze badanie ciśnienia krwi oraz hormonów tarczycy. Dojrzałe mruczki mogą mieć tendencję do wytwarzania zbyt dużej ilości tyroksyny i trójjodotyroniny, dlatego warto diagnozować je pod kątem tych nieprawidłowości. Teraz, kiedy już wiesz, jakie badania wykonywać kotu w dojrzałym wieku, rób to co roku.
Co to jest pomiar ciśnienia?
Pomiar ciśnienia krwi jest u tych nieco starszych kotów równie istotny, co pozostałe badania, ponieważ pomaga wykryć nieprawidłowości w pracy nerek. To wskutek niewydolności tych narządów u mruczków najczęściej rozwija się nadciśnienie.
Jakie badania wykonywać kotu, który ma więcej niż 10 lat?
Wiek 10 i więcej lat jest już, jak na kota, dość zaawansowany. Potrzeby takiego mruczka zmieniają się wówczas diametralnie. Badania kontrolne u starszych mruczków powinno się wykonywać częściej, czyli mniej więcej co 6 miesięcy. Do pakietu badań kota dojrzałego powinny wówczas dołączyć: badanie kardiologiczne (EKG i echo serca), RTG oraz podstawowe badanie okulistyczne, które pomoże szybko zdiagnozować jaskrę lub zaćmę. Tę dodatkową diagnostykę powtarzamy co roku.
Co to jest badanie kardiologiczne i RTG?
Badanie kardiologiczne pomoże dostarczyć informacji o pracy serca mruczka. Warto wykonywać je w szczególności u ras z predyspozycjami do zaburzeń serca. Są nimi: maine coon, sfinks, ragdoll, norweski leśny, brytyjski (krótko- i długowłosy), bengalski, pers, amerykański krótkowłosy, cornish rex, syberyjski, devon rex, syjamski, birmański, burmański oraz europejski, czyli nasz ukochany dachowiec. Badanie serca u kotów jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje się je bez znieczulenia czy narkozy, podczas zwykłej wizyty (jeśli tylko gabinet dysponuje odpowiednim sprzętem).
RTG pozwoli na zdiagnozowanie ewentualnych chorób układu kostnego, ale także na dostrzeżenie zmian w obrębie klatki piersiowej czy jamy brzusznej.
Pamiętaj!
Zapamiętaj, jakie badania wykonywać kotu w zależności od jego wieku. Wpisz daty kolejnych wizyt do kalendarza i nie pozwól sobie na zaniedbanie profilaktyki względem swojego kociego podopiecznego. On na ciebie liczy!
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined