08.08.2018
Nie wstyd ci, kocie?! Zaraz… Czy koty mają poczucie winy?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz, że kot doświadcza poczucia winy lub wstydu, po tym jak poczęstował się twoim posiłkiem? Za jego zachowaniem kryje się coś innego.
fot. Shutterstock
Poczucie winy u kota – czy coś takiego w ogóle istnieje? Czy nasze domowe tygryski znają taką emocję, jak wstyd?
Twój kot przewrócił doniczkę z kwiatami, zrzucił telefon, poczęstował się twoją kolacją bez pozwolenia lub zrobił jeszcze inną rzecz, która podniosła ci ciśnienie, po czym z podkulonym ogonem szybko czmychnął pod łóżko, byś nie mógł się z nim skonfrontować? Cóż, pewnie myślisz, że to poczucie winy – twój inteligentny kociak wie, że zrobił coś, z czego nie będziesz zadowolony. Niestety, musimy cię rozczarować. W rzeczywistości koty, nawet jeśli w naszych oczach wyglądają na trawione wstydem, to wcale nie czują się winne. Ale skoro koty nie mają poczucia winy, to co to w takim razie jest?
Poczucie winy u kota?
Gdy twój kot chowa się pod łóżkiem po tym, jak coś przeskrobał, robi to nie dlatego, że jest mu przykro, a po prostu obawia się twojej reakcji. Mruczek następnego dnia raczej nie pamięta, że wczoraj rano drapał twoją nową skórzaną kanapę. Tym bardziej nie zdaje sobie sprawy, że to zachowanie – według ciebie – było niewłaściwe. Zaczął drapać, ponieważ musiał się rozciągnąć, a róg mebla wydał mu się najbardziej atrakcyjny.
Gdy wracasz do domu i dostrzegasz strzępy materiału, zaczynasz rozglądać się po mieszkaniu w poszukiwaniu winowajcy. I wtedy go znajdujesz: to on – twój kot. Ruszasz w jego stronę z zamiarem skarcenia go za takie zachowanie. A co robi zwierzę? Ucieka, by jak najszybciej się przed tobą ukryć. Wcale nie dlatego, że wie o podrapanej kanapie. Kot ukrył się, ponieważ wydałeś mu się przerażający. Twój pupil jest całkowicie nieświadomy tego, że jesteś zły właśnie za to konkretne zachowanie.
Trzeba też pamiętać, że gdy jesteś zdenerwowany, kot również odczuwa niepokój. Będzie go jednak wyrażać w inny sposób – po prostu zniknie ci z pola widzenia.
Pozbawione emocji?
Nic bardziej mylnego! Chociaż koty nie mają poczucia winy ani nie działają nam na złość czy na przekór, to skrywają w sobie wiele innych emocji. Podobnie jak my, zwierzęta również mogą mieć gorszy dzień. Może akurat w danym dniu kot potrzebował jakiegoś sposobu, by dać ujście tłumionym w sobie uczuciom i zrobił to, np. niszcząc twój ulubiony sweter.
Jeśli jednak twój kot ciągle się ukrywa lub ucieka przed tobą, może to oznaczać, że jest nieśmiały. W tej sytuacji popracuj nad tym, by zwiększyć zaufanie zwierzęcia i stopniowo spraw, by cię polubił. Jednak w wielu sytuacjach takie zachowanie może być też objawem choroby.
Wzmacniaj dobre zachowania
Wychowując kota, pamiętaj o tym, że „nagroda za dobre zachowanie jest lepsza niż kara za złe”. Twój podniesiony głos lub – co gorsza – jakiekolwiek kary osiągają odwrotny efekt od zamierzonego. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
A co ostatnio przeskrobał twój kot?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined