03.11.2017
Rude koty są jakieś inne. Poznaj ich ukryte tajemnice
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Rude koty są hot! Oto 9 najbardziej zaskakujących faktów dotyczących kocich rudzielców.
fot. Shutterstock
Należą do najbardziej pożądanych kotów. To o nie pytają głównie osoby chętne przygarnąć mruczka. Rude koty są bardziej popularne niż rasowe rasowce. Moda na kolor czy na inność? Bo rude koty są jakieś inne. I wcale nie chodzi tu o kolor futerka.
Skąd wzięła się moda na rude koty?
Od dobrych kilku lat rude koty są po prostu hot. Prawdziwy boom na rudzielce zapoczątkował słynny komiks, a potem film, o kocie Garfieldzie. Garfield jest gruby, leniwy, złośliwy, a jednak wszyscy go kochają. Bo choć Garfield bardzo się stara, by to jemu było dobrze na tym świecie, ba, najwygodniej i najlepiej, dziwnym zrządzeniem losu ostatecznie okazuje się, że czyni dobro, a jego niecne plany mają zaskakująco pozytywne dla wszystkich zakończenia. Pod pręgowanym rudym futrem kryje się złote serce. Być może podświadomie odnajdujemy się w nim – bywamy snobistyczni, samolubni, leniwi, ale w gruncie rzeczy potrafimy zrobić wiele dla innych ludzi i dla zwierząt. Nie jesteśmy tacy źli. Uwielbiamy okazywać się wielkoduszni. W sposób szczery i nieszczery, inteligentnie. Całkiem jak Garfield.
9 zaskakujących faktów o rudych kotach
1. 80% rudych kotów to kocurki.
2. Rude koty najczęściej mają oczy bursztynowe o różnym nasyceniu lub zielone.
3. Zielonookie rude kotki spotyka się ekstremalnie rzadko.
4. Rude futro jest dziedziczone w specjalny sposób. Aby kotka urodziła się z rudą sierścią, musi otrzymać gen rudości zarówno od matki, jak i od ojca, czyli jej ojciec musi być rudy, a matka ruda lub szylkretowa. Rudemu kocurkowi wystarczy gen rudości w jednym chromosomie X otrzymanym od matki (nie ma drugiego X, zamiast tego ma chromosom Y, z allelem non-orange). To dlatego synowie rudej kotki zawsze będą rudzi.
5. Ginger, Imbir, Biszkopt i Cynamon to najczęściej nadawane imiona rudym kotom.
6. Rudy kolor sierści związany jest z obecnością pigmentu feomelaniny, odpowiadającej za kolor żółty bądź rudy. W zależności od ilości zgromadzonego w sierści pigmentu, rudość może mieć różne nasycenie, od bardzo jasnego kremowo-biszkoptowego po ciemnobursztynowy.
7. Charakter rudzielców jest tak samo zmienny, jak charakter kotów o innym umaszczeniu. Według niektórych są bardziej inteligentne, według innych – bardziej złośliwe. Ale nauka nie potwierdza tych teorii. Więcej – zaprzecza, by koty mogły być złośliwe – to cecha typowo ludzka. Jedno jest pewne – rude koty są bardzo towarzyskie i świetnie nadają się na przyjaciół.
8. Naukowo nie udało się do tej pory potwierdzić teorii, jakoby rude koty były bardziej delikatne i chorowite od kotów o innym umaszczeniu.
9. Rude koty mają inną mapę pól mózgowych niż koty o innym umaszczeniu i ich reakcje na te same bodźce lub testowane preparaty odbiegają od wyników uzyskiwanych w przypadku kotów „normalnych”. Rudych kotów jest niewielki odsetek wśród kociej populacji, stąd do badań używa się kotów o innym umaszczeniu – najpopularniejszym. Zabłąkane do próby kontrolnej rudzielce mogłyby wypaczyć końcowe wyniki badań. Średnia statystyczna to nie to samo co żywy organizm.
W praktyce oznacza to tyle, że opiekunowie rudych kotów i lekarze weterynarii powinni pamiętać, by zwracać uwagę na rude koty – mogą reagować inaczej niż inaczej umaszczone koty na szczepionki, leki czy narkozę.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined