07.10.2019
5 zachowań, które złoszczą twojego kota
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewykluczone, że regularnie grasz na nerwach swojemu mruczkowi i… nawet o tym nie wiesz.
fot. Shutterstock
Choć sprawiają wrażenie zdystansowanych, w rzeczywistości są bardzo wrażliwe i stosunkowo łatwo wyprowadzić je z równowagi. Sporo pozornie niewinnych ludzkich zachowań zwyczajnie denerwuje kota, podczas gdy wielu z nas nawet o tym nie wie…
Co denerwuje kota? 5 rzeczy, za które będzie na ciebie zły
Możliwe, że i ty nieświadomie narażasz się swojemu pupilowi. Upewnij się, że nie robisz żadnej z poniższych rzeczy!
1. Spóźniasz się i/lub zbyt często wychodzisz
Koty może i nie znają się na zegarku, ale na swój sposób mają poczucie upływu czasu. Udowodniono, że rozróżniają dłuższe i krótsze okresy – ponadto znają ludzki rozkład dnia i zapamiętują następujące po sobie wydarzenia. Gdy gwałtownie wybiegasz z domu lub wracasz spóźniony kilka godzin, możesz być pewien, że nie jest to obojętne twojemu kotu. Zakłócasz znany mu harmonogram i tym samym obniżasz jego poczucie bezpieczeństwa. Mruczek nie wie, dlaczego sprawy nie toczą się zwykłym torem i zaczyna się stresować.
To oczywiste, że nie wszystko da się zaplanować i zdarzają się nagłe sytuacje. Pamiętaj tylko, że twój kot czeka na ciebie i uważnie obserwuje twoje zachowanie. Nie każ mu spędzać zbyt wielu godzin w samotności, a po powrocie zawsze serdecznie się z nim przywitaj, by poczuł, że wszystko jest w porządku.
2. Hałasujesz
Głośne śmiechy, krzyki, telewizor i muzyka na pełen regulator – oto, co denerwuje każdego kota. Mruczek ma od ciebie znacznie lepiej rozwinięty zmysł słuchu. Nie zapominaj o tym i bierz pod uwagę jego wrażliwe uszy. Nie możesz obyć się bez głośnej muzyki? W porządku, ale zamiast „uszczęśliwiać” nią wszystkich wokół, po prostu załóż słuchawki. Twój pupil i sąsiedzi na pewno będą ci wdzięczni.
3. Zakłócasz koci spokój
Gwałtownie przysiadasz się do śpiącego mruczka, głaszczesz go, gdy tylko przechodzi obok i narzucasz mu się ze swoim towarzystwem? To kolejne zachowanie, które denerwuje niemal każdego kota. Mruczki nie lubią natrętów i cenią sobie własną przestrzeń. To twój pupil decyduje, kiedy chce do ciebie przyjść i pozwolić się pogłaskać – nie odwrotnie.
4. Ignorujesz mruczka
Wiemy, co właśnie myślisz, ale zapewniamy, że ten punkt wcale nie kłóci się z powyższym. Fakt nr 1: koty są niezależne. Fakt nr 2: koty potrzebują ludzkiej uwagi. Ignorowanie mruczka, który spał przez cały dzień i chciałby po twoim powrocie trochę się pobawić i/lub poprzytulać to poważna przewina. Staraj się jej nie popełniać – gdy mruczek prosi cię o uwagę, postaraj się znaleźć dla niego czas.
5. Bałaganisz
Wydaje ci się, że brak porządku w twoim domu nie ma dla kota żadnego znaczenia? Cóż, jesteś w błędzie. Sam to zrozumiesz, gdy uruchomisz swoją wyobraźnię. Koty to bardzo czyste zwierzęta, które do tego cenią sobie rutynę – to ona zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Bałagan może tę rutynę zaburzać. W jaki sposób?
Sterta ubrań na krześle, na którym mruczek zwykł ucinać sobie drzemkę może poważnie zaniepokoić twojego zwierzaka. Podobnie resztki jedzenia w zlewie czy długo nie wynoszone śmieci – czuły koci nos odczuje to szybciej niż twój. Osobną kwestią jest zbyt rzadko sprzątana kuweta – konsekwencje mogą być naprawdę nieprzyjemne!
Zrobiłeś już rachunek sumienia? Świetnie – teraz możesz popracować nad swoim zachowaniem i tym samym poprawić relacje ze swoim kotem 😉
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined