10.07.2021
Czarno-białe rasy kotów. Jakie koty mogą być pingwinkami?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważa się, że czarno-białe koty są najmądrzejszymi z wszystkich mruczkowatych. I choć większość pingwinków to nasze ukochane dachowce - istnieją rasy, które również przewidują taki typ umaszczenia u swoich przedstawicieli.
fot. Shutterstock
My mówimy na nie „pingwinki” bądź bardziej swojsko – „krówki”, za oceanem noszą dumną nazwę „tuxedo”. Czy po polsku, czy po amerykańsku – to po prostu „koty we fraku”! Czarno-białe koty, które dzięki przewadze czarnego koloru wyglądają tak, jakby nosiły elegancki zestaw wieczorowy – zawładnęły naszymi sercami. Ale nie tylko popularne dachowce mogą nosić takie futro. Okazuje się, że również wiele rasowców może się nim poszczycić!
Skąd się biorą czarno-białe koty?
Dawno temu naukowcy twierdzili, że taki zestaw kolorów u kota to wynik leniwych genów. O co chodzi? Uważali, że powolne geny „nie nadążają” z pokryciem całego kociego ciała jedną barwą. I coś w tym jest. Podczas rozwoju kociego zarodka nie jest wytwarzana dostateczna liczba melanoblastów – komórek macierzystych melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest ich po prostu zbyt mało, by objąć swym zasięgiem całe kocie ciało. A więc gdyby nie ten specyficzny zestaw genów – pingwinki byłyby czarne.
Czarno-białe koty rasowe
Oto 10 popularnych ras kotów, które mogą mieć czarno-białą sierść.
1. Maine coon
To bezapelacyjnie jedna z najpopularniejszych kocich ras. Długa, gęsta, jedwabista, gładka, luźno opadająca sierść, z miękkim i delikatnym, ale gęstym podszerstkiem oraz z wyraźnie zarysowaną kryzą i portkami to jeden z głównych atrybutów majkuna. Dopuszczalny jest każdy rodzaj umaszczenia z wyjątkiem colorpoint (z oznaczeniami typu syjamskiego), czekoladowego, cynamonowego, płowego i liliowego; najbardziej popularna jest maść pręgowana. Czarno-białe koty tej rasy to prawdziwe perełki. Kolory te są uważane za rzadkie dla tej rasy. Ich smoking wygląda niesamowicie!
2. Cornish rex
Rasę postanowiono nazwać cornish rex ze względu na miejsce, w którym powstała (Kornwalia) oraz sierść, która przypomina futerko królików rasy rex. Sierść kota nie ma twardych włosów okrywowych i składa się z samego podszerstka, przez co jest wyjątkowo miękka i delikatna w dotyku. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Przylega do ciała i układa się w drobne fale; wąsy i brwi także są skręcone. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, w tym czarno-białe. Co ciekawe – koty te mają wyraźny zapach, niektórzy opiekunowie określają go jako „serowy”.
3. Manx
Manx słynie z braku ogonka. Odpowiada za to naturalna mutacja genetyczna. Budową anatomiczną kot z wyspy Man nieco się różni od innych ras. Jego sylwetka przypomina króliczą. I podobnie jak króliki występuje w szacie krótkiej i długiej oraz dopuszczalne są u niego wszystkie umaszczenia, także z każdą ilością bieli.
4. Munchkin
Munchkin to z kolei kotek z przykrótkimi nóżkami. Krótkie kończyny munchkina są efektem spontanicznej mutacji o charakterze dominującym, która czasem zdarza się u kotów domowych. Wiele organizacji nie uznaje rasy przez szkodliwość dominującej mutacji dla zdrowia kotów i nie popiera rozmnażania „krótkonóżkowych” mruczków. Organizacje, które zdecydowały się uznać rasę, dopuszczają wszelkie kolory i wzory. Munchkin występuje w wersji krótko i długowłosej.
5. Orientalny krótkowłosy
Kot orientalny powstał w wyniku połączenia kota syjamskiego z jednolicie umaszczonymi kotami krótkowłosymi – brytyjskimi i amerykańskimi. W wyniku takiej krzyżówki powstały zwierzęta w typie syjamów, ale bez oznaczeń. Występuje w kilkudziesięciu odmianach kolorystycznych jedno- i wielobarwnych. W tym również „krówkowym”. Wśród kotów orientalnych umaszczenie czarno-białe jest dość powszechne.
6. Kot perski
Ta rasa słynna jest ze swojego pięknego długiego futra. Dopuszcza się u niej umaszczenie białe, sześć kolorów podstawowych (czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, rudy, kremowy) oraz siedem typów umaszczeń (umaszczenia jednolite, szylkretowe, srebrzyste, złociste, tabby, z białym i point). W praktyce oznacza to, że kot perski może posiadać niemal wszystkie odcienie i kolory futra!
7. Szkocki zwisłouchy
Ta popularna rasa z przyklapniętymi uszkami występuje w odmianie półdługowłosej – highland fold – a także w o wiele częściej występującej krótkowłosej. Sierść jest gęsta i pluszowa. A umaszczenie? Dowolne, także z udziałem koloru białego, z zastrzeżeniem kolorów właściwych dla kotów syjamskich oraz barwy lawendowej i czekoladowej. Co ważne, w przypadku szkockiego zwisłouchego – kolor okrywy powinien współgrać z kolorem oczu.
8. Kot syberyjski
To rasa o typie sierści półdługiej. Włos jest bardzo gęsty, a grubość podszerstka zmienia się w zależności od pory roku. Prawie zanika w porze letniej. Największą ozdobą syberyjczyka jest jego bogata kryza. Jednak to nie tylko ozdoba – kryza spełnia ważną rolę! Rasa występuje w dwóch typach kolorystycznych: klasycznym i neva masquerade. W tym pierwszym dopuszczalne są wszystkie odmiany barwne z białym, za wyjątkiem: czekoladowego, liliowego, cynamonowego i oznaczeń. Biały kolor może występować w formie szczątkowej, np. jako gwiazda, medalion, płomyk. Osobnik tej rasy może mieć również białą klatkę piersiową, brzuch i łapki.
9. Angora turecka
U tej rasy najbardziej pożądane jest całkowicie białe umaszczenie. Pierwsze koty, które trafiły na wystawy, były białe i przez długi czas tylko takie mruczki uznawano za rasowe. Jednak angora występuje we wszystkich kolorach. Może być dwubarwna, jednobarwna, pręgowana (klasycznie, tygrysio, cętkowanie), pręgowana z białym, srebrzysta, szylkretowa, szylkretowa z białym, dymna, cieniowana oraz szynszylowa. W każdym umaszczeniu wygląda niesamowicie dostojnie!
10. Kot norweski leśny
Niemal wodoodporna sierść tego leśnego kota może mieć prawie wszystkie kolory. Nie występuje w tych z oznaczeniami charakterystycznymi dla syjamów – lila i chocolate. Do najczęściej występujących odmian barwnych należą odmiany tabby (pręgowane) oraz tabby z białym. Wiele hodowli ma także norwegi łaciate, np. czarno-białe, rudo-białe czy srebrzyste pręgowane z białym. Bardzo efektownie wyglądają norweskie leśne rude, czarne i białe.
Jakie jeszcze rasy kotów mogą być czarno-białe?
Również wiele innych kocich ras może mieć czarno-białe umaszczenie, np. koty brytyjskie, sfinksy, japońskie bobtaile, LaPermy. Biało-czarna barwa jest również popularna u naszych poczciwych dachowców. Niestety, choć piękne, urocze, mądre i kochane – nie mają powodzenia wśród kociarzy. Skąd to wiadomo? Czarno-białe koty są niechętnie adoptowane. A to przecież takie wyjątkowe mruczki!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
5 najpiękniejszych czarnych ras kotów. Czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ulubiony kolor? Czarny! Czarny jest jedną z naszych ulubionych barw. Tymczasem czarne koty już nie cieszą się taką popularnością. Dlaczego? Przedstawiamy najpiękniejsze czarne rasy kotów!
undefined
06.11.2023
Jaka rasa kota jest najlepsza dla rodzin z dziećmi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Opiekując się kotem, dzieci uczą się rozumieć potrzeby innych istot, co stanowi podstawę budowania zdrowych relacji interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzę to duża odpowiedzialność i jest ono dla rodzica – nie dla malucha.
undefined
05.11.2023
Kot wielorasowy a europejski – dlaczego tak często je mylimy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dachowce potocznie określa się kotami europejskimi. Taką terminologią posługują się też niektórzy lekarze weterynarii. Choć z pozoru niczym się od siebie nie różnią, to taka klasyfikacja jest błędna.
undefined