29.10.2019
Dlaczego kot wpatrując się w coś, przekręca zabawnie głowę na bok?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią nas rozbawić na każdym kroku. Jednak nie robią tego specjalnie. Ich zabawne zachowania spełniają zazwyczaj ważną funkcję!
fot. Shutterstock
Kot wpatrując się w coś, zabawnie przekręca głowę na bok? Czy zdarzyło ci się zaobserwować taką sytuację? Najprawdopodobniej tak, ponieważ kotom zdarza się to dość często. Dlaczego tak robią? Okazuje się, że za tym zachowaniem kryje się coś więcej niż jedynie chęć rozśmieszenia cię.
Dokładna analiza
Kot to zdeklarowany drapieżnik. Żyjąc na wolności, kot domowy poluje kilkadziesiąt razy dziennie. Większość ataków kończy się niestety niepowodzeniem. To jednak normalne. Mruczek musi podjąć wiele prób, by zdobyć coś do jedzenia. By nie tracić zbyt wiele energii, łowy muszą być bardzo precyzyjne. Konieczna jest dobra strategia, dlatego też większość tego procesu stanowią obserwacja i analiza.
Wzrok kota nie jest jego najlepszym zmysłem. Owszem, pomaga mu podczas polowania, ale nie jest głównym instrumentem pozwalającym osiągać na tym polu sukcesy. W znacznie większej mierze kot skupia się na dźwiękach oraz na wibracjach, które może wyczuć za pomocą wibrysów. Za pomocą wzroku kot ocenia odległość i wielkość ofiary. Szykując się do skoku, mruczek próbuje dokładnie ocenić odległość. By polowanie się udało, musi być skrupulatnie przemyślane, a decydujący ruch musi być dokładny co do centymetra! Dlatego też kot przekręca głowę, szukając najoptymalniejszego kąta widzenia.
Czy kot przekręca głowę na bok tylko podczas polowania?
Oczywiście, że nie. Robi to także podczas zabawy. Pamiętajmy jednak, że dla kotów niewychodzących zabawa jest zazwyczaj imitacją polowania. Powinna zatem zawierać wszystkie elementy polowania: zauważenie, zbliżenie, zaczajenie się, obserwację, analizę, skok albo ściganie i złapanie ofiary. Najważniejsze w niej nie jest bieganie po całym mieszkaniu. Kluczowym i najbardziej wyczerpującym fragmentem jest właśnie planowanie – wymaga zaangażowania psychicznego i potrafi w równym stopniu zmęczyć kota co sprint. To w trakcie tej czynności mruczki zazwyczaj przekręcają głową raz w prawo, raz w lewo.
Czasami zdarza się również, że kot przekręca głową na bok, obserwując coś, co widzi po raz pierwszy albo coś, co wyjątkowo go zainteresuje. Czynność ta ma zazwyczaj na celu jak najlepsze wykorzystanie zmysłu wzroku. Jej efektem ubocznym jest wiele śmiechu, gdyż mruczek wygląda wtedy niezwykle zabawnie!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
13.05.2025
Nadciśnienie u kota. Objawy, skutki, leczenie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kota to często nieuświadomiony lub zaniedbywany problem zdrowotny. Może ono jednak prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Warto zatem regularnie badać kocie ciśnienie, co pozwoli na szybkie wykrycie choroby u pupila i rozpoczęcie leczenia.
undefined
03.05.2025
Czy koty rozumieją nasze słowa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prawdopodobnie odkąd sięgasz pamięcią, prowadziłeś ze swoim kotem jednostronne rozmowy. Czasami może i odpowiedział miauknięciem. Mimo to zawsze zakładałeś, że cię słucha i pewnie uważałeś, że cię rozumie. Czy słusznie?
undefined
03.05.2025
Wirtualne adopcje. Jak wspierać bezdomne kociaki?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki z bezdomnością wśród zwierząt. Wirtualna adopcja to sposób, żeby wesprzeć kociaki, które przebywają w schroniskach. To może być też początek pięknej przygody w roli opiekuna, która przełoży się na twoje dalsze decyzje związane z realną adopcją. Poznaj alfabet wirtualnego opiekuna od zespołu Karmimy Psiaki!
undefined