01.03.2022
7 zielonych przysmaków dla kotów. Mruczki też jadają zieleninę i warzywa!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy wiesz, że twój kot lubi grać w zielone? Nie wierzysz? To sprawdź i wrzuć coś zielonego do jego miski!
Fot. Shutterstock
Koty są mięsożercami, to prawda. Nie znaczy to jednak, że czasem nie lubią zjeść nieco zieleniny. Co można dorzucić im do codziennej diety? Na jakie zielone przysmaki skusi się kot?
Zielone przysmaki dla kota
Na liście znajdziesz produkty, które z pewnością lubi wiele kotów. Czy wiesz, że między innymi zielone oliwki działają na mruczki podobnie jak kocimiętka?
1. Trawka
Wszyscy wiemy, że koty lubią skubać trawkę – w ten sposób spożywają witaminy i minerały, a także oczyszczają przewód pokarmowy z zalegającej sierści i niestrawionych resztek. Warto mieć ją w domu – najpopularniejsza kocia trawka to owies, ale w sprzedaży są też mieszanki, np. żyta i pszenicy. Możesz także kupić ziarna i wysiać je samodzielnie – mruczek na pewno będzie zachwycony!
2. Zielone oliwki
To obiekt pożądania wielu kotów – zawarte w oliwkach substancje działają na niektóre mruczki niczym kocimiętka, wprawiając je w krótkotrwały amok i stan zachwytu. Nie są szkodliwe – wprawdzie nie mają dla kota większych wartości odżywczych, jednak w małych ilościach nie przysporzą mu z pewnością problemów.
3. Cukinia
Chrupka i wilgotna cukinia należy do warzyw bezpiecznych dla kotów. Można ją znaleźć w składzie wielu gotowych karm – jest lekkostrawna i pozytywnie wpływa na trawienie. Znaczenie ma również to, że zawiera magnez, potas i mangan. Jeśli twój mruczek wykazuje zainteresowanie cukinią, to możesz dać mu odrobinę.
4. Ogórek
Owiany złą sławą zielony ogórek (niektóre koty reagują lękiem, gdy zobaczą go znienacka) może być smaczną i wartościową przekąską dla mruczka. Zawiera witaminy, minerały i dużo wody, której koty często piją za mało. Kawałeczek świeżego ogórka to dobra przekąska zwłaszcza w upalne dni.
5. Sałata
Niejeden kociarz jest zaskoczony, gdy jego pupil podkrada mu… liście sałaty. Na szczęście nie ma się czym martwić, ponieważ sałata (oczywiście w niewielkich ilościach) nie stanowi zagrożenia dla mruczka – zwłaszcza jeśli pochodzi z pewnego źródła, np. własnego ogródka. Jeżeli twój podopieczny ma na nią ochotę, pozwól mu spróbować. Niektóre mruczki lubią pałaszować rukolę.
6. Brokuły
Różyczki brokuła przyciągają niektóre koty. Widzą w nich świetny obiekt do turlania (albo zrzucania). Jeśli po skończonej zabawie mruczek chciałby się brokułem poczęstować, możesz mu na to pozwolić – w małych ilościach brokuły są dla kotów nieszkodliwe. Najlepiej jednak, gdy warzywo zostało wcześniej ugotowane na parze.
7. Koperek
Pachnący koperek nie tylko nie zaszkodzi, ale może być też wartościowy dla twojego mruczka – zawiera liczne antyoksydanty, poprawia trawienie i delikatnie obniża ciśnienie krwi. Mówi się też, że zaostrza apetyt! Uwaga: nigdy nie dawaj kotu łodyżek ani nasion koperku – może skubać tylko listki, świeże lub ewentualnie suszone.
A jaką zieleninę i warzywa lubi twój kot?
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined