14.04.2018
Twój kot zabija ptaki? Ten gadżet może pomóc
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sezon na gołębie (i inne ptaszki) właśnie się rozpoczął! Co zrobić, by ograniczyć liczbę ofiar twojego mruczka?
fot. Shutterstock
Nie tylko ludzie cieszą się z nadejścia wiosny. Błękitne niebo, zieleniąca się trawa i przygrzewające coraz śmielej słońce oddziałują także na nasze koty, które „budzą się” z zimowego letargu i zaczynają przejawiać zwiększone zainteresowanie tym, co dzieje się na zewnątrz. A dzieje się naprawdę sporo! Wychodzące koty zaczynają wędrówki i, naturalnie, polowania… No właśnie. W ciągu najbliższych tygodni niejeden właściciel z przykrością odkryje, że jego kot przynosi martwe ptaki i gryzonie do domu. Czy da się tego uniknąć?
Gdy kot przynosi martwe ptaki i inne zwierzęta
Nawet jeśli przez większość dnia słodko mruczy na kanapie, nasz kot jest bezwzględnym drapieżnikiem – polowanie ma po prostu we krwi. Gdy w jego zasięgu pojawi się potencjalna ofiara, z pewnością skorzysta z okazji, by dać upust swoim łowieckim instynktom. Wystarczy tylko, że podczas spaceru napotka mysz albo przyuważy nieostrożnego wróbelka – złapie i zabije, a potem jeszcze przyniesie na próg zwłoki w charakterze trofeum. Najczęściej ku zgrozie swojego opiekuna…
Mało kto się cieszy, gdy kot przynosi martwe ptaki i gryzonie, zostawiając je na wycieraczce albo – co gorsza – na środku salonu. Pomijając kwestie higieniczno-estetyczne, zwykle instynktownie żałujemy ofiar naszego domowego „tygrysa” – zamęczona myszka czy gołąb to raczej mało przyjemny „prezent” (a tak należy to traktować – jako dowód kociego przywiązania). Jeśli mamy w domu zapalonego myśliwego, cała ta sprawa może zrobić się bardzo męcząca – tu właśnie z pomocą przychodzą producenci kocich akcesoriów.
Kocia kryza – antyptasia opaska
Ta obroża wygląda jak szeroka gumka do włosów popularna w latach 90-tych, a niektórzy nazywają ją kryzą – jest kolorowa i rzuca się w oczy. Także te… ptasie. Antyptasie opaski wykorzystują fakt, że nasi skrzydlaci przyjaciele są wzrokowcami i silnie reagują na żywe barwy. „Przystrojony” w specjalną obrożę kot jest dla nich widoczny z daleka, dzięki czemu mają większe szanse uniknąć jego pazurów.
Najpopularniejszy producent opasek, firma Birdsbesafe, z powodzeniem sprzedaje kocie kryzy od wielu lat, a ich skuteczność została dokładnie zbadana. Liczne testy prowadzone m.in. w Australii i Ameryce Północnej wykazały, że zakładanie kotom kryzy zmniejsza liczbę udanych polowań na ptaki nawet do 87%*. Niestety, sprawa wygląda gorzej w przypadku myszy i innych drobnych ssaków – dla nich kolorowe opaski na szyi drapieżcy nie stanowią żadnego ostrzeżenia.
Widać cię, kotku!
Kocie kryzy mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników – nie da się jednak ukryć, że jaskrawa opaska może znacząco zmniejszyć problem pt. „kot przynosi martwe ptaki”. Jednak zanim zdecydujemy się „wystroić” w ten sposób naszego mruczka, upewnijmy się, że obroża – tak, jak oryginalne kryzy Birdsbesafe – jest wyposażona w mechanizm uwalniający zapewniający kotu bezpieczeństwo. Jednocześnie zdecydowanie odradzamy obroże z dzwoneczkami. Być może jego dźwięk odstraszy potencjalne ofiary, ale jednocześnie stanowi torturę dla czułych uszu naszego mruczka!
*źródło: birdsbesafe.com
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined