03.06.2022
Jakie kolory lubią koty? Jak barwy wpływają na ich zachowanie?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Różowy, żółty, niebieski czy biały… Jakie kolory lubią koty? Oto jest pytanie! Czy w ogóle można powiedzieć, że mruczki preferują dane barwy?
fot. Shutterstock
- Brak człowieczej subiektywności
- Czy koty widzą kolory?
- Jakie kolory lubią koty?
- Uspokajający niebieski
- Drażniąca biel
- Preferencje kolorystyczne u kotów zależą silnie od sposobu, w jaki postrzegają one barwy.
- To, że koty widzą na czarno-biało to obalony stereotyp. Mruczki nie widzą czerwieni. Mają także problem z postrzeganiem barwy pomarańczowej oraz odcieni brązu. Zamiast tych barw widzą szarość.
- Można powiedzieć, że koty lubią barwy, które dostrzegają najwyraźniej, gdyż one po prostu przykuwają ich wzrok. Będą to przede wszystkim kolory niebieski oraz żółto-zielone tony.
- Niebieski działa uspokajająco i kojąco, dlatego często na niebiesko maluje się ściany w klinikach weterynaryjnych.
- Niektórzy naukowcy twierdzą, że biel jest bardzo jasnym i świetlistym kolorem, drażniącym oczy kota. Wynika to z kociej wrażliwości na światło, która nie zanika podczas dnia.
Niebieskie posłanie, zielona zabawka, biały fotel… Czy dla mruczka to ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie? Czy któryś kolor jest przez niego bardziej lubiany niż inny? A może czworonóg nie znosi jakiejś barwy? Sprawdźmy, jakie kolory lubią koty.
Brak człowieczej subiektywności
Postrzeganie kolorów u kotów wygląda nieco inaczej niż w wypadku ludzi. Mianowicie u nas działa to tak, iż ulubiona barwa zależy od wielu subiektywnych czynników – poczucia estetyki czy stylu, indywidualnych preferencji, wspomnień itp. U kotów preferencja konkretnych kolorów nie jest tak subiektywna i łączy się ściśle z kocim sposobem postrzegania barw w ogóle.
Czy koty widzą kolory?
Stereotypowe przekonanie o tym, że koty widzą na czarno-biało już odeszło do lamusa. Mruczki po prostu widzą inaczej niż my i mają problem z postrzeganiem barwy czerwonej, a także pomarańczowej i odcieni brązu. Kocie oczy wyłapują barwy niebiesko-fioletowe lub zielono-żółte.
Inne odcienie w spektrum kolorów wydają się matowe lub nieco „niewyraźne”. Sposób, w jaki kot postrzega określony kolor, zależy od tego, ile niebieskiego lub zielonego potrzeba do uzyskania tego koloru. Na przykład kolor fioletowy powstaje przez zmieszanie czerwonego i niebieskiego. Koty nie widzą czerwieni, więc fiolet wygląda jak odcień niebieskiego. Kolory, które nie zawierają niebieskiego ani zielonego, takie jak czerwony, są szare – podaje strona allaboutcats.com.
Tym samym, jeżeli mowa o potencjalnych ulubionych kolorach naszych mruczków, to można od razu wykluczyć czerwień, pomarańcz czy brąz, czyli barwy, które kot widzi w szarości. W oczywisty sposób nie przyciągają one uwagi czworonoga, jak bardziej wyraziste barwy, które postrzega.
Jakie kolory lubią koty?
Kolor nieba, szumiącego oceanu i… smerfów. Otóż to niebieski jest postrzegany jako kolor, który nasze koty lubią najbardziej. „Dzieje się tak, ponieważ niebieski jest kolorem, który koty widzą najwyraźniej” – czytamy na allaboutcats.com. Podobnie jest z żółto-zielonymi odcieniami: mruczek również postrzega je wyraziście, stąd może pałać do nich sympatią. To logiczne, ponieważ bardziej wyróżniające się zabawki o danej barwie, będą bardziej przyciągać uwagę kota, przez co będzie nam się wydawać, że mruczek woli konkretną barwę. Z pewnością wymienione kolory bardziej przykuwają koci wzrok.
Uspokajający niebieski
Badania mówią, że każdy kolor drga z inną częstotliwością. Można także uskuteczniać terapię danym kolorem ze względu na jego konkretne właściwości. Chłodne barwy działają uspokajająco zarówno na zwierzęta, jak i na ludzi. Stąd wspomniany już niebieski oprócz czystego aspektu wizualnego ma także zaletę związaną z wymiarem zdrowotnym.
Drażniąca biel
Naukowcy zastanawiają się nad odbiorem bieli przez koty. Mruczki są bardzo wrażliwe na światło. W końcu mówi się, że są mistrzami widzenia w ciemności (Czy na pewno? Przeczytaj o tym w naszym artykule: „Czy koty widzą w ciemności?”). W dzień ta wrażliwość nie zanika, przez co biel może wydawać im się bardzo jasną barwą.
Istnieje teoria, że jasna, biała ściana, ubranie, kanapa itp. będą świecić w oczach kota. Byłoby to (…) niepokojące i irytujące, jeśli byłoby się otoczonym świecącymi kolorami bez możliwości ucieczki. Z tego powodu gabinety weterynaryjne i schroniska dla zwierząt zwykle nie malują ścian na biało. Przyjemny pastelowy odcień niebieskiego jest znacznie bardziej przyjazny dla oczu zwierząt – pisze allaboutcats.com.
Zdaniem Heather Lewis – dyrektorki Animal Arts Design Studios (gdzie projektuje się przyjazne zwierzętom przestrzenie schronisk itp.) – koty widzą białe przedmioty tak samo jak w czarnym świetle, przez co wyglądają one tak, jak gdyby się świeciły. To może szokować kota. M.in. stąd może wynikać także początkowy amok zwierzaka u weterynarza: kota szokuje świetlista biel białego fartucha lekarza.
źródła: allaboutcats.com, animalwellnessmagazine.com, archiecat.com
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined