30.08.2021
Czy koty są podobne do ludzi? Tak, i to bardziej niż nam się wydaje!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mruczki, tak jak ludzie, mogą być introwertykami albo ekstrawertykami. Co jeszcze nas z nimi łączy?
fot. Shutterstock
Koty są podobne do ludzi – to nie żart. Nawet nauka potwierdza, że nasi mruczący przyjaciele mają z nami naprawdę wiele wspólnego. Nie przegonią co prawda małp, ale ilość podobieństw i tak jest imponująca!
1. Geny kotów zgodne z ludzkimi
W 2007 roku przeprowadzono badanie, które pokazało, że geny ludzi i kotów są naprawdę podobne. Stwierdzono wówczas 90% zgodności tych genów. Czy to oznacza, że jesteśmy tylko w 10% różni od naszych mruczków? Właśnie tak! Co więcej, genom szympansów wykazał jedynie 78,8% zgodności. U psów podobieństwo było nieco większe – 81,9%.
2. Koty są podobne do ludzi nawet w sposobie myślenia!
Spośród wielu klasyfikacji pamięci ludzkiej najbardziej rozpoznawalne są pamięć długotrwała i krótkotrwała. Tak się składa, że u kotów także da się je wyróżnić. Koty potrafią uczyć się na błędach i zapamiętywać chociażby to, co związane było z zagrożeniem. Znana jest historia mruczka, który przez rok nie wchodził do pokoju, w którym zmarł jego właściciel. Bardziej przyziemne są sytuacje codzienne, np. utrzymująca się przez dłuższy czas niechęć kota do rzeczy lub osoby, która go skrzywdziła, przestraszyła czy spowodowała hałas. Ludzie także uczą się poprzez doświadczenie, a najbardziej podstawowym podziałem jest ten na doznania pozytywne i negatywne. Podobnie jak koty, klasyfikujemy rzeczy na te, których chcemy lub nie chcemy unikać.
3. Mruczki też mają uczucia
Choć stereotyp każe postrzegać koty jako indywidualistów i samotników, prawda jest zupełnie inna. Tak jak ludzie, koty są istotami społecznymi. Potrzebują więzi, nawiązywania kontaktów i relacji. Oczywiście nie wszystkie koty będą wylewne w okazywaniu uczuć. Niektóre potrzebują też więcej czasu, by komukolwiek zaufać. Jednak nie ma wątpliwości, że w swoich zachowaniach społecznych mruczki mają wiele wspólnego z ludźmi. Tak jak my potrafią szukać uwagi i towarzystwa, przywiązują się, dominują lub ulegają innym członkom grupy.
4. Ludzkie choroby dotykają koty
Niektóre choroby powszechnie uznawane za typowo „ludzkie” mogą pojawiać się także u kotów. Najprostszym przykładem jest otyłość, która jest plagą XXI wieku. W USA, Australii i Europie ilość otyłych mruczków może wynosić nawet 15% całej populacji! Oprócz tego koty zapadają na cukrzycę czy choroby serca i tarczycy.
Czytaj też: Rdzeniowy zanik mięśni – nie tylko u ludzi
Warto wiedzieć także o tym, że mruczki mogą „sprzedać” człowiekowi niektóre choroby. Tzw. odzwierzęce, które mogą przenieść się z kotów na ludzi to grzybica, wścieklizna czy toksoplazmoza. Pamiętajmy, że chorować może nie tylko ciało, ale też umysł. Zaburzenia psychiczne, które przez wiele lat diagnozowane były tylko u ludzi, są coraz częściej potwierdzane także u kotów. Przykładem jest choćby OCD, czyli nerwica natręctw, o której możesz przeczytać więcej TUTAJ.
5. Koty są podobne do ludzi z usposobienia
Każdy człowiek ma własną osobowość. Może być ona bardziej lub mniej skomplikowana, ale zawsze jest kombinacją kilu cech. Tak samo – choć w pewnym uproszczeniu – działa osobowość kota. Składa się ona z trzech określonych cech: czujność, aktywność, ciekawość. Różne ich natężenie stwarza wiele kombinacji kocich charakterów. Dzięki temu mruczki, jak ludzie, mogą być introwertykami, ekstrawertykami lub mieć charakter pośredni.
Niby różni, a jednak tacy sami! Skoro koty są podobne do ludzi w tak wielu aspektach, nie trzeba się już dziwić, że tak dobrze czujemy się w ich towarzystwie.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Zobacz powiązane artykuły
13.05.2025
Nadciśnienie u kota. Objawy, skutki, leczenie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kota to często nieuświadomiony lub zaniedbywany problem zdrowotny. Może ono jednak prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Warto zatem regularnie badać kocie ciśnienie, co pozwoli na szybkie wykrycie choroby u pupila i rozpoczęcie leczenia.
undefined
03.05.2025
Czy koty rozumieją nasze słowa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prawdopodobnie odkąd sięgasz pamięcią, prowadziłeś ze swoim kotem jednostronne rozmowy. Czasami może i odpowiedział miauknięciem. Mimo to zawsze zakładałeś, że cię słucha i pewnie uważałeś, że cię rozumie. Czy słusznie?
undefined
03.05.2025
Wirtualne adopcje. Jak wspierać bezdomne kociaki?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki z bezdomnością wśród zwierząt. Wirtualna adopcja to sposób, żeby wesprzeć kociaki, które przebywają w schroniskach. To może być też początek pięknej przygody w roli opiekuna, która przełoży się na twoje dalsze decyzje związane z realną adopcją. Poznaj alfabet wirtualnego opiekuna od zespołu Karmimy Psiaki!
undefined