14.03.2013
Kilka ciekawostek o kociej toalecie
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Za wynalazcę kociej kuwety uważa się Eda Lowe.
Prowadził on rodzinny biznes polegający na produkcji ziarnistego granulatu używanego w sklepach z samochodami i maszynami do czyszczenia plam paliwa i smarów.
Za wynalazcę kociej kuwety uważa się Eda Lowe.
Prowadził on rodzinny biznes polegający na produkcji ziarnistego granulatu używanego w sklepach z samochodami i maszynami do czyszczenia plam paliwa i smarów.
Pewnego dnia spotkał sąsiada, który zaczął narzekać na swojego kota, pozostawiającego wszędzie ślady popiołu (w tamtych czasach używano popiołu lub piasku jako wypełnienia pudełek-kocich toalet). Ed dał sąsiadowi do wypróbowania swój produkt – ową ziarnistą glinę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. W przeciwieństwie do popiołu i piasku granulat wchłaniał koci mocz, nie ulegając tak szybko zabrudzeniu. Ed zaczął sprzedawać swój produkt do sklepów zoologicznych.
To był przełom lat 50 i 60 XX wieku. W 1964 r. Ed Lowe rozpoczął produkcję pierwszej na rynku kociej kuwety, nosiła nazwę Tidy Cat.
Dzięki żwirkowi i kociej toalecie Ed Lowe zrobił oszałamiającą karierę.
W tej chwili na rynku dostępne są żwirki bentonitowe (wzorowane na wynalazku Eda), zbrylające i niezbrylające, zapachowe i bezzapachowe, grube i drobne, drewniane i silikonowe. Są nawet specjalne żwirki do pobierania moczu czy żwirki indykatory stanu kociego zdrowia (zmieniają kolor w przypadku chorych kocich nerek czy wątroby).
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Jednym z bardziej nietypowych zastosowań kociego żwirku jest użycie go zimą jako pochłaniacza wilgoci w samochodzie. Warstwę czystego suchego żwirku wysypuje się na podłogę auta, można przykryć wykładziną, odczekać niezbyt długo, sprzątnąć mokry żwirek. Czy działa? Nie próbowaliśmy 🙂
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined