17.04.2022
Koty piękne inaczej… TOP 5 ras o nietuzinkowej urodzie
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Te rasy kotów cieszą oko swym nietuzinkowym wyglądem. Ich oryginalna uroda niewątpliwie przykuwa wzrok. Poznajcie koty piękne inaczej.
fot. Shutterstock
Wygląd tych mruczków nie mieści się w standardach klasycznego kociego piękna. Jednak oryginalne nie znaczy gorsze. Mnóstwo kociarzy pokochało te rasy ze względu na ich nietuzinkową urodę. Koty piękne inaczej paradoksalnie potrafią zachwycić. Jak to się mówi: „każda potwora znajdzie swojego amatora”. Poznaj naszą listę TOP 5.
Koty piękne inaczej – najciekawsze rasy
1. Sfinks
Na tej liście nie może zabraknąć sfinksa. Jego duże uszy, zmarszczki, skóra widoczna jak na dłoni… Jakże to nietuzinkowe. Może niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, ale są 3 odmiany bezwłosych mruczków określanych mianem sfinksa:
- kanadyjski (canadian sphynx),
- doński (don sphynx),
- petersburski (peterbald).
Te 3 rasy różnią się między sobą wyglądem, np. kształtem pyszczka czy kolorem skóry, jednakże wszystkie nie posiadają włosów (peterbald może mieć włosy do 2 mm długości, jednak preferowany jest całkowity brak owłosienia). Bezwłose koty tak naprawdę nie są całkowicie łyse. Posiadają cieniusieńką warstwę podszerstka, w dotyku przypominającą meszek lub zamsz.
Sfinks kanadyjski
2. Lykoi
Druga niestandardowa piękność to kot lykoi, zwany także kotem wilkołaczym. To częściowo bezwłosa rasa kotów. Lykoi naprawdę przypomina wilkołaka… Niemal nie ma sierści wokół oczu, nosa, uszu, pyszczka i częściowo na szyi. Przez włosy prześwituje różowa lub czarna skóra. Co ciekawe naskórek jest naturalnie różowy, lecz pod wpływem słońca lub ciepła ciemnieje – po zmniejszeniu ekspozycji na promienie różowa barwa wraca w ciągu kilku dni (za to w tym jest coś z wampira). Lykoi z reguły jest szary, jego sierść zawiera 50% włosów czarnych i 50% włosów białych. Im więcej białych włosków, tym bardziej srebrzysty wydaje się kot.
3. Elfi
Mamy już w rankingu wilkołaka, to nie może zabraknąć kota przypominającego elfa. Jego nietuzinkowa uroda to efekt krzyżówki 2 ras – sfinksa i kota american curl. Kota elfi wyróżniają wywinięte na zewnątrz uszy i bardziej atletyczna budowa. Rasa jest bezwłosa, jednak mruczekmoże być pokryty delikatnym puszkiem, szczególnie na uszach, nosie, ogonie bądź łapach. Wraz z wykrzywionymi uszami elfi wygląda nieco jak przybysz z innej planety, co czyni go wyjątkowym.
4. Szkocki zwisłouchy
Będąc przy uszach, nie możemy pominąć kota szkockiego zwisłouchego (scottish fold). Charakterystycznie zwisające uszka tych mruczków sprawiają, że ich uroda jawi się jako niecodzienna, jednakże „kłapouszki” zyskały sobie własne grono miłośników. Oklapłe uszy są małe, szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Kot szkocki zwisłouchy ma krótką, gęstą i sprężystą sierść, która jest bardzo miękka w dotyku. Jego futro przypomina sierść kota brytyjskiego. Rasa ta występuje w różnych kolorach, z wyjątkiem umaszczenia typu syjamskiego.
5. Manx
Koty rasy manx to mruczki, które wyróżniają się króciutkim ogonem. Ten fakt sprawia, że swoją budową przypominają króliki. Czyż ten króliczy kuperek nie jest oryginalny? Inni nazywają manxa kocim niedźwiadkiem. Wzorzec rasy wymienia 3 odmiany:
- rumpy – całkowity brak ogona, zagłębienie;
- rumpy riser – lekka wypukłość kości krzyżowej, nie ogonowej;
- stumpy – występuje krótki ogon, nie dłuższy niż 3 cm; nie jest załamany ani wygięty.
Manx występuje w każdym kolorze umaszczenia, może być krótko- bądź długowłosy.
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined