11.07.2018
Wszyscy kochamy małe kotki! Oto 8 ciekawych faktów o kociętach
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Małe kotki potrafią skraść serce niejednego twardziela. Ale czy wiesz o nich wszystko?
fot. Shutterstock
Małe kotki już od momentu urodzenia mają unikalny zestaw potrzeb, aby mogły rosnąć i rozwijać się w zdrowiu. Oto 8 ciekawych faktów na temat kociąt:
1. Kocięta są zależne od innych
Małe kotki są całkowicie bezradne i zależne od swoich matek (m.in. w kwestii pożywienia czy utrzymania stałej temperatury ciała). Kiedy kocięta zostaną osierocone, potrzebują całodobowej opieki od ludzi.
2. Małe kotki są bardzo wrażliwe
Przez pierwsze 12 tygodni kociaki dowiadują się, kto z najbliższego otoczenia jest godny zaufania, co jest dobre do jedzenia, a także jak załatwiać się do kuwety.
Jest to również najbardziej odpowiedni czas, aby kocięta stały się zwierzętami uspołecznionymi i przyjaznymi w stosunku do ludzi. Dlatego na opiekunie spoczywa obowiązek karmienia ich, bawienia się z nimi czy pieszczenia.
3. Wymiana uzębienia już w wieku 3 tygodni
Kocięta przychodzą na świat bezzębne – dokładnie tak, jak niemowlęta. Małe kotki zaczynają ząbkować już od około trzeciego tygodnia życia. Do szóstego miesiąca życia kociak powinien mieć już wszystkie stałe zęby.
4. Zaczynają bawić się od 4. tygodnia
Do 10. dnia życia kocięta powinny móc wstać na nogi, a do 21. – zacząć chodzić. Około 4. tygodnia od przyjścia na świat, małe kotki zaczynają pokazywać zabawne i szalone zachowania. Kocięta uczą się odpowiedniego zachowania między 4. a 7. tygodniem życia.
Jeśli kociak bawi się ze swoim rodzeństwem zbyt agresywnie, otrzyma natychmiastową reakcję zwrotną – mówi dr Rucinsky.
5. Rodzą się z niebieskimi oczami
Jeden z najciekawszych faktów o kociętach? W wieku około dwóch tygodni otwierają po raz pierwszy oczy, które mają niebieski odcień. Niektóre rasy, jak np. koty syjamskie czy ragdoll zachowują ten odcień przez całe życie. W trakcie pierwszego roku życia kociaka, zanim jego oczy przybiorą ostateczny odcień tęczówki, możesz dostrzec gamę różnych kolorów.
6. Uwielbiają ugniatać
Kocięta ugniatają brzuch matki podczas karmienia, aby pobudzić przepływ mleka przez jej sutki. Niektóre dorosłe koty ugniatają kolana swoich opiekunów. Prawdopodobnie ten rytuał przypomina im wczesne dzieciństwo, a także dzięki temu czują się bezpieczne i szczęśliwe.
Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
7. Pchły są szczególnie niebezpieczne dla kociąt
Pchły mogą powodować zakażenie tasiemcem i wiele innych chorób. U kotków te insekty są w stanie doprowadzić do anemii, która z kolei jest zagrożeniem dla ich życia. Warto też pamiętać, że większość leków przeciwko pchłom nie jest bezpieczna dla kociąt poniżej 8. tygodnia życia.
Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
8. Potrzebują stymulacji, by… załatwić swoje potrzeby
Małe kotki, aby mogły się załatwiać, muszą być stymulowane. Zwykle robi to ich mama, liżąc je pod ogonkami. Jeśli jednak jej nie ma, to musi to zrobić opiekun, po karmieniu pocierając ten obszar wilgotną bawełnianą kulką.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
13.05.2025
Nadciśnienie u kota. Objawy, skutki, leczenie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kota to często nieuświadomiony lub zaniedbywany problem zdrowotny. Może ono jednak prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Warto zatem regularnie badać kocie ciśnienie, co pozwoli na szybkie wykrycie choroby u pupila i rozpoczęcie leczenia.
undefined
03.05.2025
Czy koty rozumieją nasze słowa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prawdopodobnie odkąd sięgasz pamięcią, prowadziłeś ze swoim kotem jednostronne rozmowy. Czasami może i odpowiedział miauknięciem. Mimo to zawsze zakładałeś, że cię słucha i pewnie uważałeś, że cię rozumie. Czy słusznie?
undefined
03.05.2025
Wirtualne adopcje. Jak wspierać bezdomne kociaki?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki z bezdomnością wśród zwierząt. Wirtualna adopcja to sposób, żeby wesprzeć kociaki, które przebywają w schroniskach. To może być też początek pięknej przygody w roli opiekuna, która przełoży się na twoje dalsze decyzje związane z realną adopcją. Poznaj alfabet wirtualnego opiekuna od zespołu Karmimy Psiaki!
undefined