29.05.2022
Czy kot ma rzęsy, brwi bądź pępek? Zdradzamy tajemnice kociej anatomii!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot ma rzęsy, brwi bądź pępek? Poznajmy kilka anatomicznych ciekawostek dotyczących naszych mruczków.
fot. Shutterstock
- Czy kot ma te części ciała? Tajemnice kociej anatomii
- Czy kot ma zęby mleczne?
- Czy kot ma brwi i rzęsy?
- Czy kot ma łokcie i kolana?
- Czy kot ma pępek?
- Czy kocury mają sutki?
Koty to tajemnicze i zagadkowe zwierzęta, które od zarania dziejów fascynują człowieka. I choć proces udomowienia trwa już tysiące lat, to wciąż wiele pytań dotyczących kociej natury zostaje dla nas – ludzi bez odpowiedzi. Poza interesującą naturą koty pochwalić mogą się także ciekawą anatomią. Kocie ciało to majstersztyk, który pozwolił gatunkowi przetrwać miliony lat i dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Poznajmy kilka anatomicznych ciekawostek dotyczących naszych mruczków. Czy kot ma rzęsy, pępek, brwi? Czy może pochwalić się mlecznymi zębami łokciami i kolanami? Zdradźmy tych kilka tajemnic kota domowego.
Czy kot ma te części ciała? Tajemnice kociej anatomii
Takie części ciała jak łokcie, kolana, zęby mleczne, czy brwi wydają się normalnymi elementami organizmu każdego ssaka. Jednak jeśli zastanowić się bliżej, to czy koty, aby na pewno mogą się nimi pochwalić? Sprawdźmy to! Odkryjmy tajniki kociej anatomii.
Czy kot ma zęby mleczne?
Tak! Nowo narodzone kocięta nie mają żadnych zębów. Jednak zanim w kociej szczęce pojawią się stałe zęby, to królują w niej mleczaki. Te zaczynają się wyżynać od ok. 2. tygodnia życia i pełny skład prezentuje się w wieku około 2 miesięcy. Koty tracą zęby mleczne, podobnie jak ludzie. Proces ten zaczyna się w okolicach 3-4. miesiąca i trwa do ok. 6. miesiąca. Około 7. miesiąca życia kotom wyrastają im zęby stałe. Ostateczny komplet kocich zębów to 30 sztuk (12 siekaczy, 10 zębów przedtrzonowych, 4 kły i 4 zęby trzonowe).
Wymiana zębów u kota wiąże się z pewnym dyskomfortem. Kociak, któremu zaczynają rosnąć stałe zęby, zwykle zaczyna gryźć różne rzeczy, by jakoś złagodzić nieprzyjemne odczucia. Ofiarą gryzienia często padają ludzkie dłonie. Pamiętaj, aby nie pozwolić kotu się gryźć i drapać! Zamiast części ciała, do gryzienia służyć powinny tylko zabawki.
Czy kot ma brwi i rzęsy?
Nie! Budowa oczu kota jest bardzo podobna do budowy oka ludzkiego. Jednak jedną zauważalną różnicą jest właśnie brak rzęs i brwi. Koty są pozbawione tych specyficznych włosów. Dlaczego? Włosy na powiekach są odpowiedzialne za ochronę oka przed zanieczyszczeniami. Lecz głowa i pyszczek kota są już przecież pokryte włosami. I to duża ich ilością. To futrzane pokrycie działa jak jedna wielka rzęsa. Im dłuższa sierść u kota, tym większa ochrona oka. Dodatkowe rzęsy nie są potrzebne.
Podobna sytuacja dotyczy brwi. Ten włochaty łuk również pełni funkcję ochronną wobec oczu. Zaokrąglony kształt brwi pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń (np. potu, deszczu, śniegu czy kurzu), które mogłyby dostać się do oczu. Skoro jednak koci pyszczek jest już pokryty futerkiem, istnienie brwi mijałoby się z celem.
Czy kot ma łokcie i kolana?
Tak! Koty to w końcu ssaki. Koci układ kostny jest tak naprawdę bardzo podobny do ludzkiego. Tylne kończyny wyposażone są w kolana, a przednie w łokcie. Trudności w określeniu, gdzie kot ma łokieć, czy kolano wynikają z tego, że zwierzęta te poruszają się na palcach, a nie na całych stopach! A to z kolei przesuwa całą percepcję kocich kończyn. Ludzkie kolana i łokcie znajdują się w połowie kończyn. U kotów natomiast znajdziemy je znacznie wyżej, bliżej ramion i bioder. To, co najczęściej uważa się za kocie kolana, jest tak naprawdę dopiero stawem skokowym. Kolana mieszczą się bliżej biodra. A to, co najczęściej uważa się za kocie łokcie, to dopiero nadgarstki. Łokieć znajduje się w pobliżu paszki.
Czy kot ma pępek?
Tak! Pępek to pozostałość po pępowinie, która łączy w brzuchu dziecko z mamą. Koty również używają tego systemu podczas okresu płodowego, dlatego na ich brzuszkach powinniśmy z łatwością odnaleźć pępki. To jednak nie jest takie proste, dlaczego? U kotów, nieco inaczej niż u ludzi, pępek chowa się pod skórą. Miejsce po pępowinie dokładnie zarasta i nie pozostaje po niej żaden ślad. Nie zaobserwujemy więc u kota pępka w takiej formie, jaka występuje u ludzi – widocznej blizny na środku brzucha. Czasami jednak w połowie kociego brzuszka można wyczuć lekkie zgrubienie o szerokości około 5 mm. To właśnie koci pępek.
Czy kocury mają sutki?
Tak! Koty mają sutki ułożone symetrycznie po obu stronach brzucha. Zarówno kocury, jak i kotki mają zazwyczaj od 6 do 8, a nawet 10 brodawek. Sięgają od pachwin aż do pach. Tak, jak u ludzi, samce również mają sutki, ale nie mają rozwiniętych gruczołów sutkowych, zatem z pewnością nie poleci z nich mleko (męski testosteron hamuje rozwój gruczołu mlekowego). Co ciekawe, kocury mogą mieć nieparzystą liczbę brodawek, możliwe zatem, że nie każdy męski sutek będzie miał swojego partnera po drugiej stronie brzuszka. A jaka jest przyczyna tego, że koci panowie również posiadają ten organ? Powodem, dla którego samce kotów (i samce ludzi także) mają sutki, jest to, że rozwijają się one jeszcze w embrionie, zanim nastąpi zróżnicowanie płciowe.
Jak widzisz, kot to niekończący się zbiór zagadek i tajemnic. Na niektóre z nich udało nam się już odpowiedzieć. A czy koci organizm przestanie kiedyś stanowić dla nas tajemnicę i materię do ciągłej edukacji? Oby nie! Mruczki znane są ze swojej tajemniczości i nieodgadnionej natury. I niech tak pozostanie!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined