01.02.2019
Niezwykle rzadki dziki kot po raz pierwszy sfotografowany w Nepalu
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To szczęśliwy dzień dla przyrodników i ekologów, ale także dla każdego fana kotowatych. Niezwykle rzadki kot został sfotografowany w Nepalu.
fot. Shutterstock
To ważny moment. W Nepalu kamera-pułapka uchwyciła przedstawiciela ekstremalnie rzadkiego gatunku – lamparcika marmurkowego. Niektórzy uważają go za najpiękniejszego z rodziny kotowatych.
Lamparcik marmurkowy
Lamparcik marmurkowy to niezwykle rzadko spotykany mały dziki kot. Zamieszkuje północno-wschodnie Indie oraz południowo-wschodnią Azję, w tym Borneo i Sumatrę. Uważa się, że ten zagrożony gatunek występuje obecnie jedynie w 12 krajach na świecie.
To miniaturowa wersja lamparta. Ma jedynie od 45 do 62 cm, a jego wyjątkowo puszysty ogon potrafi być prawie tak długi, jak reszta ciała (od 35 do 55 cm). Charakteryzują go także długie, wystające kły. Masa lamparcika waha się od 2 do 5 kg. Rozmiarem jest zatem podobny do naszych domowych kociaków.
Jest doskonale przystosowany do nadrzewnego trybu życia. Małe gabaryty i długi ogon stanowiący przeciwwagę sprawiają, że bardzo sprawnie porusza się po drzewach. Żyje głównie w lasach tropikalnych.
Skala zagrożenia
Niestety nie da się dokładnie określić wielkość populacji kota marmurkowego. Bardzo trudno spotkać go na wolności. Równie trudno wyhodować go w niewoli, dlatego wiedza na jego temat jest niezwykle uboga. Największymi zagrożeniami są dla niego człowiek i wylesianie. Jest ceniony ze względu na przepiękne futro, imponujący ogon, mięso i kości. Rdzenna społeczność zabijała go niegdyś także w celach religijnych. Składano go w ofierze bogom, których proszono o dobre plony, ochronę przed dzikimi zwierzętami, chorobami i szkodnikami. Jednak dziś na szczęście nie spotyka się go na czarnym rynku. Aktualnie w większości miejsc, w których występuje, jest objęty ścisłą ochroną, jednak postępująca deforestacja katastrofalnie pogarsza jego sytuację. Niszczenie siedlisk pozostaje głównym zagrożeniem dla gatunku.
Ogromny sukces
21 stycznia kamera pułapka uchwyciła kota marmurkowego w Nepalu. To ekscytująca wiadomość dla przyrodników i ekologów, gdyż w tym kraju zwierzak występuje niezwykle rzadko. Udokumentowano tam jedynie 7 osobników. Obecność lamparcika odnotowano w dystrykcie Panchthar na wysokości 2750 metrów. Niezwykle trudno o jakiekolwiek fotografie tego zwierzaka, dlatego świat tak bardzo cieszy dzieło ukrytej kamery. To pierwsze zdjęcie lamparcika marmurkowego pochodzące z tego kraju.
Niezwykle cieszymy się z tego odkrycia. Trzymamy kciuki za populację lamparcika oraz za naukowców, by udało im się lepiej poznać ten gatunek. Fotografie wykonane przez ukryte kamery z pewnością ułatwią im to zadanie.
Żródło: myrepublica.nagariknetwork.com, fot. Giriraj Baskota/Republica
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined
15.04.2025
Czym jest Tęczowy Most, za który odchodzą zwierzęta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mówi się, że gdy nasze ukochane zwierzęta umierają, to przechodzą na drugą stronę Tęczowego Mostu. Ale co to właściwie oznacza? Sprawdź, skąd wzięło się to określenie!
undefined