02.11.2022
Jak oswoić kota i nawiązać z nim bliską relację?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Oswojenie kota, czyli przełamanie jego strachu przed człowiekiem nie jest łatwym zadaniem dla niedoświadczonego opiekuna. Jak nawiązać bliską relację z płochliwym kotem?
Fot. Shutterstock
- Jak oswoić kota ze schroniska?
- Jak przekonać kota do opiekuna?
- Czy dzikiego kota da się udomowić?
- Jak oswoić dzikie kotki?
Nie każdy mruczek trafiający do nowego domu od razu będzie pewnym siebie, towarzyskim amatorem pieszczot. Niektóre koty przygarnięte ze schroniska lub z ulicy początkowo będą bać się nieznanego miejsca, opiekuna, a nawet codziennych domowych odgłosów. Przełamanie strachu zwierzaka przed nowym otoczeniem i człowiekiem może być nie lada wyzwaniem, wymagającym od opiekuna cierpliwości i przestrzegania kilku ważnych zasad. Jak oswoić kota i nawiązać z nim dobrą relację? I czy dzikiego kota da się w ogóle udomowić?
Jak oswoić kota ze schroniska?
Koty, które w młodości miały pozytywne doświadczenia w kontaktach z człowiekiem, są zazwyczaj ufne i przyjazne. Jednak nawet bardzo towarzyski mruczek trafiający ze schroniska do kochającego domu może ciężko znieść zmianę miejsca zamieszkania! Nowe środowisko, nieznane zapachy i obce osoby często przytłaczają zwierzaka, sprawiając, że mruczek będzie wolał ukryć się w ciasnej skrytce, a nawet odmówi jedzenia czy zacznie zachowywać się agresywnie w obawie o swoje bezpieczeństwo. Dlatego każdy, kto decyduje się na adopcję zwierzaka ze schroniska, musi uzbroić się w cierpliwość i poznać najważniejsze zasady, które pomogą szybciej oswoić kota z opiekunem i nowym otoczeniem.
- Zapewnij bezpieczne schronienie. Jeszcze przed wprowadzeniem kota do nowego domu zadbaj o odpowiedni wystrój otoczenia, który będzie umożliwiał kotu schowanie się w stresującej chwili. Dobrą kryjówką dla zwierzaka będzie kartonowe pudło, półka zawieszona pod sufitem albo drapak z kryjówką. Oczywiście każdy kot będzie miał inne preferencje dotyczące skrytek i może wybrać schowanie się pod łóżkiem lub ukrycie się w szafie z ubraniami. Chcąc oswoić kota, należy uszanować jego wybór i nie wypłaszać go ze skrytki, jeśli przebywanie w niej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mruczka.
- Odizoluj od innych zwierząt. Na czas oswajania kota należy zadbać o to, by nie był on niepokojony przez inne czworonogi mieszkające w domu – zdezorientowany mruczek może uznać je za zagrożenie lub sam zostać potraktowany jak niechciany intruz. Na przyzwyczajanie pupila do kontaktu z psem lub innym czworonogiem przyjdzie czas, gdy zwierzak nabierze wystarczającego zaufania do swojego opiekuna.
- Nie narzucaj się. Nowy członek rodziny zawsze budzi zainteresowanie wszystkich domowników, którzy chcieliby jak najszybciej go obejrzeć, pogłaskać, wziąć na ręce, zachęcić do wspólnej zabawy… Niestety zestresowany kot może uznać takie czułości za atak i zacząć się przed nimi bronić. Sprowadzonego do domu czworonoga należy zostawić w spokoju i poczekać, aż sam wykaże chęć nawiązania bliższej interakcji.
- Zapewnij dostęp do wody i jedzenia. Silny stres może uniemożliwić kotu wyjście z kryjówki w poszukiwaniu jedzenia i wody. Dlatego w pomieszczeniu, które upodobał sobie kociak, należy ustawić miski z pokarmem (najlepiej bardzo smakowitą karmą suchą i mokrą do wyboru) i z wodą. Mruczkowi należy też ułatwić dostęp do kuwety, stawiając ją jednak nie bliżej, niż pół metra od miejsca na jedzenie.
Jak przekonać kota do opiekuna?
Kolejnym etapem oswajania kota jest pokazanie mu, że człowiek nie stanowi dla niego zagrożenia, a kontakt z ludźmi może być bardzo opłacalny. Gdy zwierzak zacznie wychodzić ze swojej kryjówki i chętnie zwiedzać otoczenie, warto zacząć oferować mu drobne, smaczne przysmaki. W przypadku bardzo ostrożnych mruczków nie należy wykonywać gwałtownych ruchów – przysmak można podać na wyciągniętej, nieruchomej ręce lub, gdy kot boi się podejść, położyć przed nim na ziemi i poczekać aż sam go weźmie. Bardziej pewnym siebie kociakom przysmaki można też rzucać pod łapki, by zachęcić je w ten sposób do polowania i pokazać, że interakcja z człowiekiem może być ciekawą zabawą. Smaczne kąski warto podawać zwierzakowi także w ramach nagrody za odpowiednie zachowanie. Dzięki temu oswajający się z nowym otoczeniem kot szybciej nauczy się zasad panujących w domu i będzie sprawiał mniej problemów opiekunowi.
Przysmakami, które doskonale sprawdzą się podczas oswajania kota w nowym domu, są Brit Care Cat Snack. Są one nie tylko smaczną, aromatyczną przekąską, która zachęci zwierzaka do nawiązania bliższego kontaktu z opiekunem, ale także wartościową przekąską. Ich skład został wzbogacony o dodatki funkcjonalne, które pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie mruczka. Wśród bezzbożowych przysmaków Brit Care znalazły się między innymi miękkie kąski wspierające łagodzenie stresu, zdrowe trawienie lub prawidłową pracę układu moczowego, a także chrupiące przekąski z dodatkami superfoods.
Czy dzikiego kota da się udomowić?
Oswojenie całkiem dzikiego kota, który całe dotychczasowe życie spędził na ulicy, jest znacznie trudniejszym zadaniem. Nawet ścisłe przestrzeganie wszystkich zasad nie zawsze sprawi, że koci dzikus nauczy się bez stresu przebywać w towarzystwie opiekuna, a tym bardziej czerpać przyjemność ze wspólnej zabawy czy pieszczot…
Jak oswoić dzikie kotki?
Małe, dzikie kotki są bardziej podatne na oswajanie. Przygarnięcie z ulicy kociaka jeszcze przed zakończeniem okresu socjalizacji (do 3-4 miesiąca życia), częste branie go na ręce, głaskanie i karmienie z ręki może szybko przełamać obawę przed ludźmi i zbudować pozytywne skojarzenia. Najłatwiej jest oswoić malucha wcześnie porzuconego przez matkę. Karmienie butelką, masowanie brzuszka po jedzeniu i przemawianie do malucha pozwolą mu zaznajomić się z zapachem, głosem i dotykiem człowieka oraz sprawią, że stanie się on towarzyskim, zrównoważonym przyjacielem.
Dowiedz się więcej o karmach i przysmakach Brit!
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined