12.04.2020
Kuwetowe dziwactwa, czyli co koty robią w toalecie?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć przeznaczenie kuwety jest oczywiste i proste, wiele kotów korzysta z niej na swój własny, zaskakujący sposób 😉
fot. Shutterstock
Kuweta to bardzo ważny punkt w każdym kocim domu. Zdarza się jednak, że mruczek wykorzystuje ją w sposób, który nieco odbiega od wyobrażeń twoich czy producenta… Jakie są najczęstsze kuwetowe dziwactwa? Możemy się założyć, że niektóre z nich dotyczą także twojego kota!
1. „To moje!”
Zdarzyło ci się zauważyć, że twój mruczek wyciera pyszczek o brzegi kuwety? W ten sposób zostawia na niej swój zapach, komunikując, że to on jest właścicielem tej toalety. Czy to potrzebne? Z ludzkiego punktu widzenia pewnie niekoniecznie, ale koty to istoty terytorialne – oznaczenie kuwety może być w tym kontekście tak samo ważne, jak „zaklepanie” kanapy 😉
2. Schowek na… zabawki
Niektóre koty uważają, że kuweta doskonale nadaje się do tego, by przechowywać w niej zabawki. Zupełnie nie rozumieją przy tym naszego zdegustowania… W końcu o co chodzi? Jeśli jesteś ciekawy, zajrzyj TUTAJ i dowiedz się więcej na temat przyczyn tego zachowania.
3. Nic do ukrycia
Niektóre kuwetowe dziwactwa nie tylko zaskakują, ale też irytują kocich opiekunów. Z pewnością można do nich zaliczyć kocią niechęć do zakopywania nieczystości. Co za nią stoi? Przyczyn może być wiele, od błahych do poważnych – zdarza się też, że dany kot po prostu… tak już ma. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
4. Drzemka na piasku…
…czy też raczej na żwirku. Tak, niektóre koty – ku naszej konsternacji – traktują kuwetę jako odpowiednie miejsce do odpoczynku, a nawet snu. Gwoli uczciwości trzeba dodać, że najczęściej ma to miejsce po wymianie żwirku na czysty. Ale mimo wszystko – kto chciałby spać w toalecie?
5. Raz tu, raz tam
Masz w domu kilka kotów? Prawdopodobnie masz też kilka kuwet. W takim układzie nierzadko zdarza się, że któryś z kotów korzysta jednocześnie z kilku toalet. Siusia do jednej, a z poważniejszymi sprawami udaje się do drugiej… Co ciekawe, niektórzy koci jedynacy również preferują osobne kuwety do załatwiania zróżnicowanych potrzeb. Dlaczego tak się dzieje, nie wiadomo…
6. Katapulta?
Tak można by pomyśleć o kuwecie na widok kota, który wybiega z niej jak oparzony. Rzeczywiście, niektóre mruczki opuszczają toaletę biegiem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego to robią, jednak istnieje na ten temat kilka ciekawych teorii. Jeśli chcesz się z nimi zapoznać, zajrzyj TUTAJ.
Jakie kuwetowe dziwactwa ma twój kot?
Czy twój mruczek przejawia któreś z wyżej wymienionych zachowań? A może ma własne kuwetowe dziwactwa? Jeśli tak, to koniecznie daj nam znać, jakie – czekamy na komentarze!
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined