20.07.2018
6 naukowo potwierdzonych sposobów na to, by kot cię… polubił
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na kocią sympatię trzeba sobie zasłużyć – jednych może kochać, innych wręcz przeciwnie. Czy istnieją sposoby, by kot nas polubił?
fot. Shutterstock
Większość osób uważa koty za tajemnicze i zdystansowane stworzenia, ale wierzcie lub nie, zaprzyjaźnić się z mruczkiem wcale nie jest tak trudno. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek podpartych badaniami naukowymi, które podpowiadają co zrobić, by kot cię polubił.
1. Pozwól kotu zainicjować kontakt
Nie da się ukryć, że koty, a zwłaszcza kocięta mają w sobie „coś”, co sprawia, że chcielibyśmy je bez przerwy głaskać. Jednak zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez szwajcarskich badaczy lepiej będzie, jeśli się powstrzymamy i pozwolimy, aby to kot wykonał pierwszy ruch w naszą stronę. Obserwacja, która została przeprowadzona na 51 mruczkach, pokazała, że gdy ludzie np. siedzą na kanapie i koncentrują się na czymś innym, np. na oglądaniu filmu czy czytaniu książki, to kot jest zdecydowanie bardziej skłonny do zbliżeń. W takim układzie istnieje też mniejsze prawdopodobieństwo, że kiedy odwzajemnimy kontakt, to zwierzę się wycofa.
Zatem interakcja pomiędzy kotem a opiekunem trwa dłużej i jest bardziej udana, kiedy to kot zainicjuje kontakt i sam zdecyduje, kiedy go zakończyć.
2. Nie przekarmiaj swojego kota
By kot cię polubił, wcale nie musisz go przekarmiać. Wielu opiekunów zwierząt karmi je w myśl zasady „przez żołądek do serca”, ale – niestety – jest to raczej prosta droga do nadprogramowych kilogramów. Co więcej, niektórzy opiekunowie uważają, że jeśli odmówią swojemu pupilowi kolejnej porcji przysmaków, to nie zaskarbią sobie jego sympatii.
Naukowcy z Uniwersytetu w Cornell obalają ten mit – badanie, które przeprowadzili na 58 kotach wykazało, że jest dokładnie… odwrotnie. Około miesiąc po tym, jak grupa kotów wzięła udział w obserwacji i przeszła na dietę, trzy czwarte opiekunów stwierdziło, że ich mruczki po zrzuceniu kilogramów wykazywały więcej czułości, częściej mruczały i, gdy tylko nadarzyła się okazja, siadały na ich kolanach. Oczywiście oprócz pozytywnej przemiany kotów, opiekunowie dostrzegli również mniej przyjemne efekty uboczne – koty uporczywymi miauknięciami dopominały się o więcej jedzenia – ale do ósmego tygodnia diety zarówno dobre, jak i złe zachowanie zmniejszyło się u około połowy zwierząt.
Jednak bez względu na to, czy zdrowa dieta sprawi, że twój pupil stanie się większym pieszczochem czy też nie, to zdecydowanie wpłynie ona pozytywnie na jego zdrowie. Nie zapominajmy, że nadwaga prowadzi do wielu chorób, np. cukrzycy.
3. Baw się z nim
Większość problemów z zachowaniem, na które uskarżają się opiekunowie kotów, wynika z nudy i braku zabaw. Nasze mruczki to małe drapieżniki i potrzebują rozrywek, by móc dać upust drzemiącej w nich energii. Badania potwierdziły, że to, co naprawdę przyciąga koty do ich opiekunów, to nie jedzenie, a wspólna zabawa. Z obserwacji badaczy wynika, że najlepszą zabawką dla mruczka jest wędka z piórkami. Co więcej, wspólne gonitwy po mieszkaniu wpływają na wzmocnienie więzi między tobą a twoim kotem.
4. Bądź dobrym obserwatorem
Co zrobić, by kot cię polubił? Obserwuj jego zachowanie! Aby poznać swojego kota, musisz zamienić się w dobrego obserwatora. Mowa ciała mruczków jest subtelna – taki drobiazg, jak mrugnięcie okiem może wskazywać na zadowolenie, podczas gdy np. drgania uszu mogą sygnalizować irytację. Więcej o tym, jak zrozumieć kocią mowę ciała, przeczytasz TUTAJ.
Jeśli nauczysz się odczytywać sygnały, które wysyła ci kot, to i wasze relacje będą zdecydowanie lepsze. Co więcej, jeśli będziesz odpowiednio reagować na to, co mówi ci twój pupil, to z pewnością zdobędziesz jego zaufanie.
5. Zadbaj o prawidłową socjalizację kota
Socjalizacja kota polega na zapoznaniu małego zwierzęcia z otaczającym go światem, uodpornieniu go na stres. Wymaga też edukacji opiekunów, aby mogli nawiązać ze swoim pupilem silną więź emocjonalną. Jedno z badań z 2008 roku wykazało, że koty, które były prawidłowo socjalizowane – tj. poświęcano im uwagę, obdarzono miłością i poprzez zabawę zapewniono aktywność fizyczną – rok później, w stosunku do swoich opiekunów były bardziej czułe i mniej lękliwe, niż inne kocięta adoptowane z tego samego schroniska.
6. Wypuszczać czy nie wypuszczać? Oto jest pytanie
We Włoszech przeprowadzono badania, które wykazały, że koty, które przebywają głównie w domu, były bardziej zżyte ze swoimi opiekunami, niż te mające swobodny dostęp do świata zewnętrznego. Ponadto koty niewychodzące były bardziej aktywne w ciągu dnia (wtedy, kiedy ich opiekunowie) i mniej aktywne w nocy, gdy opiekunowie szli spać.
By kot cię polubił…
Nawiązywanie przyjaźni z kotem niekiedy bywa trudne. Jeśli jednak wsłuchasz się w to, co ma ci do powiedzenia twój kot i będziesz prawidłowo reagować na jego potrzeby, to sympatia i miłość zwierzęcia z czasem przyjdzie do ciebie sama.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined