29.04.2019
Jak Polacy opiekują się swoimi kotami? Poznaj wyniki ogólnopolskiej ankiety
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jaki jest przeciętny polski kociarz? Rzeczywistość okazuje się nie mieć wiele wspólnego z popularnymi stereotypami.
fot. Shutterstock
Kociarze są skłonni poddać zabiegowi kastracji nierasowego kota – deklarują tak niemal wszyscy ankietowani (blisko 99%). Kotami interesują się, odkąd sięga ich pamięć, a opiekunami mruczków stali się w wyniku przygarnięcia kota z ulicy. Kociarze starają się też zapewnić mruczkom bezpieczeństwo i wyprowadzają pupila na spacer na smyczy (21,1%). Aż 84,5% ankietowanych na pytanie „czy pomagasz zwierzętom” odpowiada twierdząco, a 6% deklaruje, że jest wolontariuszem w schronisku dla zwierząt. To wyniki ogólnopolskiej ankiety „Jak Polacy opiekują się swoimi kotami”, przeprowadzonej przez największy serwis internetowy o kotach – koty.pl. Celem badania było nie tylko poznanie obrazu polskiego kociarza, ale przede wszystkim jego podejścia do opieki nad zwierzętami. Jak więc Polacy opiekują się swoimi kotami?
Przewaga dachowca nad „rasowcem”
Zdecydowana większość (ok. 81%) kociarzy biorących udział w ankiecie deklaruje, że ma kota dachowca/mieszańca. Niemal jedna piąta ankietowanych jest opiekunem kota rasowego. Jedna osoba spośród wszystkich badanych nie ma kota. 33,2% badanych osób przyznaje, że przygarnęło kota z ulicy bądź ze wsi. Prawie 24% ankietowanych ma zwierzę od osoby prywatnej. Niewiele mniej osób (23%) deklaruje, że adoptowała kota ze schroniska lub fundacji. Z kolei blisko 15% kupiło zwierzę w hodowli.
Zdecydowana większość ankietowanych (66,1%) interesuje się kotami, odkąd pamięta. Prawie 16% osób deklaruje, że kociarzami jest od 10 lat, a nawet i dłużej, a około 11% od 5 lat. Zaledwie 2,5% badanych interesuje się kotami od mniej niż 2 lat.
Spacery pod kontrolą – czy może jednak nie?
„Kot wychodzący czy niewychodzący” – to odwieczny dylemat kociarzy. Okazuje się, że ponad połowa – 54,1% – ankietowanych deklaruje, że ich kot nie jest kotem wychodzącym. Natomiast 21,2% kociarzy wypuszcza zwierzę na dwór samodzielnie, a 20,1% wyprowadza je na smyczy. Z kolei 4,2% deklaruje obie te formy.
A co z kastracją?
Niemal cała grupa ankietowanych (96,8%) zgodziłaby się na kastrację nierasowej kotki. Z kolei nieznaczny odsetek – 1,8% biorących udział w badaniu – powiela panujący mit, że kotka najpierw powinna mieć młode.
Wakacje bez kota
Jak Polacy opiekują się swoimi kotami w sezonie urlopowym? Ponad połowa badanych (78,4%), wyjeżdżając na wakacje, nie zabiera kota ze sobą. U znajomych lub rodziny zostawia zwierzę 71% opiekunów, a z usług petsittera bądź hotelu dla zwierząt korzysta 7,4% osób. 1/5 osób biorących udział w badaniu deklaruje, że zabiera kota ze sobą i korzysta z hoteli, które są przyjazne zwierzętom.
Pomoc niejedno ma imię
84,5% ankietowanych na pytanie „czy pomagasz zwierzętom” odpowiada „tak”. Najczęściej wybieraną przez badanych formą pomocy jest przekazywanie pieniędzy na wsparcie zwierzaków – tak deklaruje 46,3% uczestników badania. 17,7% ankietowanych od czasu do czasu bierze udział w specjalnych akcjach, np. dniach otwartych schronisk. Blisko 15% deklaruje, że jest wirtualnym opiekunem jakiegoś zwierzęcia lub udostępnia na Facebooku zdjęcia kotów potrzebujących pomocy. Wolontariuszami w schroniskach jest 6% osób biorących udział w badaniu.
Badanie zrealizowano w dniach 3-11 kwietnia 2019 r. metodą ankiety online, w której wzięły udział 283 osoby, użytkownicy portalu koty.pl.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined