24.08.2022
Czy istnieją pazuroodporne meble, których kot nie będzie drapał?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mruczki potrafią mieć pazura... Najczęściej odbija się to na naszych meblach, a drapaki nie rozwiązują sprawy. Jednak, czy można jakoś uchronić nasz dom przed zniszczeniami? Czy są jakieś pazuroodporne meble, które ze względu na materiał lub sposób wykonania przetrwają kocie igraszki? Sprawdźmy, jakie meble powinny zagościć w lokum kociarza.
fot. Shutterstock
Gdy kot daje drapaka z drapaka
Każdy opiekun kota wie, że jednym z podstawowych sprzętów, jakie trzeba zapewnić kotu jest drapak albo i kilka sztuk drapaków. Te "kocie meble" powstają w coraz to bardziej designerskich osłonach po to, by zachęcić do eksponowania ich w swoich mieszkaniach bądź domach. Jednak czasami zdarza się tak, że mruczek przestaje interesować się drapakiem i coraz częściej znajduje sobie alternatywy do drapania w postaci innych mebli, o których stan zaczynamy drżeć. Czy można coś wówczas zrobić? A może warto zdusić problem w zarodku i zacząć od wybierania odpowiednich mebli, które będą "kotoodporne"?
Dlaczego kot drapie meble?
A jaka jest geneza tego kociego zachowania, które czasem spędza opiekunom sen z powiek? Koty drapią z wielu powodów. Jest to zachowanie głęboko zakorzenione w ich pierwotnych instynktach. Mruczki drapią, by naturalnie regulować stan pazurów, a także by rozciągnąć mięśnie w swoim ciele. Robią to też dlatego, że są zwierzakami terytorialnymi i z pomocą gruczołów zapachowych znajdujących się w łapach, chcą oznaczyć swój teren. Jeszcze innym powodem jest zwykła chęć zabawy i autostymulacji. Musisz pamiętać o tym, że twój kot nie robi ci na złość. Podłożem nawracającego drapania mebli mogą być także stany lękowe bądź nadwyżki energii.
Jak sprawić, by kot przestał drapać meble?
Jest na to kilka sposobów. Należy pielęgnować kocie pazurki, bawić się z mruczkiem, by jego zmysły były odpowiednio stymulowane. Przede wszystkim trzeba zapewnić czworonogowi alternatywy do drapania, a także zachęcać go do korzystania z nich. Przykładowo można położyć kulkę kocimiętki na drapaku - to na pewno przekona mruczka. Jednak jeżeli to wszystko nie działa, a twoje marzenia o pięknych, niedraśniętych meblach są coraz to odleglejsze to warto zacząć od źródła... Należałoby wybrać takie meble i sprzęty, które będą odporne na kocie praktyki, a także takie, które kompletnie nie będą kusiły kotów do używania na nich pazurków.
Jakie meble wybierać?
Kotoodporne tkaniny
Najlepszymi tkaninami do domu zamieszkanego przez kota będą takie materiały, które będą utrudniać kotu wdrapanie się na mebel. Mogą to być np. skóra czy zamsz (większość ekspertów rekomenduje skórę, choć ich opinie są nieco odmienne - jak czytamy na catster.com). Należy unikać tkanin typu tweed, o które łatwo się zaczepić. Tego rodzaju tekstura materiału nie ułatwia także usuwania kociej sierści z mebla. Do domów z kotem nie nadają się także delikatne tkaniny, takie jak: jedwab, aksamit, len czy wełna.
Trwalsze materiały
Wiadomo, że materiały pokroju metalu, drewna czy szkła nie dodadzą domowi tyle ciepła i przytulnej atmosfery, jednak jeżeli mówimy o trwalszych materiałach, to należy je tu wymienić. W oczywisty sposób metale, drewno i szkło będą się lepiej trzymać i starczą na lata, w przeciwieństwie do tkanin - jednak coś za coś... Płacimy za poczucie ciepła i przytulności.
Dywan kociarza
A jaki dywan powinno się wybrać, by obniżyć ryzyko szybkiego zniszczenia go? Dywaniki powinny być cienkie i nie mieć za dużo włosków. Opiekun kota powinien zrezygnować z jutowych i puchatych dywanów, które będą stanowić idealny "plac zabaw" dla kota, jak czytamy na catster.com.
Przechytrz system - meble modułowe
Innym fajnym trickiem jest skorzystanie z mebli modułowych. Takie meble są zwykle wykonane z drewna i z metalu, np. ze stali. Wówczas nic się nie stanie, gdy kot zniszczy drewnianą nogę od krzesła czy stołu. Wtedy po prostu wymieni się daną część, a mebel znów będzie jak nowy. Nie będzie też konieczności wydawania większej ilości pieniędzy na kupno zupełnie nowego sprzętu, co na pewno byłoby droższe. Prostota i minimalizm są tu kluczem do sukcesu! A gdy chcemy sprawić sobie miękką kanapę, wybierzmy jej skórzaną bądź zamszową wersję. To nie zniweluje problemu w stu procentach, ale na pewno taka kanapa będzie mniej poturbowana niż tweedowa sofa.
Źródła: https://www.cuteness.com/ , https://www.catster.com/
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
27.01.2025
Kot wylizuje brzuch do gołej skóry? Czym prędzej ratuj jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Gdy twój kot nadmiernie wylizuje sobie brzuch albo inne części ciała, zacznij od dokładnego przepadania „wnętrza” organizmu zwierzaka.
undefined
24.01.2025
Drgawki u kota – dlaczego kot się trzęsie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Drgawki u kota stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia zwierzęcia, dlatego konieczne jest poprawne zdiagnozowanie ich przyczyny i leczenie.
undefined
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined