02.11.2020
Kocie owieczki. Oto wyjątkowe rasy z kręconą sierścią!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
W świecie fauny wiele zwierząt może pochwalić się kręconym futrem. Koty również należą do tego zacnego grona! Oto kocie rasy z kręconą sierścią.
fot. Shutterstock
Sierść to jeden z kocich atrybutów. Może być długa, krótka, podwójna i pojedyncza, jedwabista, pluszowa lub wełnista. Może mieć bardzo zróżnicowaną długość, gęstość, barwę, ale także fakturę. Niektóre z kocich piękności mogą pochwalić się także oryginalnym kształtem włosa. Oto kocie rasy z kręconą sierścią!
Kocie rasy z kręconą sierścią
W naturze kręcony włos występuje u wielu gatunków zwierząt. Owce, psy, konie, króliki, myszy czy świnki morskie mogą pochwalić się takim wyjątkowym futerkiem. Również koty należą do tego grona. Za tę cechę odpowiadają różne geny i mutacje. Wpływają one nie tylko na strukturę futra, ale również na wąsy i inne włosy czuciowe, które także stają się poskręcane. Często są przez to kruche i łamliwe. Oto najpopularniejsze kocie rasy z kręconą sierścią.
1. Selkirk rex
Selkirk reksy zawdzięczają swoje istnienie Jeri Newman – amerykańskiej hodowczyni kotów perskich. W 1987 roku Jeri zaadoptowała młodziutką kotkę domową ze schroniska. Wyróżniała ją kręcona sierść. Otrzymała imię Miss DePesto i została skrzyżowana z perskim championem o imieniu Photofinish of Deekay. W miocie aż troje kociąt miało kręcone włosy. W następnych etapach prac hodowlanych udział brały także brytyjczyki i koty egzotyczne. Jeri nazwała rasę „selkirk” na cześć swego ojczyma. Drugi człon – rex – dodano, aby podkreślić obecność kręconej sierści.
Kręcona sierść pojawiła się u tych kotów w wyniku spontanicznej mutacji, utrzymano ją i rozwinięto dzięki pracy człowieka. Rasa selkirk rex dzieli się na osobniki krótkowłose oraz długowłose. Koty te mogą mieć wszystkie kolory i rodzaje pręgowania, jakie spotyka się wśród innych ras. Za skręt futra odpowiada gen dominujący. Więcej o rasie przeczytasz TUTAJ.
2. Kot amerykański szorstkowłosy (amerykański wirehair)
To po prostu kot amerykański krótkowłosy o spontanicznie zmutowanym genie dominującym, który sprawia, że krótkie futro jest sztywne i poskręcane. Jest bardzo podobny do swojego krótkowłosego kuzyna. Gęsty płaszcz składa się z trzech warstw. Na pierwszy rzut oka amerykański wirehair wygląda jak przeciętny kot, jednak gdy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że jego sierść ma niezwykłą strukturę. Wszystkie włosy są karbowane, kędzierzawe, twarde i pozaginane na końcach. Sierść szorstkowłosego kota w rzeczywistości okazuje się stosunkowo delikatna. Obecnie populacja tych kotów jest bardzo mała.
Pierwszy szorstkowłosy kotek został odkryty w 1966 roku w miocie urodzonym przez kotkę na farmie w Veronie w stanie Nowy Jork. Rodzice byli zwykłymi kotami domowymi, ale jeden biało-rudy maluch z ich miotu wyraźnie różnił się od reszty. Miejscowa hodowczyni kotów Joan O’Shea trafnie dojrzała potencjał w kocim odmieńcu.
3. Devon rex
Rasa devon rex wywodzi się od kota z pofalowanym futerkiem znalezionego w Devon w roku 1960. Pani Beryl Cox – kobieta, która trafiła na tego wyjątkowego mruczka – początkowo myślała, że to cornish rex. Jednak próby skrzyżowania Kirlee (kocur otrzymał takie imię) i kotki z hodowli cornishów dały potomstwo wyłącznie o prostym futrze. Okazało się, że za kędzierzawy włos u tych kotów odpowiadają inne geny – nie była więc to ta sama rasa. Kirlee skrzyżował się z inną kędzierzawą kotką (prawdopodobnie córką) i tak zaczęły rodzić się koty o wyjątkowym futerku. Następnie, w celu zwiększenia puli genetycznej, krzyżowano je także z kotami brytyjskimi i burmańskimi. Aktualnie to znana i bardzo lubiana rasa, również w Polsce.
Futerko rasy jest wyjątkowo mięciutkie i bardzo krótkie. Całkowita grubość szaty na różnych częściach ciała jest inna i zależna od pory roku. Występuje we wszystkich barwach i wzorach. Koty devon rex wyróżniają się nie tylko kręconą sierścią, ale również trójkątną głową, nisko osadzonymi i dużymi uszami oraz oczami. Przypominają urocze elfy o cudownym i łagodnym usposobieniu. Więcej o rasie przeczytasz TUTAJ.
4. Cornish rex
Jak już zostało wspomniane wyżej, rasa cornish rex przypomina devony, jednak za ich futerko odpowiadają inne geny. Jej początki datuje się na okres nieco wcześnieszy niż devonów, bo na 1950 rok. Wtedy to na farmie w Kornwalii w Wielkiej Brytanii szylkretowa dachowa kotka urodziła potomstwo, z którego wyróżniał się jeden maluch. Biało-rudy kocurek o falującym futerku miał także odmienną posturę, przypominał nieco kota orientalnego. Otrzymał imię Kallibunker i był to pierwszy kot rasy cornish rex.
Rex kornwalijski ma krótką, jedwabiście miękką sierść, zupełnie jak u pluszowego misia. Uznane są wszystkie odmiany barwne. Cornish rex nie linieje i w zasadzie nie wymaga czesania. U kotów cornish rex i devon rex rodzaj sierści koduje gen recesywny. Więcej o rasie przeczytasz TUTAJ.
5. LaPerm
Koty tej rasy zostały wyhodowane w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych w wyniku naturalnej mutacji genu dominującego, odpowiedzialnego za charakterystyczną fakturę sierści. Rasa jest mało znana i niezwykle rzadko spotykana w Europie. Pierwsza kotka Curly była jednym z kociaków urodzonych na plantacji wiśni u amerykańskich farmerów. Wyglądała jak brzydkie kaczątko – chuda, łysa, odmienna od reszty. Po kilku tygodniach ciało kotki pokryło się miękką, kręconą sierścią, a kiedy urodziła potomstwo, każdy kociak był taki jak ona. Kręcona rodzina swobodnie łączyła się i rozmnażała z innymi kotami, a opiekunka Linda Koehl dopiero z czasem uległa namowom znajomych, by założyć hodowlę i zgłosić nową rasę. Jej koty wywołały niemałą sensację.
Kot cechuje się bardzo oryginalnym, pokrytym lokami futrem. Występuje w długowłosej i krótkowłosej wersji. Włosy są sprężyste, nieprzylegające do ciała, lekkie, luźne, podatne na najmniejszy podmuch powietrza. Sprawiają wrażenie poczochranych, ale w rzeczywistości nie są podatne na skołtunienia. Dozwolony jest każdy kolor i wzór. W dotyku włosy te przypominają moher. Więcej o rasie przeczytasz TUTAJ.
Urocze owieczki
Koty z falowaną sierścią z pewnością są bardzo oryginalne i piękne w swojej wyjątkowości. Choć w rodzinie felinologicznej stanowią mniejszość, to bez wątpienia mają w niej wiele do powiedzenia. Oprócz pięciu powyżej wymienionych ras, kręconą sierść mają jeszcze dwie: german rex i oregon rex. A czy ty widziałeś kiedyś kocią owieczkę?
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined