28.02.2021
Kot miauczy przed, po lub w trakcie wizyty w kuwecie? To powinno cię zaniepokoić!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy twój kot zachowuje się dziwnie podczas korzystania z kuwety? Uporczywie miauczy przed, w trakcie lub tuż po załatwieniu się? Nie ignoruj tego zachowania! Kotu może coś dolegać. Sprawdź, co to może być.
fot. Shutterstock
Czy twój kot głośno chwali się tym, że właśnie skorzystał z kuwety? Oprócz zapachu dzieli się także komunikatami głosowymi? A może miauczy, zanim wejdzie do WC? Dlaczego kot miauczy, gdy się załatwia, przed skorzystaniem z kuwety lub po tym, jak już to zrobi?
Miau, miau, miau… Dlaczego kot miauczy, gdy się załatwia?
Koty używają dźwięków do wyrażania wielu potrzeb i uczuć. To forma komunikacji z opiekunem. Miauk to: powitanie, pozdrowienie, prośba (najczęściej o jedzenie lub głaski), próba zwrócenia na siebie uwagi, komunikowanie, że coś się dzieje. Miauczenie to czasami prośba o pomoc. Bywa, że dość trudno się w tym wszystkim połapać. Jednak trzeba próbować, bo miauczenie jest zarezerwowane głównie dla ludzi i ma za zadanie coś im przekazać. Nie powinniśmy go zatem ignorować.
Pobudzenie kuwetowe
Niektóre koty dostają przysłowiowej głupawki, gdy tylko skończą się załatwiać, albo tuż przed toaletą. Znacie to? Napuszony ogon, bieganie po całym domu, istny atak adrenaliny! Skąd się bierze takie zachowanie i co może oznaczać? Otóż istnieje na to pewne wytłumaczenie. Bieganie przed wypróżnieniem pobudza pracę jelit. I odwrotnie: ich wzmożona praca stymuluje kota do większej aktywności. Nagląca potrzeba aktywuje kota, podobnie jak poczucie lekkości pojawiające się tuż po załatwieniu się. I nie ma w tym nic złego czy niebezpiecznego, dopóki… dopóki nie pojawią się przy tym dziwne dźwięki.
Przeciągłe miauczenie, zawodzenie, wycie – to nie są dźwięki rozkoszy. Nie oznaczają dobrego samopoczucia. Taki alarm każe myśleć, że kot jest zestresowany, zagubiony lub odczuwa jakiś fizyczny ból. Czasami takie „okołokuwetowe” miauczenie może oznaczać problemy zdrowotne, związane z układem moczowym lub wydalniczym. Niektóre koty mogą wydobywać z siebie głośne miauki w tonie skargi – gdy na przykład kuweta jest nieposprzątana. Inne w trakcie załatwiania się – to z dużym prawdopodobieństwem ukazuje występowanie bólu z powodu zaparć lub zapalenia pęcherza. Określenie dokładnego problemu powinno oczywiście odbywać się z pomocą lekarza, który będzie również w stanie wdrożyć plan leczenia, aby przywrócić kota do zdrowia.
Możliwe przyczyny problemów w kuwecie
Dlaczego kot miauczy, gdy się załatwia lub tuż po toalecie? Oto możliwe przyczyny:
- zakażenie dróg moczowych
- kamica
- zarobaczenie
- przepełnienie gruczołów okołoodbytowych
- zaparcia
- guzy jelit
- alergia pokarmowa
- brudna kuweta
UWAGA!
Zaleca się, aby opiekunowie kotów zwrócili się o pomoc lekarską, jeśli zauważą płynne odchody lub krew w kuwecie. Niepokojącymi objawami są także: załatwianie się poza kuwetą, napinanie się, nienaturalna pozycja, ciągłe wchodzenie i wychodzenie z kuwety.
Jeśli uważasz, że twój kot zachowuje się dziwnie podczas korzystania z kuwety – warto wybrać się do weterynarza. Pamiętaj, że koty z natury skrzętnie ukrywają swoje schorzenia i złe samopoczucie. Jeśli więc twój pupil wyraża je za pomocą dźwięków – udziel mu pomocy. Należy sprawdzić, czy intensywne miauczenie i zawodzenie nie jest związane z żadną przypadłością fizyczną.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined