19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
fot. Shutterstock
Twój zwierzak ma trochę za dużo tłuszczyku? Nie ty jeden borykasz się z takim problemem! Niestety nadwaga jest dla kota tak samo niebezpieczna, jak dla ludzi – znacząco zwiększa ryzyko wielu chorób, które mogą skrócić życie twojemu pupilowi. Na szczęście nigdy nie jest za późno, by zadbać o zdrowie domowego mruczka.
Jak pomóc kotu schudnąć?
Nie musisz wprowadzać w życiu zwierzaka dużych zmian, by stał się szczupły i zdrowy. Wystarczy drobna modyfikacja waszych codziennych nawyków! Jak pomóc kotu schudnąć? Oto 5 sprawdzonych sposobów!
1. Baw się z kotem
Zabawa z kotem to prosty i przyjemny sposób na poprawę jego sylwetki. Już zaledwie 5 minut zabawy dwa razy dziennie zwiększy aktywność zwierzaka i pozwoli mu spalić zbędne kalorie. Najlepiej, jeśli w taką zabawę zaangażujesz się osobiście. Dzięki współpracy zbudujesz z kotem silną relację i zaskarbisz sobie jego miłość. Gonienie wędki z piórek, turlanie granulek karmy naśladujących uciekającą ofiarę czy uczenie kota prostych sztuczek, mogą być naprawdę wspaniałymi rozrywkami także dla ciebie!
Jeśli chcesz pomóc kotu schudnąć, możesz też wykonać kocią autostradę, montując wysoko na ścianie półeczki z drabinkami i platformy, po których zwierzak będzie mógł się przemieszczać. W końcu wspinaczka leży w kociej naturze!
2. Korzystaj z zabawek interaktywnych
W zwiększeniu aktywności zwierzaka pomocne mogą być także wszystkie interaktywne zabawki, wymagające od kota wysiłku fizycznego i umysłowego. Tego typu zabawki możesz z łatwością wykonać samodzielnie, na przykład:
- wrzucając do kartonowego pudełka kilka zmiętych gazet, w których ukryte będą przysmaki,
- zawijając kilka chrupków w ręcznik i pozwalając kotu samodzielnie rozpracować łamigłówkę,
- wycinając w plastikowej butelce otwory, przez które wypadać będą przysmaki podczas turlania i trącania zabawki łapką.
3. Unikaj dokarmiania
Jak dbać o zdrową sylwetkę kota, gdy zwierzak ciągle prosi o przysmaki? Niestety takie przekąski, jak żółty ser, kabanosy, tuńczyk z puszki czy szynka są wyjątkowo kaloryczne. Regularne dzielenie się z kotem takim jedzeniem może też przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób, których skutki widoczne będą dopiero po latach… Tuczące przekąski możesz zastąpić zdrowymi przysmakami przeznaczonymi dla kotów z nadwagą.
W ograniczeniu żebrania pomocna będzie także zwiększenie udziału karmy mokrej dla kotów z nadwagą kosztem suchej. Dzięki większej objętości lepiej wypełni ona żołądek twojego pupila. Natomiast częste podawanie zwierzakowi małych posiłków sprawi, że kot nie będzie chodził głodny w ciągu dnia. Jeśli wychodzisz do pracy i nie możesz karmić zwierzaka częściej niż dwa razy dziennie, z pomocą przychodzą automatyczne podajniki pokarmu. Dzięki nim łatwiej można podawać odpowiednio małe porcje suchej karmy, skoncentrowanej pod względem kalorii.
4. Zabierz kota na spacer
Spacery z pupilem to aktywność, która nie jest zarezerwowana tylko dla psiarzy! Wyprowadzanie kota na smyczy zdobywa coraz więcej zwolenników ze względu na liczne korzyści nie tylko dla zwierzaka, ale także dla jego opiekuna. Nie musisz od razu decydować się na codzienne spacery z kotem – możesz zacząć od jednego wyjścia w tygodniu na kilka minut. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy taka forma wspólnego spędzania czasu będzie dla was ciekawa i przyjemna.
Pamiętaj jednak, aby nie wypuszczać kota bez nadzoru na dwór! Przyczyn jest przynajmniej kilka. Kot wychodzący narażony jest na wiele zagrożeń, np. ze strony psów czy innych ludzi. Dodatkowo poluje na drobne ptaki, czyniąc duże szkody w lokalnej faunie. Co więcej, na pewno chętnie pożywi się z misek kotów wolno żyjących albo pójdzie po przekąskę do sąsiada. W takim przypadku nie masz żadnej kontroli nad jego dietą!
5. Odwiedź z kotem lekarza weterynarii
Chcesz pomóc kotu schudnąć, ale nie widzisz żadnych postępów? Skorzystaj z pomocy swojego weterynarza! Specjalista oceni, ile powinien ważyć twój pupil, i podzieli się cennymi wskazówkami. W razie podejrzeń może też zlecić badania wykluczające choroby przyczyniające się do nadwagi u kota i zaproponować wprowadzenie zwierzakowi specjalistycznej karmy odchudzającej.
Chcesz pomóc kotu schudnąć? Weź udział w naszym konkursie!
Szukasz dodatkowych inspiracji? A może twój zwierzak już może pochwalić się szczupłą sylwetką? Jeśli tak, mamy dla ciebie konkurs na FB! Pokaż nam, jak dbasz o formę swojego kota i wygraj jeden z 20 zestawów nagród. Każdy zestaw zawiera:
- talię kart aktywności dla kota,
- tygodniowy zapas probiotyku Purina PRO PLAN FortiFlora,
- zabawkę dla zwierzaka.
Po zakończeniu konkursu karty z aktywnościami będą także dostępne w wybranych gabinetach weterynaryjnych biorących udział w akcji „Waga Zdrowia”.
Artykuł powstał we współpracy z marką Purina PRO PLAN Veterinary Diets.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined