24.02.2019
Dlaczego kot wchodzi ci na kolana? 6 istotnych powodów
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zapewne uwielbiasz ten koci zwyczaj, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co się za nim kryje?
fot. Shutterstock
Niektórzy mają to na co dzień, inni czekają na ten koci gest przez całe lata. Jednak gdy już się pojawi, każdy kociarz bez wyjątku czuje się szczęśliwy. I to do tego stopnia, że raczej nie zastanawia się, co za nim stoi. A właściwie dlaczego kot wchodzi ci na kolana? Co chce w ten sposób przekazać? A może… ma w tym jakiś interes? Poniżej wymieniamy 6 powodów tego, skądinąd, pożądanego przez opiekunów zachowania.
1. Ciepło
Banalne, ale prawdziwe – koty lubią ciepło, a ludzkie ciało jest jego całkiem wygodnym źródłem. Zauważyłeś, że twój kot wchodzi ci na kolana znacznie częściej zimą niż latem? Teraz już wiesz, że to nie jest przypadek – po prostu chce się trochę ogrzać. Więcej na temat kociego zamiłowania do wysokich temperatur przeczytasz TUTAJ.
2. Ochrona
Niektóre koty czują się bezpieczniej, gdy mogą obserwować otoczenie z wysokości kolan swojego ludzkiego opiekuna. Twoja obecność i dotyk koją jego nerwy i po prostu dodają mu pewności siebie.
3. Potrzeba kontaktu
Gdy kot wchodzi ci na kolana, zarazem daje ci do zrozumienia, że oczekuje z twojej strony odrobiny uwagi. Najprawdopodobniej z zadowoleniem podda się porcji pieszczot, w zamian ugniatając cię i mrucząc. Doceń to, że mruczek pragnie z tobą kontaktu i bez ociągania odłóż telefon!
4. Zapach
Kocie noski są bardzo wyczulone na wszelkie zapachy, które mają dla nich wartość informacyjną. Mogą też budzić w nich konkretne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Twój kot nagle zaczął wskakiwać ci na kolana, choć do tej pory tego nie robił? Być może twoje ubranie pachnie czymś, co go przyciąga – na przykład czymś smacznym 😉
5. Wygodna tkanina
To, czy twój mruczek wejdzie ci na kolana czy nie, może być uzależnione od tego, co w danym momencie masz na sobie. Niektóre tkaniny są szczególnie lubiane przez koty – z pewnością należy do nich ciepły, mięciutki polar. Z kolei syntetyczne, sztywne materiały mogą zniechęcać do bliższego kontaktu.
6. Zaufanie
Kot, który z własnej woli siada ci na kolanach, okazuje ci ogromne zaufanie! Wierzy, że nie zrobisz niczego wbrew jego woli i pozwolisz mu zachować kontrolę. Nie zawiedź go – gdy tylko uzna, że chce odejść, pozwól mu na to bez słowa sprzeciwu.
W jakich okolicznościach twój kot wchodzi ci na kolana?
Robi to regularnie czy tylko czasami? A może według ciebie ma jakieś specjalne powody, których nie wymieniliśmy powyżej? Podziel się z nami swoimi obserwacjami w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined