10.10.2017
O czym śnią koty? I dlaczego tyle śpią? Wcale nie z nudów
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, że koty rosną głównie we śnie? Ale nie tylko dlatego sen jest taki ważny dla naszych mruczących przyjaciół.
fot. Shutterstock
Koty uwielbiają spać. Przesypiają około 16 godzin każdego dnia. Starsze osobniki i małe kocięta – nawet 20. Podczas pierwszych tygodni życia kotka sen odgrywa kluczową rolę – najsilniej działa wówczas hormon wzrostu. Pozostały stan czuwania spędzają na jedzeniu, toalecie, zabawie, polowaniu. Czyli przesypiają 2/3 swojego życia. Sen jest po to, by zwierzę mogło się zregenerować i naładować wewnętrzne akumulatory. Gonienie i zabijanie zdobyczy spala bardzo dużo energii – kot śpiąc pomiędzy posiłkami, oszczędza tę energię, zachowując ją do momentu polowania.
Sekrety kociego snu
Koci sen składa się z trzech faz, następujących po sobie kilkanaście razy w jednym cyklu. Kot łatwo zasypia i równie łatwo się budzi.
Lekka drzemka trwa od kwadransa do godziny, zwierzę śpi w pozycji, z której może błyskawicznie „stanąć na łapy”. Jako drapieżnik musi być w każdej chwili gotowy do ataku lub polowania. W tej fazie kocie uszy drgają i obracają się w kierunku odgłosów, oczy są na wpół otwarte. Koty mogą zapadać w drzemkę praktycznie w każdej pozycji – także siedząc.
Faza snu głębokiego trwa około 5 minut. Mięśnie zwierzęcia są rozluźnione, to dlatego możemy delikatnie podnieść bezwładne kocie łapy czy ogon bez wybudzenia zwierzęcia.
Trzecia faza to REM, w której występują marzenia senne. Po czym możemy ją poznać? Kot może przebierać łapami, ogonem, mlaskać, a nawet warczeć. Także jego wąsy i oczy zaczynają się szybko poruszać.
Czy wiesz, że niektóre koty chrapią?
Chrapanie powstaje wtedy, kiedy drogi oddechowe są blokowane przez przerośnięte podniebienie miękkie. Najczęściej chrapią rasy ze spłaszczonymi pyszczkami – takie jak persy, egzotyki czy koty himalajskie. Chrapanie u kotów w większości przypadków nie jest powodem do obaw.
Większość nocy kot przesypia. Najbardziej aktywny jest o zmierzchu i świcie, bo na te pory przypada największe ożywienie potencjalnych ofiar: gryzoni, ptaków i owadów.
Koty dostosowują się też do zwyczajów ludzi. Gdy opiekuna nie ma w domu, kot będzie najprawdopodobniej spać, by uaktywnić się, gdy ten wróci z pracy. Jeśli domownicy są sowami i długo w noc nie kładą się do łóżek, koty też dłużej będą aktywne.
O czym śnią koty?
Tego możemy się tylko domyślać. Prawdopodobnie w ich snach jest mniej kolorów, za to więcej dźwięków, zapachów i dotyku – bo te zmysły są dla kotów ważniejsze niż wzrok. Podczas snu koty mlaskają, jakby coś piły (może śni im się, że są znów małymi kotkami, które ssą mleko mamy?), albo warczą, miauczą, poruszają łapami, wąsami i ogonem (najprawdopodobniej śnią o polowaniu, a może ucieczce przed drapieżnikiem?). Wiele gdybania, bo niestety żaden kot nie zabrał jeszcze głosu w sprawie kocich snów. A przynajmniej głosu dla nas zrozumiałego. Co wiemy? Że fazy snu REM powtarzają się u kotów co mniej więcej 27 minut. Imponująca ilość dziennych seansów z marzeniami sennymi!
Zmiana nawyków spania? Sprawdź kocie zdrowie!
Jeśli kot poświęca nagle więcej lub mniej czasu na sen niż zazwyczaj, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Nadmierny sen może być oznaką choroby lub bólu, a nadmierne czuwanie może wskazywać na takie problemy jak np. nadczynność tarczycy. Ta ostatnia częściej dotyka koty starsze, powyżej 10 roku życia.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined