04.02.2022
Jak to się dzieje, że koci mocz świeci w ciemności?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy wiedziałeś, że koci mocz świeci w ciemności? Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Sprawdźmy, jakie są przyczyny tego zjawiska.
Fot. Shutterstock
Koty mają wiele specyficznych cech i osobliwości. Ugniatają kocyki, strącają rzeczy z wysokości, myją się jak szalone, śpią na routerach wi-fi… Jednak jest jedna ciekawostka na ich temat, o której nie każdy miłośnik mruczków wie. Mianowicie koci mocz świeci w ciemności, jeśli oświetlimy go ultrafioletem.
Świecący mocz – jak to możliwe?
Specyficzne zjawisko, które obserwujemy, po oświetleniu kociego moczu ultrafioletem, wynika z dużej ilości kwasu moczowego w cieczy wydalanej przez koty. Według weterynarzy czasem może to powodować kamicę nerkową (kamienie nerkowe). Różne badania uniwersyteckie na ten temat wykazały, że nadmiar kwasu moczowego jest spowodowany rozkładem substancji zwanych purynami. Rozpuszczane we krwi wędrują do nerek, gdzie są wydalane wraz z moczem, tworząc mikroskopijne kryształy (kryształki kwasu moczowego), które mają zdolność do odbijania konkretnych rodzajów światła. To właśnie te malutkie kryształki, które kot wydala z moczem, są powodem świecenia cieczy w ciemności.
Jak to sprawdzić?
Jak na własne oczy przekonać się, że mocz twojego kota jest fluorescencyjny? Według ekspertów w tej dziedzinie zaobserwowanie wspomnianego efektu w warunkach domowych nie jest takie łatwe. W celu sprawdzenia tego, musisz użyć światła ultrafioletowego lub żarówki z czarnym światłem w ciemnym pomieszczeniu. Nie da się tego osiągnąć innymi sposobami. Koci mocz nie błyszczy od razu, gdy tylko wyłączymy światło lub opuścimy żaluzje okienne. Ciecz jest fluorescencyjna, jednak nie da się tego zobaczyć gołym okiem. Ta właściwość kociego moczu jest przydatna, gdy chcemy znaleźć niewidoczne plamy moczu na wykładzinie. Wówczas nie musimy polegać na węchu, wystarczy, że użyjemy promieniowania UV.
Czy to coś złego?
Jeśli z jakiegoś powodu wykonasz ten eksperyment (np. oświetlając plamę moczu na dywanie lampą do manicure’u hybrydowego) i zauważysz, że koci mocz świeci w ciemności, to nie martw się na zapas. Twój zwierzak nie jest chory, jest to po prostu naturalny mechanizm fizjologiczny. Pamiętaj jednak, że jeśli gołym okiem dostrzeżesz, że z moczem pupila dzieje się coś niecodziennego (dziwny kolor, konsystencja, obecność krwi lub kawałków czegoś itp.), to natychmiast udaj się do weterynarza.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: https://wamiz.es/gato/consejos/37479/por-que-la-orina-de-los-gatos-brilla-en-la-oscuridad
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined