01.08.2018
Dlaczego on to robi? Wyjaśniamy 8 dziwnych kocich zachowań
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Przyłapałeś swojego kota na dziwnym – dla ciebie – zachowaniu i zastanawiasz się, co właściwie się za nim kryje?
fot. Shutterstock
Niejeden opiekun, widząc nietypowe zachowanie swojego zwierzęcia, zadaje sobie pytanie: dlaczego kot to robi? Wszyscy wiemy, że koty planują i planują, by kiedyś w końcu przejąć świat. Wyglądają jednak przy tym tak uroczo, że na ogół nie mamy nic przeciwko. Czy wszystkie dziwne zachowania kotów są częścią ich planu, czy może istnieją jakieś racjonalne wytłumaczenia, np. dlaczego koty śpią w zlewach lub leżą w kuwetach? Koniecznie sprawdź, o co tu tak naprawdę chodzi!
1. „Kuwetowe” łoże
Koty spędzają w kuwecie tyle czasu ile muszą, aby załatwić swoje potrzeby, które następnie z rozmachem zakopują. Czmych i już ich nie ma. Kiedy twój kot leży w kuwecie, to takie zachowanie może być oznaką choroby lub stresu. Jeśli jednak masz do czynienia z kociakiem, który dopiero uczy się korzystać z kuwety, maluch może początkowo nie wiedzieć do końca, do czego ona służy. Dlatego może się też zdarzyć, że się w niej położy.
Takie zachowanie może być również wynikiem ustalania terytorium – zwłaszcza wtedy, gdy w domu pojawi się nowe zwierzę. Koty, które doświadczają stresu, mogą szukać nieco więcej prywatności. Jeśli leżenie w kuwecie jest istotną zmianą w zachowaniu kota, to sygnał dla opiekuna, że jego zwierzę może chorować. Zwłaszcza, gdy towarzyszą temu również inne objawy, takie jak: brak apetytu czy letarg. W takiej sytuacji nie zwlekaj i udaj się z kotem do lekarza weterynarii.
2. Co za miękkość!
Nie da się ukryć, że zapach świeżego prania jest bardzo kuszący. Ale co takiego jest w ubraniach, że przyciągają mruczki, które się na nich kładą? Dlaczego kot to robi? Weterynarz dr Karen Primm przypisuje to zachowanie instynktowi przetrwania kota. Wyjaśnia, że kiedy dzikie koty żyją w grupie, dzielą się między sobą zasobami i oznaczają je swoim zapachem.
3. Daj pogryźć… włosy!
To może być rodzaj flirtu z tobą. Jeśli kot gryzie twoje włosy, to po prostu chce, abyś wyglądał jak najlepiej. Niektóre produkty do pielęgnacji włosów mogą mu zasmakować. Czasami jednak ich gryzienie może być spowodowane picą – ten stan występuje z powodu niedoboru witamin lub poważniejszych problemów medycznych, takich jak cukrzyca czy białaczka.
Jeśli gryzienie włosów nie jest uciążliwe i ich nie niszczy, a dodatkowo nie zauważysz żadnych innych niepokojących objawów, to nie pozostanie ci nic innego, jak tylko cieszyć się zabiegami pielęgnacyjnymi wykonywanymi przez kota. Jeśli jednak bardzo ci to przeszkadza, to zanim kot dostanie w swoje łapki pasma twoich włosów, przekieruj jego uwagę na coś innego.
4. Ceramiczny sen
Widząc kota w zlewie, zaczynasz zastanawiać się, czy jest mu tam wygodnie. Koty mają w tym temacie swoje własne zdanie, zwłaszcza w upalne dni – umywalka z pewnością przyniesie kotu ulgę i pomoże mu się ochłodzić. Co więcej, zlew zapewnia również niezwykłą atrakcję, którą jest świeża, chłodna woda prosto z kranu.
5. Kto pierwszy mrugnie?
Kiedy kot patrzy się na ciebie, to dopiero rzuca ci wyzwanie. Jeśli je przyjmiesz, to istnieje duża szansa, że przegrasz. Koty z natury są wzrokowcami i ciekawskimi zwierzętami. Zawsze chcą wiedzieć, co się wokół nich dzieje. Twój kot będzie cię obserwował, by zdobyć konkretne informacje, np. jaki masz w danym momencie humor. Co więcej, kot może patrzeć w twoją twarz, bo… po prostu lubi ją oglądać. Kiedy mruczek spogląda na ciebie spokojnie, okazując przy tym swoje uczucia, to wysyła ci sygnał, że przy tobie czuje się naprawdę dobrze.
6. Pędem do łazienki!
Niektóre koty są jak cienie – podążają wszędzie za swoimi właścicielami. Według weterynarz Kathryn Primm, bez ciebie mruczek może czuć się bezbronny. Koty są co prawdą małymi drapieżnikami, ale kiedy człowiek jest w pobliżu, czują się chronione. Łazienka jest doskonałym miejscem, ponieważ twój kot jest tam z tobą sam na sam, a zamknięte drzwi odgradzają was od wszelkich niebezpieczeństw.
Koty, które podążają za nami do łazienki, są jak małe dzieci. Nie chcą, byś szedł tam sam, ponieważ są ciekawe, co robisz i chcą dołączyć do zabawy. No i kiedy zbyt długo cię nie ma, zaczynają za tobą tęsknić.
7. Źródełko
Zastanawiasz się, po co mruczek zanurza łapkę w wodzie przed jej wypiciem? Dlaczego kot to robi? Odpowiedzią na to pytanie mogą być wibrysy. Koty nie lubią ich zginać, niektórym sprawia to ból. Dlatego, za pomocą łapki, kot może upewniać się, że w misce jest wystarczająco dużo miejsca na jego bujne wąsy. Jeśli okaże się, że jest ona za mała, to zamiast pochylać pyszczek, mruczek napije się wody ze swojej łapki.
Inna teoria mówi, że koty nie widzą z bliska. Zgodnie z nią, zanurzając łapkę w wodzie, sprawdzają, czy opiekun był łaskaw wypełnić miskę napojem.
Jeszcze inni uważają, że wkładanie łapy do miski z wodą może być oznaką stresu. Jeśli nastąpiła zmiana rutyny lub w domu pojawił się nowy zwierzak, twój kot może chcieć być jeszcze bardziej czujny i upewnić się, że całe otoczenie, w tym właśnie woda znajdująca się w misce, jest bezpieczne.
8. Czy to koci foch?
Widząc kota, który siedzi w kącie i patrzy na ścianę, zaczynasz zastanawiać się, czy przypadkiem czymś go nie uraziłeś – w końcu wygląda, jakby był obrażony. Dlaczego kot to robi? Zwierzę, które przez dłuższy czas zachowuje się w ten sposób, może być poważnie chore. Postawa ciała kota sugeruje, że mruczka coś boli lub odczuwa dyskomfort. Dlatego w tej sytuacji należy zabrać kota jak najszybciej do weterynarza. Powyższe zachowanie może też wynikać ze zmiany rutyny. Dlatego bacznie obserwujmy nasze mruczki, by móc w porę zareagować.
Dlaczego kot to robi?
Chociaż niektóre kocie zachowania mogą wydawać się nam dziwne, to – jak widać – na ogół mają one swoje uzasadnienie. A co „dziwnego” robią wasze koty?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined