02.02.2019
5 zachowań, którymi możesz nieświadomie odstraszać swojego kota
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Poprawna komunikacja z kotem to umiejętność, która wymaga wprawy. Warto ją doskonalić, by ograniczyć zachowania, które mogą poważnie zniechęcić do nas pupila.
fot. Shutterstock
Nie ma sensu tego ukrywać: koci język jest raczej zawiły. Mruczki korzystają w codziennej komunikacji z wielu drobnych gestów, które niewprawne ludzkie oko może łatwo przegapić. Jednocześnie bacznie śledzą nasze zachowanie i zwracają uwagę na różne drobne niuanse. To wszystko sprawia, że czasem możemy czegoś nie zrozumieć lub wręcz nieświadomie wysłać komunikat, który zniechęci naszego pupila. Co odstrasza koty i których zachowań unikać?
Co odstrasza koty? Intensywny kontakt wzrokowy
Rozumiemy, że niektórych może korcić, by zabawić się z pupilem w pojedynek na spojrzenia. Lepiej jednak zdawać sobie sprawę, że koty postrzegają zbyt długi kontakt wzrokowy jako agresywny. Gdy kot wpatruje się w twoje oczy, po chwili odwróć spojrzenie. Możesz też powoli zamknąć oczy – jeśli mruczek ci odmrugnie, ciesz się! Właśnie dał do zrozumienia, że ci ufa i dobrze czuje się w twoim towarzystwie. Poza tym to naprawdę urocze 😉
Co odstrasza koty? Nachalny dotyk
Niektóre koty uwielbiają intensywne pieszczoty, jeszcze inne niechętnie pozwalają od czasu czasu pogłaskać się po głowie. Każdy ma swoje własne granice tolerancji na dotyk – ty, jako opiekun, powinieneś je znać i bezwzględnie szanować. Nachalne mizianie prędzej czy później zniechęci każdego mruczka i po pewnym czasie sprawi, że zwierzak zacznie omijać cię szerokim łukiem.
Co odstrasza koty? Uporczywe trzymanie na rękach
Jak wyżej – są koty, które pozwalają się nosić i takie, które nienawidzą być trzymane na rękach. To, co nam wydaje się urocze i zabawne, może być interpretowane przez mruczka jako zamach na jego wolność i ograniczanie swobody ruchów. Jeśli koniecznie chcesz wziąć kota na ręce, po pierwsze upewnij się, że robisz to prawidłowo. Po drugie, obserwuj jego reakcję – jeśli sztywnieje jak kołek, miauczy lub zaczyna się wyrywać, natychmiast odstaw go z powrotem na ziemię.
Co odstrasza koty? Brudna kuweta
Czuły koci nos znacznie boleśniej odczuwa skutki ludzkiego niedbalstwa w tym temacie. Jeśli nie będziemy regularnie sprzątać kociej kuwety, mruczek może po prostu odmówić korzystania z tego przybytku… Resztę łatwo dopowiedzieć sobie samemu. Zatem lepiej od razu zerwać z lenistwem i po prostu robić to, co i tak robić trzeba – systematycznie sprzątać kocią toaletę.
Co odstrasza koty? Nieregularne pory karmienia
Stałe pory posiłków to bardzo ważna sprawa. Koty cenią sobie rutynę, a jej zakłócenia naruszają tak ważne dla nich poczucie bezpieczeństwa. Warto wziąć to sobie do serca i dbać, by kocia miska napełniała się regularnie i o podobnych godzinach – czy to piątek, czy niedziela. Pamiętaj – kot nie rozumie, że chcesz sobie dłużej pospać w weekend. On tylko widzi, że nikt nie daje mu jedzenia i czuje z tego powodu niepokój.
To oczywiście nie wszystkie zachowania, które działają odstraszająco i zniechęcająco na nasze koty – wymieniliśmy tylko te najpowszechniejsze. Na szczęście możemy je skutecznie eliminować, cierpliwie zgłębiając tajniki kociej natury. A to przecież czysta przyjemność – zatem do dzieła 🙂
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined