01.10.2022
Jak wprowadzić do domu drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura nadal w wielu aspektach pozostaje nieco tajemnicza. Koty kojarzą się z niezależnością, chodzeniem własnym ścieżkami i wybrednym charakterem. Należą do zwierząt silnie terytorialnych, dla których ich rewir stanowi świętość. Uwielbiają patrolować przynależny do ich teren i czują się doskonale na pozycji jego zarządcy.
Fot. Shutterstock
Czasem jednak, ludzie z dobrego serca pragną sprawić mruczkowi towarzysza, którego niewprawne dołączenie może sprowokować nie lada problemy związane ze współdzieleniem przestrzeni. Jak w takim razie właściwie wprowadzić drugiego kociego rezydenta, nie prowokując przy tym przykrych sytuacji?
Wizja opiekuna a rzeczywistość
Bardzo często opiekunowie decydują się na kolejnego, kociego członka rodziny, ponieważ martwią się o samopoczucie jedynaka. Niebagatelną rolę odgrywa w tym wszystkim Internet, który jest nośnikiem ogromnej ilości filmów przedstawiających bawiące się ze sobą, figlarne kocięta lub śpiące wspólnie dorosłe koty. Wizja polepszenia nastroju dotychczasowemu czworonogowi, który miałby swojego towarzysza zabaw, bardzo często rozmija się z tym, co następuje po jego pojawieniu się w domu. Nieustanne bijatyki, syczenie oraz niebezpieczne gonitwy skutecznie zaburzają pierwotne wyobrażenie pełne miłości i harmonii. Taka zmiana sytuacji w domu jest ciężka zarówno dla stałego domownika, jak i nowego kota. Ważne jest to, aby nie pozostawić sytuacji samej sobie i na bieżąco kontrolować poszczególne ruchy związane z obopólnym zapoznawaniem się. Z pewnością przydatne będzie podjęcie decyzji o kilku dniach wolnych, które pozwolą nadzorować proces i dadzą możliwość sprawnej reakcji, gdy nie wszystko będzie szło po naszej myśli.
Jak zapoznać ze sobą koty?
Pojawienie się z nowym czworonogiem u boku na pewno zwróci uwagę kociego domownika. Odważniejsze osobniki będą z zaciekawieniem zaglądać do transportera, wrażliwsze mogą oglądać przybysza, zachowując bezpieczny dystans oraz miauczeć pytająco. Spora liczba behawiorystów opowiada się za stopniowym łączeniem ze sobą kociego towarzystwa. Pierwszym krokiem jest odizolowanie od siebie zwierząt, np. w dwóch pokojach. Dzięki temu będą słyszały się wzajemnie i otrzymają możliwość spokojnego oswojenia się z niespodziewaną zmianą w ich otoczeniu. Każdemu kotu warto zostawić posłanko, kocyk i zabawki, które nasiąkną ich zapachem. Po upływie pewnego czasu (każdy przypadek jest inny, czasem proces adaptacji może zająć kilka tygodni, czasem nawet miesięcy) warto dać kotom do powąchania ich wzajemne rzeczy. To pozwoli im dowiedzieć się o sobie nieco więcej informacji.
Czas na bliższe zapoznanie!
Gdy już koty zachowują się spokojnie w separacji i miały okazję poznać swoje wzajemne zapachy, warto zdecydować się na kolejny krok - nawiązanie kontaktu wzrokowego. W tym celu warto posłużyć się specjalnymi bramkami oddzielającymi. Warto od razu budować pozytywne skojarzenia i podczas kocich „widzeń” oferować kotom ich ulubiony posiłek lub zabawę. Pamiętaj, że zwierzęta mogą mieć zupełnie inne potrzeby żywieniowe oraz preferencje smakowe. To, że dany rodzaj posiłków idealnie pasował Twojemu dotychczasowemu kotu, nie musi być równoznaczne z tym, że nowy pupil pokocha go równie mocno. W tym celu oferuj im odpowiednio dobraną karmę z linii Brit Care. Linia tych bezzbożowych karm jakości super premium jest na tyle bogata, że z pewnością pozwoli na wybór właściwego profilu oraz smaku receptury. W każdym wariancie znajduje się dodatek świeżego mięsa, które kusi swoim zapachem i zwiększa smakowitość posiłku.
Wśród polecanych karm znajduje się wyjątkowa receptura oparta na białku pochodzącym z owadów oraz świeżym śledziu – Brit Care Sensitive Insect & Herring. Dzięki takiemu doborowi podstawowych składników formuła pomaga zminimalizować wystąpienie reakcji alergicznych, wpływając jednocześnie na wysoką przyswajalność. Profil kompozycji jest skierowany również na troskę o stan skóry i sierści. Jest to niezwykle istotne u zwierząt wrażliwych, ale także narażonych na ewentualny stres związany z pojawieniem się nowego domownika. Posiłek pozytywnie wpływa na prawidłowy przebieg procesów trawiennych, ograniczając tworzenie się ewentualnych kamieni nerkowych i wspomagając naturalne mechanizmy obronne organizmu. W karmie Brit Care Sensitive Insect & Herring zastosowano także dodatek serdecznika, który jest znany ze swojej naturalnej i skutecznej ochrony organizmu przed stresem. Wybór tej formuły to również wykazanie się troską o środowisko, gdyż hodowla owadów pomaga obniżyć ślad węglowy i wpisana jest w ideologię zero waste.
Zwróć uwagę na swoje emocje!
Emocje opiekuna mają bardzo duży wpływ na przebieg spotkań, dlatego postaraj się zachowywać spokojnie. Jeśli koty są wobec siebie delikatne, możesz zdecydować się na przeprowadzenie pełnego spotkania. Oczywiście w dalszym ciągu niezbędna pozostaje Twoja obserwacja. Agresywne zachowania natychmiast przerywaj. Staraj się również nie faworyzować żadnego z czworonogów, aby drugi nie miał powodów do okazywania niechęci.
Pojawienie się nowego kota zawsze ma wpływ na dotychczasowe życie całej rodziny. Nie dość, że potrzebne są dodatkowe akcesoria: druga kuweta, zestaw zabawek, kolejne miski etc. to jeszcze pojawiają się kwestie związane z żywieniem. Pamiętaj, aby nie przyspieszać żadnych z powyższych kroków i pozwolić kotom na spokojne zapoznanie. Właściwe przeprowadzenie tego procesu da zwierzętom możliwość ułożenia właściwych relacji i uniknięcia ostrych wymian zdań.
Dowiedz się więcej o karmach Brit Care!
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined