23.07.2011
Jak pomóc bezdomnym kotom latem?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Lato, okres ogórkowy, także w schroniskach dla zwierząt, azylach, domach tymczasowych. Zastój w adopcjach. Kotów i kociąt w dowolnym wieku - do wyboru do koloru. Tylko chętnych na nie brak… Jak pomóc, nawet jeśli samemu nie można kota adoptować?
fot. Shutterstock
Lato, okres ogórkowy, także w schroniskach dla zwierząt, azylach, domach tymczasowych. Zastój w adopcjach. Kotów i kociąt w dowolnym wieku – do wyboru do koloru. Tylko chętnych na nie brak… W wakacje myśli się o wakacjach, nie o przygarnianiu zwierząt.
A koty są. Czekają. I są ludzie, którzy starają się im pomóc, bezsilni w obliczu ogromu kociego nieszczęścia. Nie nastarcza wolnych kątów w domach tymczasowych, nie starcza finansów. Tylko bezdomniaków dostatek.
Jeszcze półtora miesiąca, przeczekać, byle do września, wtedy adopcje ruszą. Skoro marne szanse na znalezieniu domów dla kotów teraz, w wakacje, to to co można zrobić – to dać kotom szansę i warunki, by doczekały do okresu powakacyjnego – by miały gdzie czekać na domy, co jeść, być leczone, szczepione, odrobaczane, sterylizowane.
Jeśli nie można dać domu, można pomóc inaczej. Jak pomóc przetrwać kotom bezdomnym do powakacji? Dotrwać do czasu adopcji. Jak? no właśnie – jak?
W pierwszej kolejności: samemu nie wyrzucać zwierząt w wakacje i innych edukować, by tego nie robili. Sposoby na przechowanie pupila w okresie urlopu – kliknij tutaj: Nie wyrzucaj nas przed wakacjami.
Po drugie – sterylizować własne zwierzaki i namawiać innych, by sterylizowali swoich pupili. Mniej będzie wtedy niechcianych, porzucanych kociąt (teraz dominują małe kociaki w adopcjach). Czyli – zapobieganie bezdomności.
Po trzecie – pomagać tym, którzy sami pomagają bezdomniakom – darowizny na fundacje, schroniska, pomoc azylom, wolontariat (szczególnie potrzebny teraz, latem – koty w schroniskach potrzebują głaskania, obecności człowieka, czasem doswajania, a wolontariuszy latem jest mniej… bywa że nie ma nikogo).
Także aukcje chatytatywne i bazarki – często gęsto trafiają się tam prawdziwe cudeńka, pomysły na prezenty, gadżety z kotami, kocie zabawki, książki, biżuteria, ciuchy. Na dodatek można rozgrzeszyć się z zakupowych szaleństw – bo to przecież dochód na pomoc kotom potrzebującym…
Można też przekazać fanty na takowe aukcje i bazarki – fundacjom i osobom, o których wiemy, że aktywnie pomagają kotom.
Najgorzej to nic nie robić. Zamykać oczy i nie widzieć.
Można inaczej.
A może kupiliście lub znaleźliście coś na takiej kociej aukcji? Pochwalcie się!
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined