17.08.2018
Jak koty wybierają swoją ulubioną osobę?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dwoisz się i troisz, by to ciebie kot polubił? Czasami, chcąc zyskać jego sympatię, popełniamy błąd, który nas od niego oddala.
fot. Shutterstock
Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób koty wybierają swoją ulubioną osobę? Oczywiście istnieje wiele nieprawdziwych informacji, np. że są to zwierzęta, które nie kochają swoich opiekunów, a jedynie wykorzystują ich, aby zdobyć jedzenie czy schronienie. Jednak my, kociarze, dobrze wiemy, że są i takie mruczki, które cierpią z powodu lęku separacyjnego, kiedy ich ulubiony człowiek jest daleko od nich. Dlaczego wydaje się, że niektóre koty wolą jednego konkretnego człowieka od pozostałych domowników? Jak koty wybierają swoją ulubioną osobę?
Dlaczego koty wybierają swoją ulubioną osobę?
Według behawiorystki Marilyn Krieger wiele kotów rzeczywiście wybiera swoją ulubioną osobę:
Taką osobą może być ktoś, kto karmi, bawi się z kotem lub ktoś, kto spędza z nim bardzo dużo czasu. Każdy kot ma inną osobowość i tak np. te bojaźliwe czasami faworyzują kogoś, przy kim czują się bezpiecznie, przy kimś, kto swoją obecnością ich nie tłamsi.
Oczywiście nie oznacza to, że kot nie okazuje uczuć wobec innych osób tylko dlatego, że nawiązał głębszą relację z jednym konkretnym człowiekiem.
Jak koty okazują uczucia?
Chociaż niektórzy twierdzą, że koty są powściągliwe w okazywaniu uczuć, to ich opiekunowie mogą zgodnie temu zaprzeczyć. Może i nie są to jakieś wielkie gesty, ale przecież liczą się nawet te najdrobniejsze. Koty naprawdę na wiele sposobów potrafią okazywać swoją miłość – barankują, mruczą czy wylegują się na kolanach. Jak mówi Marilyn Krieger:
Bliskość ze strony kota może być formą faworyzowania. Niektóre mruczki podążają za swoimi opiekunami po całym domu, a gdyby tylko mogły, wyszłyby za nimi do szkoły czy pracy. Zawsze wybierają przebywanie blisko nich.
Jak się okazuje, stanie się numerem jeden dla swojego pupila może być tak proste, jak… nauka kociego języka.
Jak koty się komunikują?
Wielu naukowców zgodnie potwierdza, że koty potrafią i doskonale dostosowują swoje metody komunikacji, aby dostać od opiekunów dokładnie to, czego chcą.
W badaniu opublikowanym w Current Biology w 2009 roku naukowcy odkryli, że koty świadomie wykorzystują jedną z najbardziej charakterystycznych wokalizacji – mruczenie – w celu pozyskania od opiekunów pożywienia.
Wychodzi na to, że koty to manipulujący geniusze, którzy zorientowali się, że ludzie nie są w stanie się im oprzeć. Ale czy sens ma powiedzenie, że ulubionym człowiekiem kota jest ten, który go słucha?
Najczęstszy błąd
Jaki jest największy błąd popełniany przez ludzi względem kotów? Nawiązywanie kontaktu ze zwierzęciem bez jego pozwolenia.
Wielu ludzi podchodzi do nieznajomych kotów i próbuje je pogłaskać lub wziąć na ręce. Zwierzęta mogą tego nie chcieć. W tym sensie koty są bardziej przypominają swoich ludzkich opiekunów niż psy. Nie ma zbyt wielu ludzi, którzy byliby zadowoleni z bycia dotykanym czy podnoszonym przez obcych. Co więcej, niektóre osoby mogą niechcący zapędzić kota w kąt, który stanie się dla niego pułapką i zwierzę nie będzie mogło uciec – wyjaśnia Marilyn.
Jak przekonać do siebie kota?
Zamiast zmuszać kota do kontaktu, powinniśmy go do niego umiejętnie zachęcać. Wystarczy, że się pochylimy lub przykucniemy i wyciągniemy w jego stronę palec wskazujący. Jeśli kot w twoim towarzystwie będzie czuł się bezpiecznie, to do niego podejdzie, dotknie nosem, a następnie przesunie po nim policzkiem. W ten sposób kot zgadza się na nawiązanie bliższej relacji i zaprasza cię do pogłaskania. Zdobycie zaufania kota wymaga od opiekuna cierpliwości, ale… zdecydowanie warto.
W dzienniku „Procesy behawioralne” opublikowano badania, których dane były zbierane przez 120 godzin. Naukowcy doszli do wniosku, że w relacjach między kotem a człowiekiem występuje ten sam rodzaj zachowania, jak i w relacjach pomiędzy dwojgiem ludzi.
Jak koty wybierają swoją ulubioną osobę?
Tak naprawdę, koty wcale nie różnią się tak bardzo od nas. Jak koty wybierają swoją ulubioną osobę? Chcą po prostu, aby opiekunowie traktowali je dobrze, słuchali, prawidłowo odczytywali mowę ciała i poświęcali im uwagę w sposób, w jaki tego oczekują. W zamian na pewno nie pozostaną obojętne.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined