17.12.2019
Dlaczego kot tak uparcie zrzuca bombki z choinki?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot uparcie bawi się ozdobami? Dlaczego to robi i jak powstrzymać go przed zrzucaniem bombek z choinki?
Fot. Shutterstock
Ozdoby świąteczne z roku na rok są coraz piękniejsze i bardziej wymyślne. Z przyjemnością wybieramy nowe bombki i łańcuchy. Piękne ornamenty można także przygotować samodzielnie albo powiesić na świątecznym drzewku takie, które są w naszych domach od lat. Niektóre nawet od pokoleń! Jednak jeśli mieszka się z kotem… sprawa nieco się komplikuje. Istnieje poważne ryzyko, że te wszystkie piękne rzeczy, którymi chcemy ozdobić naszą choinkę, ulegną destrukcji. Dlaczego kot tak uparcie bawi się ozdobami, a przy okazji (całkiem niechcący oczywiście) niszczy świąteczne gadżety?
Instynkt łowiecki
Koty, choć (prawie) udomowione, nadal są utalentowanymi myśliwymi! W związku z tym wydaje się naturalnym, że drzewo obwieszone czymś, co wygląda jak jajka, pierzaste ptaki lub inne interesujące stworzenia, jest zbyt kuszące, by ominąć je bez żadnej reakcji. Twój kot musi się bawić, by być szczęśliwym. Jego zabawa zawsze będzie przypominać polowanie – dzięki niej może zaspokajać swój instynkt łowiecki. Tak się składa, że wszelkie ozdoby świąteczne idealnie nadają się na ofiary, na które można zapolować.
Cel – wspinaczka
Koty dzielą się na wysokopienne i niskopodłogowe. Jeśli trafił ci się mruczek, który uwielbia wysokie poziomy – nie dziw się, że choinka stanowi dla niego idealny środek do osiągnięcia celu. Wysokiego celu! Przy okazji tej podróży na szczyt mruczek spotyka na swojej drodze liczne interesujące przedmioty. Niektóre kociaki zagnieżdżą się w gałęziach i będą je podgryzać – inne zrzucą je przypadkowo. Efekt będzie jednak taki sam…
Szukanie uwagi
Koty to bardzo inteligentne zwierzęta. Szybko uczą się, jak osiągać to, czego chcą. Nietrudno zauważyć, że nadmierne zainteresowanie choinką z kociej strony zazwyczaj kończy się ludzką interwencją. Jeśli zatem kocim celem jest bycie w centrum uwagi – a uwierzcie, że bardzo wiele kotów uważa, że inaczej być nie może – to tłuczenie bombek, obgryzanie gałązek, a już na pewno spektakularne wywrócenie drzewka sprawi, że człowiek porzuci wszelkie swoje dotychczasowe zajęcia. A tych w święta mu nie brakuje. Zakupy, pakowanie prezentów, gotowanie wielu potraw – w zgiełku świątecznych przygotowań kot może czuć się lekko zestresowany, a już na pewno po prostu zaniedbany!
Kot bawi się ozdobami? Jak powstrzymać go przed zrzucaniem bombek z choinki?
Wszystkie powyższe informacje prowadzą nas do pytania: jak powstrzymać kota przed wskakiwaniem na choinkę i dewastacją jej przybrania? Spokojnie, istnieje na to kilka metod. Gdy kot bawi się ozdobami świątecznymi…
Nie dekoruj od razu
Zaleca się, aby po przyniesieniu drzewka nie dekorować go od razu. Być może kot, który oswoi się z choinką wcześniej, uzna, że nawet udekorowana nie jest już taka interesująca.
Umieść delikatne ozdoby na samej górze
Choć ta metoda nie gwarantuje im przetrwania, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że kot ich nie dosięgnie. Nie każdy mruczek wejdzie na sam szczyt choinki. Choć istnieją takie egzemplarze, którym zajmuje to mniej niż minutę, to niektóre interesują się jedynie dolnymi partiami drzewka…
Nie ubieraj choinki razem z kotem
Na czas dekorowania wyślij kota na przymusowy pobyt w innym pokoju. Sam proces ubierania drzewka, wyjmowania z pudełek ozdób i umieszczanie ich na gałązkach jest dla kota najbardziej interesującym elementem świątecznych przygotowań.
Odpowiednie zabezpieczenie
Na twojego kota może nie podziałać żadna z powyższych rad. W takim przypadku zabezpiecz drzewko! Stabilny stojak to podstawa, przymocowanie drzewka go do sufitu też może mieć sens. Aby dodatkowo powstrzymać kota przed skokiem na drzewo, zaleca się stosowanie sprayu odstraszającego. Nie używaj chemikaliów, ponieważ może to spowodować, że mruczek się rozchoruje. Zamiast tego spryskaj drzewo octem jabłkowym, sokiem cytrynowym, aromatem pomarańczowym. Koty nie lubią kwaśnych zapachów ani gorzkich smaków.
NIE za TAK – najlepsza metoda na kota
Mówiąc kotu „nie” na choince, powiedz mu „tak” gdzie indziej. Żeby odwrócić kocią uwagę od gigantycznej atrakcji, jaka właśnie pojawiła się w pokoju, musisz zaproponować mu godną alternatywę. Nowa zabawka, drapak, karton – sam wiesz, co najlepiej zadowoli twojego mruczka. Być może najlepszym pomysłem będzie zabawa zwykłą sznurówką, ale wraz z tobą? Kot zaangażowany w świetną oraz wspólną zabawę może okazać się zbyt zmęczony, by rozbierać świąteczne drzewko!!
Jak widzisz, istnieje kilka sposobów na to, żeby uratować tegoroczne święta. Niestety, nie gwarantujemy, że na twojego tygryska któryś z nich podziała. Pamiętaj, że koty po prostu uwielbiają się bawić. Zawsze warto jednak spróbować! Na pocieszenie pomyśl sobie, że zabawa z choinkowymi ozdobami daje mruczkowi mnóstwo radości!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined