01.04.2023
Jak oduczyć kota drapania mebli? 5 sprawdzonych sposobów
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Znowu! Podrapana kanapa i zszarpane nerwy… Dlaczego nasz pupil uparcie drapie domowe sprzęty? Jak można go tego oduczyć? Poznaj sprawdzone sposoby na uchronienie mebli przed niszczycielskim działaniem ostrych pazurków!
fot. Shutterstock
Zainwestuj w drapaki
Na pytanie, czy kot musi drapać, istnieje tylko jedna właściwa odpowiedź: TAK! To naturalne zachowanie zapisane w genach. Drapanie służy utrzymaniu pazurów w dobrej kondycji i jest jedną z głównych form znakowania terytorium. Pomaga także kotu rozciągnąć mięśnie. Czy jednak ten koci trening musi się odbywać na naszym cennym fotelu? Na szczęście nie.
Zniszczenia na meblach możemy znacznie zredukować poprzez zapewnienie zwierzęciu przeznaczonych do drapania obiektów. Drapaki dla kota dostępne są w rozmaitych formach. Mogą być zawieszane na ścianie lub samodzielnie stojące; wykonane są też z różnych materiałów. Istotne jest to, żeby były stabilne i znajdowały się w miejscach chętnie uczęszczanych przez zwierzę, najlepiej w strefie, w której nasz pupil wykazuje największą aktywność.
Oducz go drapania kanapy
Umieszczenie drapaków w domu może nie wystarczyć, jeśli kot upodobał już sobie wybrane miejsca do drapania. Na szczęście można go zniechęcić do drapania określonych powierzchni. Dokładne umycie lub wypranie ulubionych miejsc pozbawi je kociego zapachu, a zarazem zachęty do powtarzania znakowania.
Dodatkowo możemy zastosować kocie feromony w sprayu, np. Feliway Classic Spray. Taki preparat umożliwia ukierunkowaną eliminację miejsc, które kot drapie w domu. Wystarczy umyć drapaną przez kota powierzchnię ciepłą wodą z mydłem i rozpylić Feliway Classic Spray w tym miejscu raz dziennie. Jest przy tym całkowicie bezpieczny dla jego zdrowia. Jego stosowanie nie naruszy relacji ze zwierzakiem, w przeciwieństwie do stosowania kar. Przeganianie kota czy pryskanie wodą jest złym pomysłem. Kot jedynie się wystraszy, a to może go skłonić do jeszcze silniejszego rozładowywania się na naszych meblach.
Pomóż mu się odprężyć
Wbrew pozorom nasi koci domownicy są dość mocno podatni na stres. Wytrącić je z równowagi mogą rzeczy dla nas całkiem zwyczajne, jak wizyta gości. Nie mówiąc już o poważniejszych wydarzeniach takich jak przeprowadzka czy pojawienie się nowego domownika.
No dobrze, ale co stres ma wspólnego z drapaniem? Kot znakuje terytorium, pozostawiając na drapanych obiektach substancje zapachowe. Rozmieszczenie w otoczeniu swoich feromonów pomaga mu poczuć się bezpiecznie. Zestresowany kot może mieć o wiele większe zapędy do drapania mebli niż zwierzak, który czuje się komfortowo.
Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie usunąć z otoczenia przyczynę kociego stresu. Jak w tej sytuacji oduczyć kota drapania mebli? Z pomocą przychodzą kocie feromony Feliway Optimum. Aplikujemy je w wielu miejscach, naśladując pozostawianie zapachu przez drapiącego kota. W ten sposób zmniejszamy u niego potrzebę samego drapania.
Pobawcie się!
Kot jako drapieżnik potrzebuje od nas zaspokojenia swoich potrzeb. Przyczyna nadmiernego drapania mebli może być prozaiczna – nasz zwierzak po prostu się nudzi! Wtedy, zamiast oduczać kota drapania, trzeba zmienić swoje postępowanie. Zwierzak potrzebuje niekoniecznie tylko spania na naszych kolanach, ale też wspólnych aktywności umożliwiających mu naturalne zachowanie!
Zabawy z wędką z piórkami czy sznurkiem mogą być zaskakująco skutecznym panaceum na wiele problemów z kocimi nawykami. Codzienna symulacja wypraw łowieckich będzie też świetną zabawą dla nas! A kot po polowaniu pełnym wrażeń, zakończonym zdobyciem smakołyku, uda się raczej na słodką drzemkę, a nie na wojnę z naszym wyposażeniem wnętrz.
Zadbaj o harmonię w stadzie
Gdy jesteśmy posiadaczami więcej niż jednego kota, w naszym domowym stadku mogą się pojawić konflikty na tle terytorialnym. Nawet z pozoru lubiące swoje towarzystwo koty mogą konkurować o zasoby, takie jak miejsca do spania, pokarm i woda, zabawki, a nawet kuweta. Rywalizacja między kotami może się skończyć nasileniem znaczenia terenu, a więc i drapania!
Wówczas konieczne jest rozszerzenie terytorium tak, aby zmniejszyć napięcia wewnątrz kociej grupy. Na szczęście nie musimy od razu przeprowadzać się do większego mieszkania. Wystarczy zapewnienie kotom większej liczby miejsc do przebywania, takich jak wiszące półki i legowiska, drapaki. Zwiększmy także liczebność stanowisk z wodą i pokarmem oraz kuwet. Dzięki temu będą mogły pokojowo egzystować, nie wchodząc sobie w drogę. Feromony Feliway Optimum również w tej sytuacji pomogą im odzyskać równowagę.
Artykuł powstał we współpracy z marką Feliway.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined