20.08.2018
Jak pomagać bezdomnym kotom, jeśli nie możesz żadnego adoptować?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ilość błąkających się po ulicach kotów przeraża - zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Jak możemy im pomóc?
fot. Shutterstock
Przykro patrzeć na błąkające się po ulicach koty. Nie mają ciepłego domu, do którego mogłyby wracać z każdej wędrówki czy opiekuna, który by się o nie zatroszczył, pogłaskał czy nakarmił o odpowiedniej porze. Czasami nawet mimo wielkich chęci nie mamy możliwości, aby przygarnąć do domu zwierzę. Jednak pomoc bezdomniakom nie ogranicza się tylko do wzięcia któregoś z nich pod swój dach. Poznaj kilka sposobów na to, jak pomagać bezdomnym kotom, jeśli nie możesz ich adoptować.
Zanim jednak przejdziemy do meritum sprawy, warto zaznaczyć różnicę pomiędzy bezpańskim/zabłąkanym a zdziczałym kotem, która polega na ich „nastawieniu” do ludzi.
Bezpańskie koty już od najwcześniejszych dni czy miesięcy życia miały pozytywne doświadczenia z ludźmi. Nauczyły się, że mogą im zaufać. Uważają nas za źródło pożywienia i ochrony. Zabłąkane koty miały kiedyś swoich opiekunów, ale mogły zostać porzucone, bądź ich opiekun umarł, a wraz z nim straciły dom. Bezpańskie koty, choć będą potrzebowały nieco więcej cierpliwości od nowych ludzi – zwłaszcza te po przejściach – znów mogą stać się czyimiś pupilami.
Zdziczałe koty, jako kocięta nie miały kontaktu z kochającymi ludźmi. Bezpańskie mruczki również mogą stać się zdziczałe po tym, jak przez długi czas żyły na zewnątrz i nie nawiązywały relacji z ludźmi czy innymi kotami. Dziki kotek jest bardzo nieufny i nie pozwoli ci się pogłaskać.
Wykorzystaj media społecznościowe
Każdy z nas doskonale wie, jaką potęgę w dzisiejszych czasach ma internet – zwłaszcza media społecznościowe. Wystarczy dodać ogłoszenie na swoim profilu czy innych grupach zrzeszających miłośników kotów, które za pomocą efektu kuli śnieżnej pomogą dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.
Poświęć swój czas lub pieniądze
Jak pomagać bezdomnym kotom? Wybierz się do schroniska, które na ogół z otwartymi rękoma przyjmują osoby chętne do pomocy. Wolontariat w schronisku jest świetnym sposobem, by pomóc zwierzętom, które tam trafiły. Co więcej, dzięki temu masz możliwość spędzić czas nie tylko z kotami, ale też poznać innych miłośników tych zwierząt.
Istnieje wiele organizacji, które zajmują się pomaganiem bezdomnym zwierzętom. Spośród nich możesz wybrać tę, która najbardziej ci odpowiada i wesprzeć ją niewielką kwotą. Takie organizacje zapewniają zwierzętom podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie czy poddają je zabiegom kastracji, a nie da się ukryć, że biorąc pod uwagę ilość mieszkających na ulicach kotów i psów, koszty są naprawdę spore.
Stwórz dom tymczasowy
Jeśli nie możesz zobowiązać się do zabrania kota na stałe, ale masz odpowiednie warunki, to zapewnienie mu domu tymczasowego jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Opiekujesz się mruczkiem do czasu, aż nie znajdziesz mu nowego, kochającego domu. Zapewnienie potrzebującym kotom tzw. „tymczasu” jest niezwykle pomocne – nie tylko dla samych mruczków, ale też dla schronisk, które „pękają w szwach”, pełne porzuconych zwierząt.
Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Spraw kotom domek
Koty potrzebują schronienia i ciepłego miejsca – szczególnie zimą – by schronić się przed mrozami. Jeśli zauważyłeś, że w pobliżu twojego miejsca zamieszkania błąkają się koty, możesz zbudować dla nich domki. Więcej o tym, jak pomóc kotom przetrwać zimowy czas przeczytasz TUTAJ.
Dokarmiaj koty
Niektórym wydaje się, że koty pozostawione na pastwę losu bez problemu poradzą sobie z pozyskaniem pożywienia. Owszem, są to bardzo zaradne i inteligentne zwierzęta, jednak większość bezdomnych mruczków jest skrajnie niedożywiona. Jeśli w twojej okolicy błąkają się koty, możesz zacząć je dokarmiać – latem pamiętaj też, by koniecznie zapewnić im dostęp do świeżej wody.
Musisz jednak wziąć pod uwagę, że dokarmiane przez ciebie koty z czasem staną się uzależnione od ciebie w kwestii jedzenia. Dlatego nie powinieneś stawać się dla nich głównym źródłem pożywienia, jeśli nie będziesz w stanie być ich karmicielem na zawsze lub nikt nie będzie mógł przejąć tego obowiązku za ciebie.
Jak pomagać bezdomnym kotom?
Nie martw się, jeśli nie możesz z pewnych względów przygarnąć kota do domu. Pomoc można zapewnić na wiele sposobów. Nie da się jednak ukryć, że najlepszym sposobem zapobiegania dużej ilości bezdomnych kotów jest poddawanie ich zabiegom kastracji.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined