30.09.2022
Najstarsze koty świata – rekordowi stulatkowie! Ile może żyć kot?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot ma prawie 20 lat? To pięknie, ale bicie rekordu dopiero przed nim – musi jeszcze przeżyć najstarsze koty świata!
Fot. Shutterstock
Przeciętny domowy mruczek żyje około 15 lat. Jednak te zwierzaki pobiły rekordy życia. Wprawdzie trudno znaleźć dokumentację, pozwalającą określić dokładny wiek większości z nich – informacje pochodzą z artykułów prasowych i ksiąg rekordów. Poznaj najstarsze koty świata!
Najstarsze koty świata – rekordowi koci stulatkowie
Crème Puff – 38 lat i 3 dni
Crème Puff jest najstarszym kotem (a właściwie kotką), jaki trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Kotka urodziła się w 1967 roku i mieszkała ze swoim właścicielem Jake Perry w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Osiągnęła imponujący wiek 38 lat i 3 dni. Miała dość niezwykłą dietę, składającą się zsuchej karmy, brokułów i... kropli czerwonego wina. Jej opiekun pilnował jej, gdy wychodziła na zewnątrz, zaczerpnąć świeżego powietrza. Crème Puff zmarła w 2005 roku, a w Księdze rekordów Guinnessa znalazła się 5 lat później.
Scooter – 31 lat i 13 dni
Syjam Scooter trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący kot. Urodził się w 1986 roku. Niestety, wkrótce po otrzymaniu tytułu, zmarł. Scooter należał do Gail Floyd z Mansfield, która twierdziła, że dożył starości, ponieważ był aktywny przez całe życie. Jego ulubioną przekąską byłkurczak. Scooter, podobnie jak Crème Puff, zmarł w 2005 roku.
Najstarsze koty świata: Rubble – 30 lat
Rubble był maine coonem. Został podarowany Michelle Foster z Anglii jako kociak w 1988 roku na urodziny. Zdobył tytuł jednego z najstarszych kotów na świecie w listopadzie 2019 roku. Michelle powiedziała, że Rubble był uroczym kotem, który stał się trochę zrzędliwy, gdy zaczął się starzeć. Cierpiał na nadciśnienie i musiał regularnie przyjmować leki. Był też regularnie badany, a nawet wraz z weterynarzami obchodził swoje 30. urodziny. Troska opiekunki o jego zdrowie z pewnością przedłużyła mu życie. Zmarł w 2020 roku.
Najstarsze koty świata: Puss – 36 lat
Nie ma zbyt wiele dokumentacji na temat tego kota, z wyjątkiem krótkiej wzmianki z wydania Księgi rekordów Guinnessa z 1990 roku. Wiadomo tylko, że należał do panny Holway i obchodził 36. urodziny 28 listopada 1939 roku, a następnego dnia zmarł. Miał tytuł jednego z najstarszych kotów, ale niewiele wiadomo o jego życiu i opiekunce.
Sarah – 33,5 roku
Gdy Sarah trafiła na pierwsze strony gazet w Nowej Zelandii, należała do Fleur Ford. Jednak Fleur przyjęła Sarę od sąsiadów, gdy się wyprowadzili. Kotka miała wtedy już 20 lat. Sarah pod koniec życia ogłuchła, a zmarła z powodu problemów z sercem. Heather Remnant, jej weterynarz, dostarczyła niezbędne dokumenty, aby Sarah mogła zostać wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarsza kotka.
Najstarsze koty świata: Lucy – 39 lat
Jej opiekun Bill miał ją od 1999 roku, ale jego ciotka utrzymywała, że znała Lucy jako kociaka już w 1972 roku. Weterynarz Lucy był zdumiony, że kotka jeszcze żyje, i choć ogłuchła, jest w bardzo dobrej formie. Lucy dożyła starości w Południowej Walii i zmarła w 2011 roku.
To zadziwiające, jak długo mogą żyć koty. Crème Puff wciąż jest światową rekordzistką jako najstarszy żyjący kot, ponieważ dysponuje największą dostępną dokumentacją, pozwalającą ubiegać się o ten tytuł. Ciekawe, że najstarsze koty świata miały różną opiekę i dietę. Wszystkie jednak były kochane przez swoich właścicieli – i może to jest główna tajemnica ich długowieczności!
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined