08.12.2023
Szare lub brązowe – kolory kocich oczu mogą pochodzić od jednego przodka
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badacze po raz pierwszy zmapowali ewolucję koloru kocich oczu. Ich odkrycie wskazuje, że różnorodność barw może pochodzić od jednego przodka – od żółtookich tygrysów po niebieskookie lamparty śnieżne.
fot. Shutterstock
Badacze, analizując ponad 40 gatunków kotów, doszli do intrygującego wniosku – przodek wszystkich kotów musiał posiadać szare lub brązowe oczy. To odkrycie jest kluczowe, ponieważ obecne koty, włączając w to ich najbliższych krewnych, wciąż dziedziczą ten sam kolor oczu. Zagadką pozostaje, co uległo zmianie wraz z pojawieniem się rodziny kotowatych miliony lat temu, prowadząc do różnorodności kolorów oczu u współczesnych kotów, które dzisiaj podziwiamy.
Najpopularniejsze kolory oczu: brązowy, szary, żółty, zielony i niebieski
Badania wykazały, że kolor oczu kota zależy od obecności dwóch pigmentów: eumelaniny i feomelaniny. Brązowe oczy zawierają większą ilość eumelaniny, żółte zaś więcej feomelaniny. Szare oczy stanowią połączenie obu pigmentów, ale w ilości niewystarczającej, by uzyskać inny kolor. Z kolei niebieskie i zielone oczy charakteryzują się niższym poziomem obu pigmentów.
W opinii naukowców, szare oczy są wynikiem przypadkowej mutacji u przodka wszystkich kotów, która wiąże się z redukcją poziomu eumelaniny. Niemniej jednak, pytanie dotyczące tego, co doprowadziło do powstania zróżnicowania kolorów oczu, wciąż pozostaje otwarte.
Dobór płciowy a kolor oczu kotów
Badacze nie znaleźli przekonujących korelacji między kolorem oczu a innymi cechami fizycznymi, zachowaniami czy siedliskiem. Julius Tabin z Uniwersytetu Harvarda, jeden z głównych badaczy, sugeruje, że odpowiedź może kryć się w preferencjach dotyczących wyboru partnera. Podobnie jak u ludzi, gdzie dobór płciowy może wpływać na różnice w kolorze oczu, tak i u kotów może to być kluczowe dla zrozumienia tej tajemniczej różnorodności.
źródło: www.livescience.com
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined
17.02.2025
Dzień Kota 2025 – skąd się wziął i jak obchodzą go w innych krajach?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dzień Kota to wyjątkowe święto, w trakcie którego rozpieszczamy swoje mruczki, ale i zwracamy uwagę na potrzeby zwierzaków bezdomnych i wolno żyjących. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym dniu? Jak obchodzi się go w innym państwach?
undefined