11.08.2017
Dlaczego należy bawić się z kotem?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie tylko po to, by uczynić je szczęśliwszymi. Poznaj 5 przyczyn, dla których warto bawić się z mruczkiem!
Instynkt nakazuje kotom bycie ciekawymi świata drapieżnikami. Większość z nich całe swoje kocie życie jest więc łowcami żądnymi przygód i nowych doznań. To dotyczy także naszych pogodnych kanapowców.
Kotom przebywającym głównie w domu ciężko jest samym zorganizować wystarczająco dużo potrzebnej im rozrywki, zwłaszcza, jeśli są kocimi jedynakami. Jeśli nie dostarczamy kotom wystarczających bodźców stają się one smutne, większość dnia spędzają przesypiając, często zapadają na depresję.
Jak więc pomóc naszym pupilom zaspakajać ich naturalne instynkty i pomóc być szczęśliwymi? Baw się z kotem każdego dnia! Wymyślaj nowe zabawy, twórz, nie ograniczaj się do kupnych zabawek – to co ucieszy Twojego małego tygryska to element zaskoczenia, a codzienna zabawa pozwoli Wam zacieśnić więzi.
Oto 5 powodów na to by nie zniechęcać się i bawić ze swoim kotem każdego dnia, nawet, jeśli wydaje Ci się, że Twój kot dawno temu już zapomniał co to zabawa – spróbuj, zobaczysz, jak go uszczęśliwisz.
1. Poczuje się jak prawdziwy drapieżnik
Nie jest tajemnicą, że koty są doskonałymi drapieżnikami, stworzonymi by polować i zabijać swoje ofiary. Nasze domowe mruczki, mimo, że nie muszą zabijać by się najeść, nie zatraciły tego instynktu. Koty uwielbiają polować, skradać się, chwytać i mordować swoje „ofiary”. Pomóż więc kotu rozładować nagromadzającą się w nim energię i pobaw w polowanie na „ofiarę”.
Myszka na sznurku, rzucanie papierowej kulki, wędka zakończona pasiastymi kawałkami tkanin – to wszystko możesz wykonać sam niewielkim nakładem pracy. Przynieś kilka pudeł z pobliskiego sklepu, urządź kotu kryjówki i „steruj” ofiarą tak, by kot musiał się natrudzić by ją upolować.
Ważne, by nie było nudno i przewidywalnie bo kot szybko zaniecha takiej zabawy – im ciekawiej i bardziej zaskakująco tym lepiej! Pozwól kotu dopaść i „zamordować” ofiarę od czasu do czasu – to doda mu poczucia własnej wartości i sprawi, że stanie się pewniejszym siebie i szczęśliwym.
2. Zabawa pozwala dbać o sylwetkę
Nadwaga, podobnie jak u ludzi bierze się z braku ruchu. Przejadanie się, „siedząco-leżący” tryb życia i nuda sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Domowy kot, niewychodzący na zewnątrz ma w domu mało do roboty, większość dnia więc przesypia – tymczasem tłuszczyk przyrasta i przyczynia się do zdrowotnych problemów związanych z otyłością (choroby stawów, cukrzyca czy SUK). Zwiększenie aktywności fizycznej pomaga utrzymywać kotom szczupłą sylwetkę, a grubaskom powrót do odpowiedniej formy. Wiele kotów uwielbia zabawy z laserem – spróbuj i Ty rozruszać swojego grubaska.
3. Zabawa zabija nudę
Na pewno pamiętasz czasy, kiedy byłeś dzieckiem i z powodu choroby nie mogłeś iść do szkoły. Zostawałeś w domu, w łóżku i o ile pierwszy dzień mógł być fajny – potem było już tylko gorzej, bo monotonia, brak kontaktu z rówieśnikami i możliwości zabawy sprawiał, że nuda po prostu Cię zabijała. Ileż bowiem można czytać książkę czy gapić się w migoczący ekran telewizora?
Dokładnie tak samo czuje się Twój kot pozostawiany w domu kiedy idziesz do pracy – toteż większość samotnych godzin po prostu przesypia, by czas szybciej mu zleciał. Tymczasem możesz zmienić ten stan rzeczy i zapewnić kotu mnóstwo atrakcji, by nie nudził się będąc sam w domu.
Poukrywaj w różnych miejscach w domu kocie przysmaki – mały zdobywca będzie miał co robić szukając smacznych kąsków; zrób kotu miejsce na parapecie – będzie mógł obserwować świat za oknem; zrób wiszące na gumce zabawki do samodzielnej zabawy; pomyśl o zabawkach interaktywnych (nie musisz ich kupować, w sieci jest mnóstwo pomysłów na samodzielne ich stworzenie.
Zabawki możesz zrobić dosłownie ze wszystkiego – wykorzystaj do tego celu np. rolki po papierze toaletowym czy karton po jogurtach. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia!
4. Zabawa zacieśnia więzi
Zabawa i wspólne spędzanie czasu pozwala na utworzenie miedzy Tobą i Twoim kotem naprawdę silnych więzi. Wspólne spędzanie czasu, wspólna aktywność sprawia, ze stajecie się po prostu częścią jednego, wielkiego stada i kot zaczyna traktować Cię jako partnera a nie tylko dostarczyciela karmy. Zabawa pozwala zbliżać się do siebie i zaufać, nawet nieśmiałym i płochliwym kotom – to doskonała forma socjalizacji.
5. Zabawa wydłuża życie
Bądź przewodnikiem swojego kota w zabawie, poświęć mu czas i wysil się w wymyślaniu zabaw i tworzeniu zabawek, a przekonasz się, że nie ma kota, który nie lubi i nie chce się bawić.
Każdy kot jest inny i każdego aktywizuje coś innego – jedne wybiorą szeleszczące papierki, inne pęk sznurowadeł na patyku, jeszcze inne labirynt z kartonowych pudeł z poprzyczepianymi w środku piłkami na gumce – dlatego nie zrażaj się i nie poddawaj – znając swojego kota na pewno stworzysz mu istny raj, dzięki któremu będzie szczęśliwym i spełnionym łowcą i odkrywcą – a Ty – wzorowym opiekunem i kompanem!
Autor: mag
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined